מחאת הנשים ברחבת עיריית אשדוד | צילום: אשדוד נט

מאות בודדות, נשים בעיקר, הגיעו להביע תמיכתן בעצרת הרשמית שהתקיימה ברחבת העירייה באשדוד כמחאה נגד סירוב הממשלה להקים ועדת חקירה פרלמנטרית בנושא רצח נשים

בעצרת כיבדו בנוכחותם ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי שהיה הראשון לחתום על האמנה החברתית של אשדוד והקהילה כנגד האלימות כלפי נשים, מנכ"ל העירייה אילן בן עדי, חברי מועצה נכנסים ויוצאים, עובדי ועובדות העירייה ונשות אשדוד.

כאות מחאה אחזו בידן כולן בלונים בצבע אדום כשעל הרצפה, כתובים שמותיהן של 24 הנרצחות בשנה האחרונה.

ראש העיר, ד"ר יחיאל לסרי, נשא דברים ואמר: "24 נשים נערות ממגזרים שונים נרצחו השנה - זה מספר מזעזע, כשנזכרים בו מתמלאים חלחלה. 24 נשים, עם סיפורי חיים שונים, אבל מכנה משותף אחד. האלימות מצויה בכל מקום, היא לא מוגבלת לשום שכבה ספציפית. האלימות שהופנית אליהן, היא בדרך כלל מבית, מתוך הסביבה הקרובה - מעגל הדמים הזה חייב להיגדע, כאן ועכשיו! "

ראש העיר חותם על האמנה החברתית נגד אלימות כלפי נשים >>

זהבה אלימלך, יו"ר נעמת מרחב אשדוד: "אנו הנשים מביאות חיים לעולם והיום אנו משנות אותם: הפעם לא יתעלמו מאיתנו, דמן של הנשים לא יהא יותר הפקר. הנשים מונות כ50.7% מהאוכלוסיה ואנו נשנה את השיח הציבורי לנצח! אנו תובעות יישום מיידי של תכנית החירום הלאומית שעליה הוחלט בשנת 2017 וטרם הועברו התקציבים שעליהם הוחלט, למעט כ10% שהועברו, הגיע העת לפעול וליישם. אני קוראת לשר החינוך להכניס כלימודי חובה את החינוך לשיוויון מיגדרי ולימודי חובה על זוגיות ומערכות יחסים, כי אין כמו חינוך להוות סוכן שינוי לדור הבא."

זהבה אלימלך יו"ר נעמת מרחב אשדוד | צילום: אשדוד נט

סגנית ראש העיר וחברת המועצה הנכנסת, שרון מרק (הלביאות): "זהו יום משמעותי בהעלאת המודעות לנושא לראש סדר היום הציבורי, ואת הצורך בייצור מרחבים בטוחים ומוגנים לנשים כחלק חברה שווה צודקת ומתוקנת.  לצד כל העשייה החברתית אני רואה חשיבות מכרעת בחקיקה, בתקנים ובמתן כלים עירוניים לביצוע החזון ללא פשרות תוך איגום משאבים. יחד עם ראש העיר, חברות המועצה הנכנסות וארגוני הנשים בעיר נהפוך את השיח הזה הזה לשאגה קולקטיבית חוצת מגדרים ומגזרים."

מחאת הנשים ברחבת עיריית אשדוד | צילום: אשדוד נט

סטלה ויינשטיין, חברת המועצה הנכנסת שנכחה גם היא באירוע, סיפרה ברגע קורע לב על בת דודתה שנרצחה לפני שלוש וחצי שנים: "למשפחה זה לא עובר, כל שיר מזכיר אותה, כל רגע מזכיר אותה. החיים לא ממשיכים באמת . כשמדברים על אלימות בנשים אנחנו מדמיינים נשים מוכות, נשים חלשות בתוך הבית, אבל רוב הנשים לא נרצחות ככה, הן לא חלשות. בת דודה שלי האהובה הייתה סמל לקדמה נשית. לפני שבועיים נרצחה ילדה בת 16 כשהלכה לקנות לחמניות, ככה נרצחה גם בת דודה שלי."

נורית טופז תנועת אשדודים: "אחת מהמטרות המשמעותיות לי כפעילה חברתית כבר למעלה מעשור, הנו שוויון זכויות והזדמנויות בכלל ולנשים בפרט, הרי לא יתכן שאנחנו הנשים, רוב האוכלוסיה במדינה כ 51%, נמשיך לחיות בשגרה הנוראית הזו של אלימות. ההתעלמות המגיעה ממקבלי ההחלטות בממשלה, תקציבים שלא עוברים ותוכניות הסברה ושיקום שאינן מיושמות זו שערוריה. הגענו למצב חרום!"

נורית טופז במחאת הנשים | צילום: אשדוד נט

בעצרת חתמו המשתתפים על האמנה חברתית נגד האלימות כלפי נשים: "האמנה מבוססת על האחריות האישית של החתומות מטה כלפי בטחונן הפיזי והנפשי של נשות העיר אשדוד ותחושת מחוייבותם ואחריותם כלפיהן. אמנה זו היא ביטוי של רצון טוב המשקף הסכמה עירונית רחבה בדבר קינון יחסים פוריים בין נשות אשדוד לאירגונים המחוייבים לאיכות ביטחון התושבים בכלל ונשים בפרט." 

צפו >>