צילום: עופר אשטוקר - אשדוד נטפרויקט הגל הירוק באשדוד (Reway) תקוע! עם עובדה זו לא ניתן להתווכח נוכח שלדי התחנות החכמות, שעומדות מיותמות על מה שאמור להיות מתישהו נתיבי תחבורה חכמה ומהירה. 

העבודות כבר אמורות היו להיות מאחורינו, וכולנו היינו צריכים כבר להנות מקווי ה-BRT, אוטובוסים בעלי קיבולת גדולה של נוסעים, שחוצים את העיר בתוך דקות ספורות. 

כבר בחודשי הקיץ דיווחנו כאן באשדוד נט כי פרויקט הגל הירוק רחוק מסיום, ולא ברור בכלל מתי יופעל. בינתיים התקדמו במעט העבודות, הוצבו שלדי תחנות חכמות בנתיבים המיועדים אך כבר זמן רב שהם עומדים ככה, מיותמים ומחכים לגואל.

בשדרות הרצל, שם נתיבי התחבורה הציבורית נמצאים במרכז הכביש, נאלצים הנהגים לנסוע בשני נתיבים צרים לכל כיוון. התאונות בקטע זה לא איחרו לבוא, בעיקר בגלל ביטול פניות שמאלה ואי תשומת לב של המשתמשים בדרך. 

נתיבי ה-BRT אמורים היו להמשיך ברחוב זבוטינסקי עד בני ברית, שם הוצב מסוף אוטובוסים בפינת רחוב ויצמן. בינתיים זה לא קרה. גם החלפת 300 תחנות אוטובוס ברחבי העיר לא בוצעה. מתי זה יקרה? כשתסתיים הצבת התחנות החכמות ברחבי הגל הירוק - ומתי זה יקרה? לאיש אין תשובות.

צילום: עופר אשטוקר

בתגובה של עיריית אשדוד למערכת האתר בחודש יולי 2018, ציינו בעירייה את מועדי המשך העבודות בפרויקט. כך כתבו לנו אז בעירייה: "העבודות בשד' מנחם בגין ושד' הרצל תסתיימנה בתחילת ספטמבר 2018. מסירה ראשונית של המסוף הצפוני ומסירה סופית של מנחם בגין והרצל מתוכננת לאמצע אוקטובר 2018. השלב השני, עבודות שיקום ברח' רוגוזין וברח' ז'בוטינסקי וסלילת 8 ק"מ שבילי אופניים, יחלו בנובמבר 2018. השלב השלישי, הכולל את חלקו המזרחי של הפרויקט, הקמת גשר הולכי רגל לביה"ח מעל כביש מנחם בגין, מסוף הלילה, חניוני הקצה והשלמת שבילי האופניים, יצא לדרך בפברואר 2018".

מהמידע שהגיע למערכת אשדוד עולה כי קיימים חילוקי דיעות לגבי המשך הפרויקט ברחבי העיר, לגבי האוטובוסים שיפעלו בנתיבי התחבורה (חשמליים או לא), ואם לא די בכך - גם המכרז להרחבת המוקד העירוני, כחלק מהפרויקט - נכשל וכלל לא ניגשו מציעים למכרז.

השלט ברחוב ז'בוטינסקי

מערכת אשדוד נט ביקשה לקבל מעיריית אשדוד את לוח הזמנים המעודכן לפרויקט, כמו גם לדעת מדוע הופסקו העבודות? מתי צפויות העבודות להתחדש? וכן, האם נכונה הידיעה כי בכוונת עיריית אשדוד לחזור בהם מהפרויקט לאור חילוקי דעות עם משרד התחבורה? 

מעיריית אשדוד נמסר בתגובה:

"לא רק שהפרויקט לא הופסק אלא שהוא קיבל אישורים לתקצוב השלבים הבאים בהיקף של מאות מליוני ₪. הרכבת התחנות החכמות הושלמה למעט שתיים אחרונות שבשלבי יצור והתקנה.

יתר התחנות החדשות שיותקנו בשכונות יצאו להוראת ביצוע בהתאם לתכנית
מטבע הדברים היותה של אשדוד עיר מודל , מחייבת ביצוע זהיר ומדוד על מנת לאפשר את קבלת התוצרים הטובים ביותר עבור תושבי העיר.

אנו מעדיפים להקפיד על איכות הביצוע והתוצר הסופי ממנו יהנו כלל התושבים גם במחיר של עיכוב בביצוע. כבר כיום התושבים נהנים מפירות הפרוייקט: תשתיות חדשות ומתקדמות, כבישים פתוחים, זרימת תנועה, תחנות וריהוט רחוב חדשני, מצלמות ואמצעי בטיחות מתקדמים ועוד ואין לנו ספק שככל שהביצוע יתקדם, התושבים יהנו אף יותר."צילום: עופר אשטוקר