מתקן ההתפלה באשדוד, שנמנה על חמשת מתקני ההתפלה הגדולים בישראל, הוקם על ידי חברת מקורות ייזום שהינה חברת בת של מקורות מים.

המתקן בעל יכולת אספקה פוטנציאלית של 100 מיליון קוב מים בשנה המהווים כ-12% מהיקף צריכת המים הביתית והעירונית השנתית במשק.

עד היום, הקמת המתקן טרם הושלמה במלואה. הקמתו לוותה בבעיות בירוקרטיות והנדסיות לאורך כל הדרך.

במטרה למנוע את קריסת המתקן ולאור מצבו של משק המים הזקוק לכמויות מים מותפלים בהיקף גדל היום ובעתיד, הגיעו גופי המדינה, חברת מקורות מים ומקורות ייזום והגופים המממנים בראשות בנק הפועלים, להסדר בנוגע למכירת מלוא מניות הזכיין והמפעיל על ידי מקורות במכרז פומבי, ותיקונו על ידי הרוכש.

כאמור, בעקבות ההסכם שנחתם מתקן ההתפלה יימכר ולזכות הרוכש תעמוד קופת מזומנים שתכלול את 200 מיליון השקלים. ההערכות הן כי עלות התיקונים תעמוד על כ-250 מיליון שקל.

חברות, מנרב וסדיט טרם העבירו את סכום הפיצוי עבור המתקן, לכן מדובר למעשה במכירה פומבית של מתקן ההתפלה באשדוד.

צילום: ארכיון

200 מיליון השקלים הם סכום אליו הגיעו הצדדים כפשרה לאחר שקבלני ההקמה נתבעו לפצות את מקורות ב-700 מליון שקל, והם הגישו תביעה נגדית ב-400 מליון שקל. מקורות מחקה כ-400 מיליון שקל מהונה בגלל מתקן ההתפלה בעיר.

על פי הגורמים, במסגרת ההבנות תמחל המדינה למקורות על דרישתה פיצויים מהחברה בסך 150 מליון שקל, לאחר שהחברה לא עמדה בכמות תפוקת המים לה התחיבה. הויתור הוא חלק מההסכם שנחתם כאמור בראשון.

רוני חזקיהו החשב הכללי במשק אמר על ההסכם: "הסכם זה מהווה סיומו של מו"מ ארוך ומורכב שנמשך כשנתיים וחצי.

הישג זה התאפשר בזכות שיתוף פעולה מצד כל הגורמים - המדינה, מקורות והגופים המממנים. ההסכם שגובש יספק וודאות לגבי אספקת המים מהמתקן, החשובה מאוד בעת זו של משבר במשק המים".

מנכ"ל משרד האנרגיה, אודי אדירי הוסיף גם הוא: "ההסכם שנחתם היום הוא אבן דרך ביישום החלטת הממשלה שהעביר השר שטייניץ, של השינוי המבני של מקורות בכדי לאפשר פיתוח מואץ של משק המים בישראל ולהובילו למוכנות מלאה במקרה של המשך שנות הבצורת".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]