תוכי הדררה באשדוד | צילום: שמואל סרדינס

אולי כבר הבחנתם בתופעה הייחודית המשתלטת על צמרות העצים ממש כאן במרכז העיר, בשדרות בני ברית פינת דב גור. אם תפתחו את חלון רכבכם במהלך הנסיעה באזור, תבינו על מה מדובר: קול ציוצים עז ואדיר - רעש של ממש, משתלט על האוזניים כשרעש הרכבים בכביש הסואן כמעט ולא נשמע כלל!

למעלה בקו הרקיע, להקות שלמות של תוכי דררה שזה עתה סיימו את יומן, נוהרות בהמוניהן אל עבר צמרות עצי האקליפטוס והשקמים שבשני צדי הכביש. נדמה ולו לרגע כי האזור הפך ג'ונגל חי ופועם בלב העיר. מאות, אם לא יותר, תוכים ירקרקים וצבעוניים מתעופפים בשמי אשדוד כשקול ציוצם נשמע למרחוק – מחזה יוצא דופן, לפחות עבור מי שטרם התרגל לכך.

כך זה נשמע >>>

מי שהפנה את תשומת ליבנו לתופעה המיוחדת והייחודית שרק הולכת וגוברת עם הזמן, הוא אמיר ששונקר, תושב אשדוד שנפעם מהמחזה המרשים. כמי שחובב בעלי כנף סיפר בהתרגשות על התופעה המדהימה: "תוכי הדררה הינו מין פולש ששורשיו העמוקים אינם אופייניים לנוף המקומי. החל משנות ה-60, מאז הובא לראשונה לישראל - דווקא כחיית מחמד, הוא הפך בולט בין בעלי הכנף החגים בשמי ישראל ונראה כי אין בכוונתו לעזוב בקרוב."

ששונקר מספר כי בתחילה היו מרוכזים הדררות רק באזור הירקון בתל אביב ולאט לאט התפשטו ברחבי הארץ. "בשנתיים או בשלוש השנים האחרונות הם התרבו ואפשר לראות אותם כמעט בכל מקום - לאורך כמעט כל שדרות בני ברית נראה שהם נהנים לאכול את התמרים, ובפינת דב גור נראה שמצאו להם בית" - הוסיף לומר.

תוכי דררה משתלטים על צמרות העצים באשדוד | צילום: שמואל סרדינס

לדבריו, תוכי דררה מבוית שגדל בחיק בני אדם עוד מאז היה גוזל, תאמינו או לא, ילמד אפילו לדבר. בהקשר של היתרונות והחסרונות בפלישתו של המין המעופף, ששונקר מסביר כי הדעות חלוקות: יש כאלו הטוענים כי הדררות פוגעות בחקלאות הישראלית ויש כאלו שטוענים שאין הן מזיקות כלל ואף מועילות.

מפה לשם, עד שיחליטו האם הדררות מזיקות, מה שנותר הוא להינות מהמחזה המרשים והבלתי שגרתי.

צפו בתמונות >>

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]