נמל אשדוד

השבתת המשק לכמה שעות אמש נתנה רוח גבית גם לעובדי נמל אשדוד.

הסיבה להשבתת הנמל, כפי שצוין באישור של ההסתדרות שהגיע לידי "גלובס", היא "מבוי סתום בהידברות בין הצדדים לגיבוש הסכמות קיבוציות בנושא קליטת עובדים חדשים והתנהלות של המעסיק באופן חד צדדי בעניין זה, תוך חשש ממשי וסביר לפגיעה בעובדים החדשים והקיימים".

יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, אבי אדרי, פנה אמש ליו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, בבקשה דחופה להכרזת סכסוך עבודה בנמל אשדוד. לאחרונה יצאה הנהלת החברה במכרז לקליטת 60 עובדים חדשים לסקטור התפעול, מכרז בו תינתן העדפה לאוכלוסיות מוחלשות. עובדי הנמל הוותיקים ניסו למנוע את המהלך והציעו להנהלת החברה פתרונות "שייתרו את קליטת העובדים החדשים או לפחות יצמצמו משמעותית את מספרם".

"קליטת העובדים תוביל לפגיעה ודאית בשכרם של העובדים הקיימים, ויתרה מכך ביטחונם התעסוקתי של העובדים החדשים מונח על קרן הצבי", כותב אדרי בפנייתו שהגיעה לידי "גלובס". "מנתונים שהתקבלו מעובדי הנמל עולה כי החברה משחררת עובדים מעבודה בשל חוסר בעבודה", מוסיף.

בקשת אדרי המייצג את עובדי הנמל בהסתדרות הכללית לפתוח בסכסוך העבודה נענתה, כצפוי, בחיוב במהירות הבזק. על פי הגורם שמקורב להנהלת החברה, הסיבה לכך נעוצה בחשש מפני המעבר של העובדים להסתדרות הלאומית.

העובדים החדשים שייקלטו, אגב, ייוצגו באופן אוטומטי על יד ההסתדרות הכללית. "הם הולכים להיות מפוטרים עם פתיחת הנמלים החדשים, ואני לא מוכן לשבת רגל על רגל ולראות את עוגמת הנפש שתיגרם להם. במיוחד, לאור העובדה שמדובר באוכלוסיות מוחלשות, בני העדה האתיופיות, נשים ובני מיעוטים. צורת העסקה בנמל אשדוד הופכת להיות קבלנית וזה לא מקובל עלינו", טוען אבי אדרי בשיחה עם "גלובס".

לדברי אדרי הפתרונות שהוצעו להנהלה, שכללו מניעת הקליטה של העובדים החדשים על ידי "הירתמות מיוחדת של העובדים הקיימים" נענו בשלילה. הנהלת החברה הודיעה לו כי תקלוט את מרבית העובדים. "אם העובדים החדשים הולכים להיקלט, אנחנו מבקשים שההנהלה לפחות תתחייב לא לפטר אותם לאחר שייפתחו הנמלים החדשים".

על פי הגורם המקורב להנהלת החברה, קיימת סיבה נוספת להתרעמות העובדים בנמל - אי היכולת שלהם להכניס לעבודה קרובי משפחה כמו פעם, דבר שמייצר אצלם עוינות כלפי כל תהליך הקליטה. כוונת ההנהלה לקלוט עובדים חדשים, בשכר נמוך יותר, קשורה, בין היתר לרצון להתייעל ולצמצם את עלויות השכר של עובדי הנמל שנושקות למחצית מההוצאות.

כך או כך, נראה כי הנהלת החברה והעובדים הגיע למבוי סתום בנושא תעסוקתי. האם זאת סיבה לשבש את פעילות הנמל? סוגיית זכות השביתה בקרב המונופולים החיוניים, דוגמת חברת החשמל או הנמלים, נידונה ביולי האחרון בבג"ץ בהקשר של עובדי חברת החשמל. אז, הייתה קרובה הנשיאה חיות לפסוק כי ההסתדרות לא יכולה להשבית את עבודה במונופולים חיוניים. ואולם פסיקה כזאת טרם התקבלה.

כזכור בשבוע שעבר כנגד פתחו עובדי סקטור התפעול בנמל אשדוד בשביתה שהוגדרה על ידי הנהלת החברה כשביתה "פראית". ההנהלה פנתה לעזרתו של בית הדין האזורי בבאר שבע, ונשיא בית הדין השופט יוחנן כהן נעתר לבקשתה וקבע כי על מנהלי העבודה ועובדי התפעול לשוב באופן מיידי לעבודה.

הסיבה הרשמית לשביתה בשבוע שעבר הייתה סירוב ההנהלה לשבץ את העובדים למשמרת ערב - כצעד ענישתי שלא להופיע להדרכות בשעות הבוקר, שגורמו לדברי העובדים לפגיעה בשכרם. ואולם, הסיבה האמיתית להתרעמות העובדים ככל הנראה כבר אז הייתה קליטת העובדים החדשים לעבודה בנמל.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]