בינתיים הזנחה ברחבי השטח המיועד
"פארק ט"ז אינו חלק משמורת הדיונה ולא בוטל. הוא פשוט לא בוצע. מאוד חשוב להבהיר לתושבי הרובע שזו זכותם ומגיע להם אבל הם צריכים לבקש כי אף אחד לא יתן סתם כך" אומרת דיאנה נמולקין, אחת מנציגות תושבי רובע ט"ז ומיוזמי המכתב. בנוסף נפתחה עצומה בה הם קוראים לכלל תושבי אשדוד לחתום ולקח חלק בקידום פיתוח הפארק הגדול ברובע ט"ז. למכתב שנשלח לראש העיר, צורפו 850 חתימות שנאספו עד כה (לחתימה על העצומה לחץ כאן).
תוכנית פיתוח
"ברובע יש רק גני משחקים, אין פארק. יש שחושבים שגן משחקים זה פארק אבל זה לא. אפילו ברובע י"ז הצעיר מהרובע שלנו יש פארקים ירוקים".
עוד היא מבהירה ש"זו בקשה לשיפור איכות חיינו, לא מאבק או דרישה ואנחנו לא קשורים לשום גוף פוליטי.
חשוב לה לציין "שכל עובדי העירייה אליהם פניתי בחיפושיי אחרי מידע מאוד עזרו ועשו גם מעבר לתפקידם כי איכפת להם. יש בעלי תפקידים רמים מאוד בעירייה שאין להם בכלל מושג שמגיע לנו פארק".
.
כאמור הבוקר נשלח המכתב לעירייה וזה לשונו:
לכבוד
ראש עיריית אשדוד - ד"ר יחיאל לסרי
יו"ר החברה העירונית לפיתוח אשדוד וסגן ראש העיר - ולדימיר גרשוב
מנכ"ל איגוד ערים לאיכות הסביבה אשדוד חבל יבנה - ד"ר ענת רוזן
הנדון: פיתוח פארק רובע ט"ז

"אשדוד 'עיר ירוקה', יפה, נקייה ובולטת בחזותה הייחודית. אשדוד תהיה מהערים המובילות בארץ באימוץ עקרונות פיתוח בר קיימא ובפיתוח איכות החיים​." - מתוך חזון ראש העיר.
אנו, תושבי רובע ט"ז, פונים אליכם בבקשה לפתח את פארק הרובע, מתוך מצוקה אמיתית לשיפור איכות חיינו. רובע ט"ז רווי בניה גבוהה ובו גני משחקים אך לא קיימת ברובע פיסת דשא ירוקה אחת.
 במשך יותר מעשור כ - 3000 בתי אב התאכלסו ברובע ולכולם הובטח פארק הרובע.

האוכלוסייה מורכבת ממשפחות בעלות ילדים בכל טווח הגילאים עבורם אין מספיק גנים ובתי ספר. לא קיים ברובע מרכז מסחרי, אין מרכז תרבות או מגרש ספורט. במקום הפארק ילדינו משחקים בשטח החולי המיועד לפארק, כאשר מסביבם זיהום תעשייתי וביתי. "לשטחים הפתוחים תפקיד פסיכולוגי במיתון השפעות הצפיפות האורבנית. הם משמשים מקום מפלט, רוגע ומנוחה, ומאפשרים פעילות
ספונטנית ויזומה של ילדים, מבוגרים וקשישים." - מתוך "מדריך לתכנון שטח ציבורי פתוח בערים", המשרד להגנת הסביבה​.

לילדינו ולנו מגיעה סביבה נקיה ומטופחת. זכותנו לשטח ציבורי פתוח, מוסדר ומפותח, מעוגן בחוקי מדינה ובחוקי עזר עירוניים.
הקמת פארק הרובע הינה חובה מוניציפלית וציבורית של כל משרתי הציבור בעיריית אשדוד כלפי התושבים של רובע ט"ז.
מפת פארקים וגנים משנתון סטטיסטי 2015 ​מייצגת באופן חד משמעי את ההזנחה של רובע ט"ז. לפי המפה, בכל רובע בעיר קיים שטח ציבורי פתוח ירוק ורחב, גם ברובעים צעירים יותר, אך לא ברובע ט"ז. תוכנית פיתוח נופי מנחה​ עבור פארק הרובע, שאושרה על ידי חברה לפיתוח אשדוד, מתארת לפרטי פרטים פארק מרהיב אשר ישפר את איכות תושבי הרובע.
.

בעקבות שינויי מתאר העיר, תושבי הרובע חוששים שבמקום פארק שהובטח, יוקמו גורדי שחקים. הוכרז באופן רשמי על כוונות מחלקת התכנון
ובינוי להרחיב בנייה ברובע ט"ז במסגרת הסכם הגג אך לא מוזכר פיתוח פארק הרובע. כל זה למרות שפארק הוזכר בדברי מהנדס העיר, אושר
בתוכניות הרובע ב2004 וכל קבלן שמשווק נכסים ברובע בעשור אחרון, מזכיר פארק מרהיב.
פעילות לקידום פיתוח פארק הרובע ט"ז קמה מתוך הזנחה של הבטחות והתעלמות מהצורך של התושבים.

