עובדי טבע אשדוד

סופר־פארם מבקשת לרכוש חלק עצמאי מהמפעל באשדוד במטרה למזג את טבע הכנות רוקחיות עם החברה־הבת סופר־פארם פרופשיונל, שפועלת בתחום זהה של הכנת פתרונות רוקחיים.

המוצר העיקרי של טבע הכנות רוקחיות הוא תערובות נוזליות לטיפול בבתי חולים ובתים פרטיים, של הזנה תוך־ורידית, אנטיביוטיקה וכימותרפיה, וכן מזון לפגים, שאותו הוא מפיץ בכל בתי החולים בארץ ובעקבותיו הוא מוגדר מפעל חיוני. המפעל נמצא בתוך מפעל טבע מדיקל באשדוד ומהווה למעשה מפעל נפרד ממפעל שקיות העירוי.

גורם נוסף המתעניין ברכישת טבע הכנות רוקחיות היא חברת תמר הפרטית שבבעלות שלושה רוקחים פרטיים.

מחזור המכירות של מפעל הכנות רוקחיות מוערך ב־100 מיליון שקל והוא רווחי, אולם הוא זניח לפעילות של טבע, שהחליטה למכור אותו עוד לפני הגעתו של המנכ"ל קאר שולץ.

למכור את כל המפעל או בחלקים?

בשבוע שעבר פרסמנו כי האחים דן ושמואל טופז מייסדי חברת המלט, שכיום מצויה בשליטת קרן פימי, מעוניינים לרכוש עם ענקית ציוד רפואי רב־לאומית, את טבע מדיקל כולה, בסכום המוערך במאות מיליוני שקלים.

מכאן שטבע תצטרך להחליט אם למכור את המפעל באשדוד כמקשה אחת על שתי הפעילויות שלו או כל חטיבה בנפרד. 

סופר־פארם כבר החלה לנהל משא ומתן לרכישה אבל בעקבות האירועים האחרונים הקפיאה טבע את המשא ומתן עד להגעה להסכמים עם ההסתדרות.

שליטה בשוק:

מכשול אפשרי בפני העסקה יכול להיות רשות ההגבלים העסקיים, אולם לאור מצבם המיוחד של עובדי החברה, והעובדה שמדובר במפעל חיוני, ייתכן שמשרד האוצר ומשרד הכלכלה יתמכו באישור עסקה כזו גם אם מדובר בשני השחקנים הגדולים בשוק.

סופר־פארם, שבשליטת ליאון קופלר ובניהולו של ניצן לביא היא הגדולה והרווחית בישראל. בישראל מפעילה הרשת 238 סניפים, בפולין 74 ובסין 10 סניפים. הכנסות הרשת עומדות על 4.7 מיליארד שקל בשנה והיא מחזיקה ב־87% מהשוק בארץ. הרשת הפסידה לאחרונה בקרב שניהלה כדי למנוע משופרסל לרכוש את רשת ניו פארם. לבסוף החליטה רשות ההגבלים לאשר את העסקה תחת התנאי שתשעה סניפי ניו פארם יימכרו לגורם אחד שיפעילם כחנויות פארם. העסקה הושלמה בשבוע שעבר.

טבע מדיקל היא חטיבה בטבע ישראל, שבנוסף מייצרת גם ציוד רפואי ושירותים רפואיים לבתי חולים, קופות חולים וחולים פרטיים, כולל מכשור רפואי לבתי חולים, אינקובטורים לפגים, מכשור תומך לחדרי טיפול נמרץ, מוצרי אנטיספטיקה, מכשור מתקדם למעבדות דיאגנוסטיות, מכשור למכוני דיאליזה, תמיסות להזנה תוך־ורידית, שירותי אחיות ביתיים לצד שירותי דיאליזה בקהילה.

מחזור המכירות השנתי הכולל של טבע מדיקל מוערך ב־100–120 מיליון דולר בשנה, ובנוסף למפעל באשדוד היא פועלת גם מהמפעל בקריית שמונה שמעסיק 250 עובדים (באשדוד 150) באמצעות חברת מיגדה המייצרת ציוד למעבדות ומוצרים רפואיים מתכלים.

מסופר־פארם נמסר:

"נשמח לרכוש את טבע הכנות רוקחיות ולקלוט את עובדי המפעל. הרשת שואפת להמשיך את פעילות מפעל חיוני זה, האחראי בין השאר על הזנת פגים בפגיות השונות ברחבי הארץ, ולשלבו לצד פעילות מעבדת פרופשיונל של סופר פארם".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]