צב הים המת שנפלט אל החוף

זוג מתנדבי קהילת אנשי הים התיכון מאשדוד הוזעקו לחוף אשדוד בעקבות דיווח של פקחי רשות הטבע והגנים על צב ים שנפלט אל החוף. לאחר בדיקות שערכו השניים בצב, הם נאלצו לקבוע את מותו. "למראית העין הם היו בטוחים שהוא עוד בחיים" – סיפרה שני טובול, רכזת בקהילת אנשי הים התיכון, "אבל לאחר מספר בדיקות הם נאלצו למרבה הצער לקבוע את מותו".

דוד חלפון, פקח ימי ברשות הטבע והגנים, אומר כי זו שגרה שנפלטים צבי ים לכל אורך חופי ישראל. לדבריו, מדי שנה כ-300 צבי ים פגועים נפלטים לחוף, חלקם מתים, חלקם פגועים וניתן להצילם - אלו מועברים היישר למרכז הארצי להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים ולאחר תקופת שיקום, טיפול והתאוששות לרוב שבים אל הטבע. 

לדבריו, רק בסריקה החופית האחרונה שנערכה מחוף פלמ"חים דרך חוף אשדוד ועד חוף אשקלון, נצפו על החוף כ-8 פגרי צבי ים. בחופי אשקלון נמצא צב ים "גלדי" מת כשסביב הגפה שלו כרוך חבל. המדובר בצב ים גדול מימדים הנחשב לנדיר. אתמול כאמור, נפלטה אל מול חוף י"א באשדוד צבת ים חומה.

גורם המוות המרכזי: בני אדם. "פסולת ימית בה שקי פלסטיק, ופגיעות מסירות וכלי דייג הם בין הגורמים הנפוצים לפגיעות צבי הים" - הוא מסביר. "בתקופת החורף רואים אותם יותר כי הפגועים והמתים שצפים בים נפלטים לחופים בגלל סערות בין היתר".

"לרוב מה שקורה הוא שצבי הים נתפסים באמצעי דיג וכתוצאה מכך הם לא מצליחים לעלות לפני הים ולנשום, ולכן הם טובעים" – הוא מוסיף. "גם אם דייג הבחין בצב שנלכד ברשת או בכל אמצעי דייג אחר, סיכוי סביר שכבר נגרם לו נזק, וגם אם הוא המשיך בשחייה ייתכן שימות בסבל רב".

כיצד יש להתנהג במידה ונתקלתם בצב ים במצוקה?
ראשית, יש לדווח באופן מידי ליחידה הימית של רשות הטבע והגנים או למוקד הרשות במספר: *3639. במידה והאירוע התרחש בלב ים וניתן לעלות את הצב הפצוע לתוך כלי השייט בזהירות, זה יהיה עדיף.

במידה ומצאתם צב כרוך בחבל, אל תמהרו לשחרר אותו ממנו, שחרור שאינו מבוקר עלול לגרום לנזק חמור יותר ולהוביל למותו של הצב. את הצב הפצוע יובילו פקחי רשות הטבע והגנים אל למרכז הארצי להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]