צילום מסך מהמכרז (עיצוב: פבליק זון טרנספורטיישן)שלטי החוצות שתלויים ברחבי אשדוד מבשרים שהעבודות על פרויקט התחבורה הירוקה יסתיימו באוגוסט 2018. על פי התכנון המקורי, בקיץ הנוכחי אמורים לנוע אוטובוסים בנתיבים שמיועדים לתחבורה ציבורית (נת"צים) לאורך מספר צירים מרכזיים בעיר, תחנות אוטובוס חדישות ואלקטרוניות יעמדו לרשות התושבים ומערך התחבורה הציבורית יהיה כל כך יעיל ונוח שרבים יעדיפו להשאיר את המכונית בבית ולנסוע לעבודה או לסידורים באוטובוס.

החודש החם מתקרב בצעדי ענק, אך סיומו של הפרויקט השאפתני, שהחל בחורף 2016, עדיין לא נראה באופק. אחד הצירים המשמעותיים בפרויקט, שאחת ממטרותיו היא לחבר בין השכונות הישנות למרכז העיר, הוא שדרות מנחם בגין, שעובר לאורך רובע הסיטי. העבודות לאורך הציר, שעל פי הודעת העירייה היו אמורות להסתיים בחודש שעבר, הוקפאו ולא ברור מתי ואם יבוצעו ובאיזו מתכונת. במשרד התחבורה הבינו לאחרונה כי כשל תכנוני, עליו הצביע אתר אשדוד נט לפני מספר חודשים, עלול להוביל לכאוס תחבורתי בכיכר הסיטי (המכונה "כיכר השפיץ"), אליה יתנקזו אוטובוסים וכלי רכב פרטיים. לפי ההערכות החדשות, בכיכר ייווצרו צוואר בקבוק ועומסי תנועה משמעותיים, באזור שנחשב גם כעת לעמוס ביותר בעיר.

בעירייה הציעו כמה פתרונות חלופיים וביקשו ממשרד התחבורה תוספת תקציבית לפרויקט שעלותו נאמדה בכחצי מיליארד שקל. אך להערכת גורמים, במשרד התחבורה עלולים להערים קשיים ולדרוש שהנת"צ בקטע המדובר יעבור רק דרך המנהרה ולא בכביש העלי. גורם בעירייה לא פוסל אפשרות שהנתיב לתחבורה ציבורית (נת"צ) יצומצם. דבר אחד בטוח: בבחירות המקומיות שייערכו באוקטובר השנה ראש העירייה יחיאל לסרי לא יוכל להתגאות בתוצאות הפרויקט, שממשיך לשבש את שגרת יומם של כרבע מיליון תושבים.

מחשבים מסלול מחדש

העליה לכיכר הסיטי - החניות יבוטלו

בתכנון המקורי של הפרויקט נתיב התחבורה הציבורית לאורך שדרות מנחם בגין יתחיל במפגש עם שדרות הרצל שברובע הסיטי וימשיך מזרחה עד לתחנת הרכבת. ברובע הסיטי אמור הנת"צ לעבור בצד הימני והשמאלי של השדרה, בצמוד לחנויות, ואילו הנתיב לכלי רכב פרטיים יהיה במרכז. בעלי העסקים שלאורך השדרה התנגדו לתוכנית וטענו כי פרנסתם תיפגע במידה ונהגי המכוניות הפרטיות לא יוכלו לעצור כדי להיכנס לחנויות.

הפתרון שהוצע על ידי העירייה היה להכשיר מפרצונים קטנים במספר קטעי כביש שישמשו לטובת הנהגים שירצו לעצור למספר דקות. עוד הוצע להרחיב ולהסדיר את החניה בשטח הסמוך למרכז כיוונים, ברחוב הציונות. לפני מספר חודשים התבשרו בעלי העסקים בסיטי כי העבודות הוקפאו והתוכניות נשקלות מחדש. טל מויסייב, הבעלים של שני הסניפים של רשת "סופר פאפא" בסיטי, אמר: "היו לנו ישיבות של נציגי הסוחרים מול אנשי העירייה והם עדכנו אותנו שהפרויקט מבוטל. ישבנו גם עם המנכ"ל אילן בן עדי, הסברנו לו את כל הבעיות, ובהמשך הודיעו לנו שיבצעו תוכנית עם 'מסלול מחדש'".