הפעילות הינה יוזמה פרטית ואינה כפופה לשום גורם פוליטי, מתוך תקווה שכל הצדדים יתמכו בשיפור איכות חיי התושבים בעיר.
אנחנו מבקשים לנקות ולטהר את שטח החולות המזוהם הגובל ברובע ט"ז, על מנת למנוע פגיעה בילדינו.
אנחנו מבקשים להיפגש אם בעלי תפקידים הרלוונטיים בעירייה לקידום הקצאת התקציב והזנקת הפרוייקט לפיתוח פארק הרובע.
אנו מבקשים שפארק רובע ט"ז יוכלל בתוכניות פיתוח ובניה של העיר האהובה שלנו - אשדוד.

אנו סומכים על תמיכתכם בתושבי הרובע, מקווים לעזרתכם ומחכים לתגובתכם.
בכבוד רב,

נציגות תושבי רובע ט"ז אשדוד
דיאנה נמולקין, דנה קצנלסון, יבגני גורשמן, יפה בר הון, רימה בלגמן, ולדימיר נמולקין.
.
"מלשכת ראש העיר וסגן ראש העיר גרשוב אישרו את קבלת המכתב והבטיחו לעיין ולטפל ואנחנו תושבי רובע ט"ז מחכים לתגובה", נמסר מדיאנה נמולקין לאשדוד נט.
תגובת עיריית אשדוד

"רובע ט"ז הינו רובע יחסית חדש הנמצא עדיין בבנייה כך שטרם הושלמו בו כל התכניות כמו: מבני ציבור, מבני חינוך פארקים ושטחי נוי. יש לזכור כי הרובע גובל בחלקו המזרחי בפארק החולות ובשל כך נבנה בשטח המערבי שלו רק שליש משטחו. במסגרת תכנית המתאר הכוללנית ותכניות העירייה לפיתוח אזורי מגורים נוספים, המוגדרים בהסכם הגג החדש, הרובע מתוכנן להתרחב לכיוון מזרח.

 בתכנית הרובע יהיה פארק מרכזי, כמו בכל רובע בעיר, ומיקומו בחלק המזרחי של הרובע אשר יצור חייץ בין אזורי המגורים לדיונה. הפארק המתוכנן מיועד לפיתוח אינטנסיבי ואיש לא ביטל אותו. בשלב זה קיימים ברובע לא מעט שטחי נוי וגנים פעילים כדלקמן:

-          פארק ברחוב מנגו עם מתקני משחקים, שטח מגונן וספסלים.

-          פארק ברחוב אגס – הכולל גם שטח מדושא לפיקניק.

-          שני גנים עירוניים ברחוב רימון עם מתקני משחק לילדים, דשא סינטטי,                  הצללה וספסלים.

-          גן עירוני ברחוב אפרסמון עם מתקני משחק לילדים, דשא סינטטי והצללה

-          גן עירוני נוסף מתוכנן ברחוב תפוז עליו יחלו העבודות בחודשים הקרובים.          

בימים אלה כל משאבי הרובע מוכוונים לעבודות ניקיון וטיפוח הרובע לקראת הפסח, אך בין ראש מינהלת הרובע לתושבת, איתה היא עומדת בקשר רציף, סוכם כי עבודות ניקיון בדיונה תעשנה מיד לאחר הפסח.

חג כשר ושמח".

מנציגות רובע ט"ז נמסרה תגובה לדברי העירייה:

קודם כל ברצוננו להבהיר, שזו לא תושבת אחת שפועלת, אנחנו נציגות של תושבים רבים ונאספו כבר למעלה מ-900 חתימות על העצומה (לחתימה על העצומה לחץ כאן).

אישור תוכנית המתאר וכל תהליכי הבניה שהדובר מתאר יקחו עוד הרבה מאוד שנים כי השטח בו הם רוצים לבנות מוגדר כרגע כשמורת טבע. המאבק של עירייה לייעד את השטח הזה לבניה מול ארגוני איכות הסביבה יכול לקחת גם 10 שנים. שטח של פארק ט"ז לעומת זאת אינו שמורה ועם הקצאת תקציב ראוי יכול לקום שם פארק כבר ב2019. מה שעירייה עושה כרגע זה מחזיקה את תושבי רובע ט"ז כבני ערובה של תוכניות העיר שיקח עוד שנים רבות לבצע.
בנוסף בדברי דובר העירייה נכרת סתירה מאוד ברורה.
הוא מדבר על פיתוח פארק במרכז רובע ט"ז אחרי הרחבתו. באותה נשימה הוא מדבר על הקמת פארק בצד מזרחי ויצירת חיץ עם הדיונה.
איך אפשר להקים פארק גם במרכז הרובע בין הבניינים וגם בצד המזרחי?
יש כאן ניסיון ברור לא לבצע את מה שעירייה לקחה כבר כסף עליו ומחוייבת לבצע עבור התושבים. אנחנו לא נחכה עוד 10 שנים. אנחנו לא נוותר ונגיע עד למועצת העיר ובמקרה הצורך גם לועדת ערער שתחייב את העירייה לדאוג לתושבי רובע ט"ז.

על פי דובר העירייה: "בתכנית הרובע יהיה פארק מרכזי, כמו בכל רובע בעיר, ומיקומו בחלק המזרחי של הרובע אשר יצור חייץ בין אזורי המגורים לדיונה."

בתוכניות אותן ראינו בעירייה ושפורסמו בתקשורת לא נצפה ברובע תכנון של פארק אותו מתאר דובר העירייה בתגובה.

רבעים דרום מזרחיים ופארק דיונה

 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]