עו"ד אלעד דנוך

ועדה רפואית לעררים במוסד לביטוח לאומי, קבעה למ', עובד בחברה לעבודות עפר נכות בשיעור של 30 אחוזים לצמיתות בשל הגבלה בתנועות הגב, זאת לאחר שהוועדה הראשונה העניקה בתחילה 5 אחוזי נכות בלבד בטענה כי היה לו "מצב קודם" ועל כן איננו זכאי למלוא זכויותיו.

כך עולה מהערר שהגישו באי כוחו עורכי הדין אלעד דנוך ואריק ריביצקי ממשרד דנוך ריביצקי, זאת, לאחר שהביטוח הלאומי קבע לו בתחילה נכות מזערית בשיעור שאינו מזכה בתשלום קצבה.

בעקבות ההחלטה, העובד שהועסק כעובד כפיים בחברה לעבודות עפר, יזכה לקצבה חודשית בסך של כ-2,500 ₪ לכל ימי חייו ובהתאם לפיצוי משמעותי המסתכם במאות אלפי שקלים.

עו"ד אריק רביצקי

הכל החל כאשר הוועדה הראשונה קבעה לו נכות בשיעור 10 אחוזי נכות לצמיתות בגין הגבלת תנועה בגב תחתון, אך ניכתה מכך 5 אחוזים, בטענה כי "קיים עבר רפואי רלוונטי". עוד קבעה הוועדה הרפואית של הביטוח הלאומי כי "הכאבים מהם  סובל העובד, אינם מונעים ממנו לשוב לעבודה סדירה בעבודת הכפיים בה עסק לפני הפגיעה". 

העובד חש בכאבי גב במהלך עבודת חפירה שביצע בשנת 2016 ובבדיקות דימות מאוחרות לפגיעה התגלו בלטי דיסק בגב. מאז הפציעה העובד לא חזר לעבודה בשל כאבים עזים, ביניהם כאלה שהקרינו לרגליו. באי כוחו עורכי הדין אלעד דנוך ואריק ריביצקי טענו כי הוועדה פעלה בניגוד להלכה הפסוקה לפיה יש להפחית אחוזי נכות רק כאשר ישנם ממצאים רפואיים קודמים מתועדים, ברורים ומאובחנים המציינים מגבלת תנועה.

בעקבות הערעור כאמור, הוועדה הרפואית לערערים של המוסד לביטוח לאומי קיבלה את הערעור והכירה למערער בנכות הגבוהה פי 6 מהנכות שקבעה קודם לכן, מה שייזכה את העובד בקצבה בסך 2,500 שקלים לחודש לכל ימי חייו.