עיריית אשדוד שלוש שנים אחרי הדיווח באשדוד נט על כוונת עיריית אשדוד להתקשר עם חברה חיצונית, שתסייע לה למקסם את גביית הארנונה מעסקים ברחבי העיר - המהלך מביא תוצאות חיוביות לעירייה, אך בהחלט פחות לבעלי עסקים, חברות, מפעלים ואפילו לתאגיד המים יובלים - שביום בהיר קפצה הארנונה שלהם במאות אחוזים.

בתחילת השנה הוציאה עיריית אשדוד דרישות תשלום לעסקים בעיר, בהם שונו סיווגי הארנונה שעל פיה הם חויבו עד כה. מדובר בשינוי משמעותי בסכום הארנונה אותה נדרשים עסקים אלה לשלם. 

על פי נתוני הלמ"ס, הארנונה מעסקים באשדוד (שאינה הכנסה ממגורים) עמדה בשנת 2017 על כ-498 מיליון שקל. הארנונה ממגורים באותה השנה עמדה על כ-246 מיליון שקל. 

לידי אשדוד נט הגיעו עתירות, אותן הגישו חמישה בעלי חברות ביניהם אגן אדמה ותאגיד המים יובלים - נגד עיריית אשדוד. מדובר בחיובי ארנונה שקפצו במאות אחוזים וכן דרישת תשלום רטרואקטיבית משנת 2016.

העירייה דורשת עוד עשרות מיליונים לקופתה וגם רווח נאה לחברת הייעוץ שנשכרה על ידה - בעלי העסקים עתרו לבית המשפט

כך לדוגמא, חברה א' נדרשה לשלם 3.6 מיליון ש"ח שכוללים הפרשים החל משנת 2016, ריביות והצמדה. על פי העתירה שהוגשה לבית המשפט המחוזי בב"ש, עיריית אשדוד הגדילה את חיוב הארנונה של החברה מסכום של 206,245 ש"ח בשנה לסכום של 950,155 ש"ח בשנה - הגדלה של פי 5!

הארנונה גדלה פי 5

חברה אחרת נדרשה לשלם סכום של 551,216 ש"ח עבור הגדלת הארנונה רטרואקטיבית מתחילת שנת 2018. אותה החברה חויבה עד כה בארנונה שנתית בסך של כ-69 אלף ש"ח. לאחר שינוי הסיווג נדרשת החברה לשלם לעירייה ארנונה שנתית בסך של כ-426 אלף ש"ח בשנה - הגדלה של פי 6 בארנונה.

הארנונה קפצה פי 6

גם מפעל אגן אדמה נדרש לשלם לעירייה סכום של 26 מיליון שקל בעקבות שינוי סיווג בארנונה. סכום שכולל בתוכו גם הפרשים רטרואקטיבית אחורה. בעניין זה מסרו מאגן אדמה: "בימים הקרובים תוגש עתירה לבית המשפט כנגד חיובי הארנונה אשר מדברת בעד עצמה".

חברה נוספת שהגישה עתירה נגד עיריית נדרשה לשלם סכום של 831,030 ש"ח רטרואקטיבית משנת 2018. עד שינוי הסיווג שילמה החברה ארנונה שנתית בסך של 176,405 ש"ח בשנה. לאחר שינוי הסיווג נדרשת החברה לשלם ארנונה שנתית בסך של 714,974 ש"ח בשנה - הגדלה של פי 4 בארנונה.

הארנונה קפצה פי 4

גם תאגיד המים יובלים הגיש מוקדם יותר השנה עתירה מינהלית נגד העירייה בגין דרישת תשלום ארנונה לאחר שינוי סיווג, וזאת רטרואקטיבית משנת 2016. "עתירה זו עוסקת בדרישת תשלום שערורייתית ורטרואקטיבית, על סך של כ- 14,075,735 ש"ח שהוציאה העירייה לתאגיד ואשר הוטלה בחודש ינואר 2019", נכתב בעתירה. בעקבות הערת בית המשפט, משך התאגיד את העתירה עד אשר יסתיים הבירור בהשגות שהגיש התאגיד למנהל הארנונה באשדוד.

העתירה של יובלים

גורמים בקרב בעלי העסקים עימם שוחחנו אמרו לאשדוד נט כי "נראה שבעיריית אשדוד חשבו שמצאו פרה חולבת שתעשיר את קופת העירייה. מצב העסקים בעיר גם ככה בכי רע, אם ימשיכו להתעמר בנו בצורה זו - נצטרך לעבור למקום אחר שם לא ינסו להוציא ארנונה מהסלע".

מעיריית אשדוד נמסר בתגובה:

"עיריית אשדוד עורכת בדיקות תקופתיות לחיובי הארנונה של הנכסים המצויים בתחומה, וכאשר נמצאים במסגרת הבדיקות נכסים מסוימים שלא משלמים ארנונה כדין, פועלת העירייה לתקן את החיוב כפי שנדרש ממנה.

תשלומי הארנונה כידוע, נועדו למימון סל השירותים לתושבי העיר ולרווחתם.

בכל מקרה העיריה איננה נוהגת לנהל את המחלוקות שבינה לבין התושבים ו/או בעלי העסקים מעל גבי העיתון, אלא במסגרת ההליכים הקבועים בחוק".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]