זיהום כבד בנחל לכיש, ככל הנראה מקורו של הזיהום בגשמים הראשונים שסחפו אחריהם את כל הנזקים העירוניים והשפכים. הזיהום הוא לאורך כל הנחל ומדובר בתמותה של עשרות אלפי דגים שצפים לאורך הנחל. צוותים של עיריית אשדוד עובדים במקום בניסיון להציל כמה מהדגים, ובמקום יש ריח חריף מאד של זיהום.

מעיריית אשדוד נמסר: "הבוקר התקבל דיווח במוקד העירוני על תמותה של דגים בנחל לכיש. מיד עם קבלת התלונה יצאו גורמים מקצועיים מעיריית אשדוד למקום במטרה לבחון את היקף הזיהום ולנסות לאתר את הסיבה".

לדברי קובי פאלצי, מנהל אגף לאיכות סביבה בעיריית אשדוד: "התחלנו בבדיקת הסיבה לזיהום. ייתכן שגורם מסוים ניצל את הגשמים והזרים חומרים לתוך הנחל.

זיהום כבד בנחל לכיש

עוד אפשרות שנבדקת היא עומס אורגני והעדר חמצן הובילו לתמותת דגים בנחל "אנו ממתינים לדוח המעבדה", אומר פלאצ'י. "עיריית אשדוד ביחד עם המשרד לאיכות הסביבה ואיגוד ערים נמצאים במקום במטרה לבצע טיפול ראשוני הכולל פינוי של הדגים. כמו כן, אנו מבצעים דיגום של החומר שנשפך לנחל במטרה לנסות ולהתחכות אחר הגורם המזהם".

בשנים האחרונות זכה נחל לכיש לטיפול מסיבי והשקעה של מיליוני שקלים על ידי עיריית אשדוד ובעקבות אלו, לאחר שנים רבות, הנחל זכה בציונים גבוהים מאוד ונבחר להיות לאחד משלושת הנחלים הנקיים בארץ. בשנת 2014 אף התקבל לראשונה גם אישור שייט בנחל עלידי משרד הבריאות.

אך כל ההישגים של ניקיון הנחל מתגמדים כעת נוכח הזיהום הכבד ועשרות אלפי דגים מתים בנחל!

לשאלה האם ייתכן והזיהום נגרם כתוצאה מזרימת הגשמים שהייתה לפני מספר ימים, השיב פלאצי: "אנו כרגע לא שוללים כלום ובודקים את כלל האפשרויות".

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר:

"משרד להגנת הסביבה קיבל הבוקר דיווח על תמותת דגים בנחל לכיש, בתחומי העיר אשדוד. תופעה זו של תמותת דגים ידועה ומתרחשת בכל תחילת חורף, כאשר מערכות הניקוז העירוניות נשטפות מהזיהום שהצטבר בהן בקיץ. 
במקביל, לפי דרישת המשרד להגנת הסביבה, נעשות כעת סריקות על ידי איגוד ערים אשדוד-חבל יבנה באזור התעשייה הצפוני של אשדוד, על מנת לבדוק אפשרות של שפיכות חומרים בחצרות המפעלים והגעתם לנחל באמצעות מערכות הניקוז. כמו כן, נלקחו דגימות מים מהנחל, על מנת לזהות את טיב הזיהום.
המשרד בודק את נסיבות המקרה".

צילומים: עופר אשטוקר - אשדוד נט

צילום: עופר אשטוקר, אשדוד נט

אלפי דגים מתים בנחל

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]