נפרדים ממלגם?

בג"ץ הכריע נגד הרשויות המקומיות וקבע כי "פעילות חברות גביית הארנונה הפרטיות שהרשויות מפעילות אינה חוקית".

בכך שמו שופטי בג"ץ קץ להתדיינויות ארוכות-שנים בנוגע לאמצעים שבה נהגו רשויות מקומיות רבות, לגבות חובות בגין תשלומי ארנונה באמצעות חברות גבייה פרטיות.

ההחלטה באה על רקע שנים של התמהמהות מצד המדינה להסדיר את הנושא באמצעות חקיקה, אשר לא הותירה לשופטים ברירה אלא לקבל הכרעה נורמטיבית בנושא.

הנושא הובא להכרעת הרכב השופטים דפנה ברק-ארז, יצחק עמית וענת ברון.

התביעה הוגשה על ידי הארגונים העסקיים.

על פי שופטי בג"ץ: ״ישנו חשש מקיומו של ניגוד עניינים הנובע מזיקה שבין שכר הטרחה של חברות הגבייה לבין גובה הסכומים הנגבים על ידן״.

פסק הדין מעניק שנה אחת כדי להסדיר את פעילותן של חברות הגבייה בחוק.

בפסק הדין קבעה שופטת בית המשפט העליון, דפנה ברק ארז, כי ״אין מקום לאפשר לרשויות מקומיות לאצול את סמכויותיהן בתחום הגבייה מבלי שהדבר יוסדר בחקיקה מסמיכה מפורטת.

ביצוע הפעולות של חברות הגבייה, כמו שליחת הודעות תשלום והתראות לפני עיקולים, וכן אמצעי גבייה וכניסה לחצרים על ידי גורמים פרטיים אינם עניין טריוויאלי. הטענה של רשויות המקומיות כי חברות הגבייה מבצעות פעילות גבייה שהיא טכנית בלבד, אינה נכונה, שכן הפעלת סמכות כרוכה גם בהפעלת שיקול דעת, והפעלת שיקול דעת צריכה להיעשות על בסיס של מחויבות וכפיפות לכללי המשפט המנהלי״.

שרגא ברוש, יו״ר נשיאות הארגונים העסקיים הגיב:
 ״טחנות הצדק אכן טוחנות לאט אבל לאחר מאבק משפטי של עשור, בית המשפט הביא בשורה חשובה לאזרחים ולעסקים בישראל - נגמר העידן של איש כישר בעיניו יעשה וחוזרים לפעול על פי חוק. לא ייתכן שאכיפת החוק נמסרת לגופים פרטיים שמתוגמלים לפי היקף של גביית מסים. עומס הארנונה, בגובה של 22 מיליארד ש"ח בשנה הפך לבלתי אפשרי הן לעסקים והן לאזרחים - והגיע הזמן לעצור את מסחטת הכספים הבלתי אחראית הזאת״.

ממרכז השלטון המקומי נמסר:
"אנו לומדים את פסיקת בית המשפט ונגיב עליה באופן ענייני בתוך ימים אחדים".

באשדוד תצטרך הערייה להתכונן להפרד מחברת מילגם המטפלת בגביית חובות של התושבים מזה שנים רבות.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]