צילום: אילוסטרציה

אל שופטי המעצרים בבתי המשפט באשדוד ואשקלון מובאים בכל יום מקרה או שניים ואף יותר של אלימות בין בני זוג. רוב המקרים הם של גברים שתקפו, לכאורה, את בנות הזוג שלהן, את ההורים שלהם ולפעמים גם תקיפת אחים ואחיות.

לאחרונה, אולי בעקבות הקיץ שהגיע והטמפרטורות הגבוהות שאולי גורמות לאנשים לאבד את דעתם - נדמה שתופעה זו גברה ועוד ועוד נשלחים למעצר וצפויים לעמוד בפני כתב אישום בגין תקיפה.

לרוב האישה היא שמתלוננת, לאחר שספגה במשך תקופה אלימות שהגיע לכדי סכנת חיים. לפחות מקרה אחד היה תלונת שווא ולאחר בדיקת המשטרה שוחרר בן הזוג (השניים בהליכי גירושין). רק לפני מספר ימים נעצר חסר בית, שהיה מבוקש מזה תקופה לאחר שתקף את אימו בהוסטל ואיים עליה ברצח. במקרה אחר, אישה שחוותה אלימות קשה מצד בעלה ביקשה מבית המשפט לשחררו שכן היא זקוקה לכך שיעבוד ויביא פרנסה. את התלונה הראשונית הגישה אחותה, אך האישה מסרה כי מעולם לא הייתה תקיפה. בית המשפט התרשם אחרת והאריך את מעצרו של החשוד.

רוב המקרים וכתבי האישום אינם מגיעים לידיעת הציבור, זאת מהטעם שלא לחשוף את נפגעות העבירה וילדיהם. 

במשטרת אשדוד ובמרחב לכיש בכלל נוהגים באפס סובלנות כלפי אירועי אלימות, כל שכן שמדובר באלימות בתוך המשפחה או תקיפת הורים. גם בתי המשפט לא סלחניים באירועים אלה, במיוחד נוכח המסוכנות שנובעת מאלימות אותם בני או בנות הזוג.

נתונים סטטיסטיים על אלימות במשפחה - כפי שבוצעו במחקר הכנסת

בשנת 2017 נפתחו 587,17 תיקי אלמ"ב בגין עבירות כלפי בני-זוג (גברים ונשים גם יחד). 69% מהם נפתחו בעקבות תלונת אישה, 11% נפתחו בעקבות תלונת גבר ובחמישית מהתיקים נרשמה תלונה הדדית.

כאמור, בכל אחת מהשנים 2016-2017 נפתחו כ-800,11 תיקי אלמ"ב בגין עבירות כלפי נשים. בכל אחת מהשנים הללו משטרת ישראל סגרה כ-9,000 תיקי אלמ"ב (התיקים שנסגרו לא נפתחו בהכרח במהלך אותן שנים). העילה העיקרית לסגירת התיקים היתה חוסר ראיות (ב-87% מהתיקים שנסגר). בשנת 2016 הוגשו כ-2,800 כתבי אישום ובשנת 2017 הוגשו כ-2,600 כתבי אישום בגין עבירות אלמ"ב כלפי נשים.

אלימות כלכלית

בשנים האחרונות הולכת וגוברת בעולם המודעות לכך שאלימות כלכלית היא אחד המופעים של אלימות במשפחה. גורמים בין-לאומיים שונים וכן גורמים ישראליים מכירים בסוג זה של אלימות. אלימות כלכלית יכולה לשמש ככלי להפעלת כוח ושליטה, גרימת בידוד חברתי, פגיעה בעצמאות ואף לאיום והפחדה במערכות יחסים בתוך משפחות בכלל ובין בני זוג בפרט.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]