כיכר עין השמש | צילום: עיריית אשדוד

במנהל התפעול בעיריית אשדוד ממשיכים לעבוד ביתר שאת. שלושת הימים האחרונים היוו עבורם את שיר ההערכות לחג, כשהם עובדים ללא הפסקה במטרה לקבל את חג האביב באופן המיטיבי ביותר.

את ההכנות הם החלו כבר לפני שלושה שבועות במתכונת מתוגברת כשהתכנית חולקה לסדרי עבודה שונים. עד עתה פונו באשדוד 8,116 טון אשפה בסה"כ, שהם כמעט פי 3 בהשוואה לשבועות רגילים, נצבעו ספספלים רבים ברחבי העיר ושתילים צעירים נשתלו בכדי ששיר הפריחה ישמע בחג.

בתוך כל עומס העבודה, עובדי המנהל מצאו גם זמן לחלק סלי מזון למעוטי יכולת ואף לשפץ את ביתם של אלו אשר נזקקו לכך. אמנם אין זה היה חלק מתוכנית העבודה, אך הם הרגישו כי היה עליהם לעשות זאת.

"חג הפסח הינו החג הקשה ביותר בתחזוקת העיר" - אומר שלמה רוטנברג, ראש מנהל התפעול שמנהל את המבצע, "בעוד מספר שעות ייכנס החג ועבורנו יהיה זה האות לסיום המבצע שהחל לפני שלושה שבועות, ותחילתו של מבצע חדש -  הערכות לעומס עבודה בחוה"מ, שכולל את העבודה השוטפת ומתן מענה לאירועי התרבות הרבים בעיר, ולפארקים העירוניים אשר יארחו מבלים רבים."

"אשדוד היא העיר החמישית בגודלה והיקף העבודה התפעולית בה אינו כולל רק פינוי אשפה וניקיון" הוסיף, "בתוך התוכנית ישנם מרכיבי התייחסות נוספים. דוגמא לכך ניתן לראות בכיכרות העיר שכעת נמצאים בשיא פריחתם, הפארקים שגם הם קיבלו התייחסות, המדשאות שעברו דישון וטיפולים נוספים ועוד".

"העיר לא נחה ועלינו לתת את המענה המקסימאלי" | צילום: עיריית אשדוד

באשדוד קיימים 1,850 פחים טמונים, 5,400 אשפתונים, 1,400 עגלות אשפה שממוקמים בתוך חדרי אשפה, 3,200 יחידות אשפה בבתים פרטיים. הנתונים ממחישים את ההיקף העצום של העבודה ולכך יש להוסיף את כמות האשפה הגדולה יותר שצמחה לקראת חג הפסח. 

כיצד מצליחים במנהל התפעול לנהל ולעקוב בזמן אמת אחר העבודה המתבצעת?
רוטנברג מסביר: "אנו נעזרים באמצעים טכנולוגיים וגם בתושבים המדווחים למוקד 106. בכל יום המוקד העירוני מפיק מספר דוחות ביצוע אשר נותנים תמונת מצב עדכנית לגבי כלל העיר, כולל מקומות שיש בהם בעיה והם ייזכו באותו רגע לטיפול." 

"העיר לא נחה ועלינו לתת את המענה המקסימאלי"- מסכם רוטנברג, "התושבים מאוד אכפתיים, משתפים פעולה וגם דואגים לנו, הרבה בזכות כך אנחנו מצליחים לעמוד בלחץ העבודה."