הדמיית מגדלי דימרי במע"ר צפון

תוכנית מחיר למשתכן ממשיכה לטלטל את מדד yad2–TheMarker, כך מדווח האתר הכלכלי TheMarker . לאחר שמשרד האוצר הכריז על הגרלה גדולה נוספת שתיערך החודש, באוגוסט ירדו מחירי הדירות ב–15 מתוך 36 הערים הכלולות (42%).

מדד yad2–TheMarker מתבסס על חוכמת ההמונים. הוא בודק את התנהלות מוכרי הדירות לאורך זמן, באמצעות השינוי במחירים שהם מבקשים באתר yad2. למעשה, המדד בוחן את הציפיות של בעלי דירות בערים השונות, תוך חישוב שיעור ומספר הערים, שבהן ירדו המחירים הדרושים מבין כלל הערים המשתתפות במדד.

ההערכה היא שהירידה בביקוש לדירות שחלה באחרונה עושה את שלה, וכך גם שיעורי הריבית על המשכנתאות הגבוהים יחסית. השינוי שחל במחיר למשתכן בחודשים האחרונים — מטפטופי הגרלות באזורים מסוימים, להגרלות ענק של יותר מ–10,000 דירות בכ–20 יישובים בו זמנית, הביא לתנודות חדות בביקוש לדירות. כך למשל, בזמן ההגרלה הגדולה ביוני הקודמת יותר מ–40 אלף זכאים שנרשמו להגרלות הורידו את הביקוש שלהם לדירות בשוק החופשי — מה שגרם לקפיצה הגדולה שחלה ביוני במספר הערים שבהן בעלי הדירות הורידו את המחירים מבוקשים על דירות. ואולם מיד לאחר שההגרלה הסתיימה (ביולי) — נרגעו הירידות במחירי הדירות במדד.

מתוך 13 ערים שנמצאות במעגל החיצוני של תל אביב וכלולות במדד, באשדוד חלה הירידה הגדולה ביותר באזור — 1.4%. מחירה הממוצע של דירת 3 חדרים באוגוסט היה 1.16 מיליון שקל, לעומת 1.63 מיליון שקל לדירת 4 חדרים. 

בחודש יולי השנה כבר דיווחנו כי ברבעון הקודם של השנה היה שינוי מגמה, ודוח לא רשמי על השמאי אהוד דנוס, הצביע על ירידה של 3% במחירי הדירות באשדוד.