מרכזון רובע ו' מתפורר - ועד הסוחרים מתנגד לפינוי בינוי (צפו בוידאו)שני שלטים ענקיים מעל מרכזון רובע ו' מבשרים כבר שנים על פרויקטי התחדשות עירונית שישנו את פני המרכזון והבניינים. אלא שהשלטים כבר דהו, המרכזון מתפורר ומי גשמים חודרים מתקרותיו, והפרויקט המבורך לפינוי המרכזון ובינויו מחדש תקוע ולא זז. יש מי שטוען שזה נובע מהתנגדות החרדים לפרויקטי פינוי בינוי ברובעים ג', ו' וח' שנמצאים במצב התחרדות, אך ועד הסוחרים טוען שהם אלה שמתנגדים לפרויקט

כבר שנים מדברים ומבטיחים לתושבים ולסוחרים לקדם את פרויקט התחדשות מרכזון רובע ו', מהמרכזים הראשונים בעיר.

לפני כשבועיים ביקרנו במרכזון רובע ו', והתמונה לא נראית טוב בכלל. מי גשמים שחודרים מתקרת המרכזון המתפוררת על ראשי הבאים הן עדות למצבו הקשה מאוד של המרכזון, שלא רק נראה לא טוב, אלא אף עלול להוות סכנה בטיחותית.

אז מה קורה עם ההתחדשות העירונית במרכזון והבנייני מגורים שמעליו?

שלט שנמצא מעל המרכזון, מול קולנוע אולימפיה לשעבר, מבשר כבר שנים על פרויקט התחדשות עירונית בצורת תמ"א 38.
על השלט נכתב כי תחילת הביצוע בשנת 2014.
השנים חלפו ודבר לא זז. 

בינתיים, בקצה השני של אותו הגג הועמד שלט נוסף, גדול עם הדמייה יפה בתוכו.
השלט מבשר על פרויקט פינוי בינוי ברובע שכולל בנייני רבי קומות ודיור מוגן. על פי התכנון המוצע, 700 יחידות דיור ייבנו במקום הבניינים שייהרסו וכן דיור מוגן לקשישים.

השלט בינתיים משמש את היונים

אלא שגם השלט הזה כבר דהה בשמש והתקדמות אין.

מדוע לא מתקדם הפרויקט? האם הוא בכלל הוגש לועדה המקומית לאישורו לפני שיועבר לדיון בועדה המחוזית?

כל ניסיונות אשדוד נט לאתר מידע על התכנית עלו בתוהו. גם היזם סירב להתייחס לסטטוס של התכנית, אך מהמידע שהגיע לאשדוד נט, התוכניות שהגיש כלל לא עלו לדיון.

מי שכן הסכימו לדבר היו דיירים שמתגוררים במקום.
הדיירים מחכים כבר שנים שמשהו יתחיל לזוז. לדבריהם, הפרויקט תקוע בגלל התנגדות של חברי מועצה חרדים לקדם תכניות פינוי בינוי ברובע המתחרד. "מדובר במבנה מגורים שיהיו 10, 11 קומות. לא כמו בתמ"א שם גובה הבניינים נמוך יותר. תהיה להם בעיה לקנות דירות ברבי קומות", אמר אחד הדיירים שכן הסכים לדבר עם אשדוד נט. 

אלא שבניגוד לטענה זו, בועד הסוחרים של הרובע אומרים שהם אלה מתנגדים לפרויקט מטעמיהם, כיוון שפרויקט שכזה יביא לפגיעה קשה בעסקיהם בזמן הבינוי. כך גם הגיבה בהמשך עיריית אשדוד.

השלט הישן יותר שבישר על התחדשות עירונית וביצוע ב-2014

לפני 10 ימים פנה אתר אשדוד נט לעיריית אשדוד וביקש לדעת:
 באיזה שלב תכנוני נמצא הפרויקט? האם התוכניות הוגשו בועדה המחוזית?
אם כן, באיזה שלב הן נמצאות בועדת התכנון?
האם יש צפי מתי יאושר הפרויקט ויחלו העבודות? 

פנינו גם לסגן ראש העיר, הרב מוטי ליברמן, וביקשנו לקבל התייחסותו לנושא.
האם קיימת התנגדות שלו לאישור פרויקט פינוי בינוי במרכזון רובע ו'?

הרב ליברמן סירב להתייחס, ורק אמר:
"את ההתנגדויות שלי אני מציג בעירייה ולא בעיתון". הרב ליברמן הפנה אותנו לדובר העירייה כדי שהוא יתייחס.

תגובת עיריית אשדוד:

"ראשית יש להבהיר כי הסוחרים ובעלי העסקים במרכזון ו', שהם בעלי הנכסים והאחראים על נכסיהם, הודיעו שהם מתנגדים לכל תכנית פינוי בינוי או תמ"א. לטענתם תכניות כאלה יפגעו בעסקיהם בצורה אנושה לכל אורך הבניה, לפיכך אין בינם לבין השלטים המוצבים במרכזון כל קשר או הסכמה ותולי השלטים עשו זאת על דעת עצמם.

על אף האמור, לפיו מדובר במתחם חנויות פרטיות אשר אינו שייך לרשות, נערך מפגש לפני כמה חודשים בו נטלו חלק נציגי הסוחרים, נציגי עירייה ומהנדס העיר על מנת לבחון דרכים לטיפול במתחם, מתוך כך שהרשות רואה חשיבות רבה בטיפוח המקום ויצירת סביבה מסחרית אסטטית ונעימה התורמת לקהילה, לרובע ולמרחב העירוני. במסגרת זו, מתקיים שיתוף פעולה הדוק של מינהל התפעול ומינהלת הרובע עם ועד הסוחרים והתגבשה תכנית בשלבים לשיפוץ ו"מתיחת פנים" למרכזון ולמתחם המסחרי, במהלכו יעשה סדר ואחידות בחזות השוק, יבוצע קירוי לשוק וזיפות הגג, שילוט אחיד, טיפול במרחב הציבורי, חיפוי העמודים מרקיזות ופרגולות לכל אורך המרכזון וביצוע תכנית לשיפור תנאי המסחר.

חובה להדגיש כי תכניות פינוי בינוי הן תכניות פרטיות של יזמים פרטיים ולאור האמור לעיל ולאור עדות הסוחרים, לא רק שאין היענות לפרויקט פינוי בינוי אלא שישנו סירוב מוחלט של הסוחרים. כמו כן יודגש כי חברת יובלים המדוברת הינה חברה פרטית (לא להתבלבל עם תאגיד המים) ואין לרשות מושג מול מי הם מקדמים תכנית זו. כיום, על שולחן הוועדה אין שום תכנית פינוי בינוי לשוק ו/או למרכזון ו' ובכל מקרה לא ניתן לקדם תכנית כלשהי ללא הסכמת הבעלים – דיירים וסוחרים.

לסיכום, מינהל התיפעול ומינהל ההנדסה, יחד עם מתכננים שנשכרו ע"י ציבור הסוחרים, פועלים לביצוע "מתיחת פנים" משמעותית והדרגתית למרכזון תוך מזעור הפגיעה בפעילות המסחרית".

 
ScheduleRotate([[function() {setImageBanner('4fe0f700-7cc6-42cd-9668-eb85a38e5fef','/dyncontent/2017/6/5/ddc064ee-648d-4ba4-ad6e-72da51a98ff7.png',1808,'',525,78,true,18157);},15],[function() {setImageBanner('4fe0f700-7cc6-42cd-9668-eb85a38e5fef','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'',525,78,true,18157);},15]]);
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה