אז כמה תעלה לכם הקייטנה ביולי? בפברואר חתם שר הפנים אריה דרעי על צו פיקוח על מחירי הקייטנות שהגביל את הסכום שהרשות המקומית יכולה לגבות מההורים.

לפי הצו, הרשויות יכולות לגבות 980־1,150 שקל עבור קייטנה ציבורית שמתקיימת במבנה עירוני בין 8 בבוקר ל־4 אחר הצהריים, כולל ארוחת בוקר וצהריים ופעילויות העשרה בתוך הגן. המחיר שנקבע הוא לשלושה שבועות ביולי. 

אלא שבימים האחרונים החלו רשויות רבות לטעון כי המחיר הזה אינו ריאלי ויכניס אותן לגירעון. ראשי הרשויות הגדולות, בהובלת יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין חיים ביבס, שטחו את טענותיהם בדיון שנערך שלשום בוועדת הפנים, והזהירו כי אם לא יעלה מחיר הקייטנות, הן ייכנסו למשבר כלכלי חמור.

"הבנו כבר, אחרי המחאה, שקייטנות לא אמורות להרוויח שקל, אבל המחיר שקבע משרד הפנים יכניס את הרשויות לגירעונות", אמר ביבס.

צילום: ארכיון

"במהפכת הקייטנות קיצצו ב־40% את המחיר. אנחנו לא רוצים להרוויח, אבל נוצר מצב שעירייה תביא כסף כדי לממן את הקייטנות.

אם רוצים שניכנס לגירעון, שמשרד הפנים יתחייב לנו שזה מותר". חלק מראשי הרשויות טענו שקייטנה אמורה להיות "בעיה של הממשלה, אבל היא מנחיתה על הרשויות". 

בדיון בוועדת הפנים, בראשות ח"כ יואב קיש, אמרה ח"כ רחל עזריה כי "ראשי הרשויות נלחמים נגד ציבור ההורים שיצאו למאבק צודק ועיקש להוזיל את מחירי הקייטנות, דבר שגרם לרשויות להפסיד הכנסות גדולות על חשבון הקייטנות שהפכו למרכזי רווח".

ח"כ קיש אמר כי "אנו ממשיכים לנסות להשיג הסכמות למען תחילת הקייטנות בקיץ הקרוב". 

מנכ"ל משרד הפנים, מרדכי כהן, אמר בדיון שהשר דרעי "הקשיב לזעקת ההורים ממעמד הביניים שיצאו במחאה נגד המחירים המופרזים שגבו הרשויות".

הוא קרא לראשי הרשויות: "תצאו לדרך ואחרי שתעברו את קייטנות הקיץ נשב ונדבר ואם צריך לתקן נעשה זאת". 

באשדוד המצב שונה

לפי הצו, רשויות יוכלו לגבות עד 1,150 שקל לשלושה שבועות, שבהם 15 ימי פעילות. בחישוב יומי מדובר על 77 שקל ליום פעילות בקייטנה.

עם זאת, מבדיקה ראשונית שערכנו אתמול עולה כי יש כמה רשויות שמוכנות להציע את הקייטנות במחיר שנקבע בצו, ואחרות צפויות להצטרף.

אחת מהן היא אשדוד שם תוצע קייטנה לכל יולי (22 ימי פעילות) ב־950 שקל משעה 07:30 עד 16:00 כולל ארוחת בוקר וצהריים עם פעילויות העשרה. בעירייה יגבו למעשה 43.2 שקל לכל ילד בגיל הגן. מנכ"ל העירייה אילן בן עדי: "אנחנו מתאמצים ועובדים קשה למען הוזלת יוקר המחיה לתושבי העיר".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]