השבוע התברר שגורם עסקי ברובע הסיטי התריע לפני משרד התחבורה על כשל תכנוני בפרויקט שלא נלקח בחשבון על ידי העירייה והמתכננים של המשרד הממשלתי. לטענת אותו גורם, האוטובוסים שייסעו בנת"צים וכלי הרכב הפרטיים יתנקזו אל כיכר הסיטי והתנועה לא תזרום בחופשיות. "התרעתי על העניין הזה בפגישה מול נציג משרד התחבורה", אומר אותו גורם. "הוא הבין את שורש הבעיה ונפל לו האסימון שיש פה מחדל תכנוני. הוא הבין שהתוכנית המקורית לא יכולה לצאת אל הפועל". 

הוא הוסיף כי "משאיות שהיו אמורות לחנות על נתיב התחבורה הציבורי ולפרוק סחורה עלולות לעכב את כל התנועה. בעירייה שקלו לגזול מהמדרכה ולעקור עצים אבל הם הבינו שהמאמץ וההשקעה גדולים מדי". 

הוצאה כספית לא מתוכננת

מאז מנסים הצדדים לגבש פתרונות חלופיים לתנועת כלי הרכב בכיכר, עד כה ללא הצלחה. בימים האחרונים התקיימה ישיבה בין נציגי העירייה לנציגי משרד התחבורה ובה הוצעו מספר חלופות שייבחנו. להערכת גורמים המעורים בנושא, החלופות האפשריות הן השארת הכיכר על כנה והצבת תחנות אוטובוס 100 מ' לפניה ו־100 אחריה. מדובר בחלופה המועדפת פחות על העירייה מאחר ואינה כרוכה בשינוי מהותי. אופציה נוספת היא לאפשר מעבר של אוטובוסים במנהרה ולבנות עליות עם מדרגות לעבר היציאה לכיכר. חלופה כזו מחייבת עבודות בנייה וחציבה בכיכר. האופציה הקיצונית ביותר היא להרוס את הכיכר ולסלול נתיבים לתחבורה ציבורית ולכלי רכב פרטיים. מדובר ככל הנראה בחלופה היקרה ביותר שעלותה מוערכת בעשרות מיליוני שקלים ולכן סביר להניח שתשמש רק כמוצא אחרון.

כך ייראה מסוף בגל הירוק (עיצוב: פבליק זון טרנספורטיישן)

"ביקשנו ממשרד התחבורה שיכיר בטיפול הכולל בכיכר הסיטי כחלק מהפרויקט", אומרים בעירייה. "מדובר בתוספת כספית משמעותית שלא נלקחה בתחשיבים הכלכליים המקוריים. התוכנית תצא אל הפועל רק כשהכיכר לא תהווה חסם לזרימה ולא יהיו פקקים".

"תוכנית מרושלת"

גורם בעירייה מודה השבוע כי הפרויקט לא קרוב לסיומו: "גם אם נטפל באופן מיידי בכיכר הסיטי לא נספיק לסיים את העבודות עד אוגוסט 2018". הוא הוסיף כי ישנה אפשרות שהנת"צ בקטע שבין צומת הרצל-מנחם בגין לכיכר הסיטי יבוטל. "נבדקת אפשרות שנתיב התחבורה הציבורית בקטע הבעייתי יעבור רק מתחת לגשר", הוסיף אותו גורם. "זה לא פרויקט של זבנג וגמרנו. השאלה מה מונח על הכף - שנסיים את הפרויקט באוגוסט 2018 ונביא פתרון שהוא לא טוב, או שנמתין עוד קצת. ראש העירייה, יחיאל לסרי, הודיע שהוא מעדיף למצוא את הפתרון הטוב ביותר מאשר להזדרז רק כדי להצהיר שהפרויקט עמד בלוחות הזמנים".

חברת המועצה והמועמדת לראשות העירייה הלן גלבר, שהתנגדה לפרויקט, אמרה השבוע: "התוכנית הזו מרושלת. יש פה מחדל של משרד התחבורה ויש פה מחדל של עיריית אשדוד. אני לא יודעת מה הם כבר יכולים לעשות, להוריד את הכיכר כמו שהורידו את כיכר דיזנגוף? היו צריכים לחשוב על כל הקשיים שבדרך כבר לפני תחילת הפרויקט ולא בסוף הפרויקט כשהוא היה כבר כמעט גמור. היה חשוב להם לקבל את התקציב מבלי שנבחנו חלופות ושתהיה חשיבה כוללת".

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה: "מיזם הכשרת נתיבי התחבורה הציבורית באשדוד הינו פרויקט דגל שמובילה העירייה בתמיכת משרד התחבורה".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]