צילום: עופר אשטוקר - אשדוד נט

מנתוני המחקר עולה כי בני נוער רבים לא רואים בנהיגה תחת השפע אלכוהול, במהירות מופרזת, ללא חגורת בטיחות או שליחת הודעות במהלך נהיגה כמעשה מסוכן. המחקר בדק את השפעת התכנית על דעותיהם של בני הנוער בכל הנוגע לתפיסת הסכנות בכביש. התלמידים נשאלו שאלה זהה לגבי השקפותיהם בנושאים שונים הקשורים לבטיחות בדרכים לפני ההשתתפות בתכנית ובסיומה במטרה לראות האם גם בסיומה דעותיהם והשקפתם השתנו.

36% מבני הנוער באשדוד הודו כי הם נהגו ללא רישיון, 27% ציינו כי יחזרו הביתה עם חבר ששתה חצי ליטר בירה ונוהג, 32% חושבים שלא תמיד מסוכן לסמס בנהיגה.

מבט כלל ארצי על  הנתונים מציג גם הוא תמונה מטרידה

 • 27% מהנשאלים טענו כי זה לא מסוכן בכלל לנהוג ללא רישיון או אם נוהגים בזהירות בכבישים צדדים. לאחר שנחשפו לתכנית חל שינוי של 45% בקבוצת הסיכון (אלו שטענו כי זה לא מסוכן כלל או "התנדנדו")
 • 53% מהצעירים טענו כי קיים סיכוי שינהגו הביתה לאחר שתית שליש בירה או מנת אלכוהול אחרת (החוק קובע כי אסור לנהג צעיר לשתות אלכוהול, אפילו טיפה אחת, ולנהוג). לאחר שנחשפו לתכנית חל שינוי של 44% בקבוצת הסיכון.
 • 32% מבני הנוער לא פסלו כי יחזרו הביתה עם חבר ששתה חצי ליטר בירה (13.5% אף טענו כי חצי ליטר בירה לא משפיעה). לאחר שנחשפו לתכנית חל שינוי של 43% בקבוצת הסיכון.
 • 45% מבני הנוער לא חושבים שלסמס בנהיגה "לא תמיד מסוכן", (15% אף טוענים כי זה לא מסוכן אם הנהג מנוסה ונוהג לאט). לאחר שנחשפו לתכנית חל שינוי של 54% בקבוצת הסיכון.
 • 54% מבני הנוער טענו כי לא יעמדו על כך שחבר שנוהג במהירות מופרזת יאט את הרכב (25% טענו כי אין מצב שיגידו משהו – פאדיחה). לאחר שנחשפו לתכנית חל שינוי של 39% בקבוצת הסיכון.
 • 32% מבני הנוער לא חושבים שמאוד חשוב לחגור חגורת בטיחות במושב האחורי בכל מצב (10% טענו כי חשוב לחגור רק בנסיעות מחוץ לעיר). לאחר שנחשפו לתכנית חל שינוי של 45% בקבוצת הסיכון.
 • 68% מהנשאלים חושבים שלבנות יש יכולת להשפיע לטובה על נהיגת הבנים.

והפתרון:  תמונות קשות של תאונות וכלים לנהיגה נכונה

כאשר נשאלו כיצד ניתן לגרום לנהגים צעירים לנהוג אחרת:

 • 32% טענו כי צריכים לתת יותר כלים מעשיים לנהיגה נכונה.
 • 30% טענו כי צריכים להראות תמונות קשות של תאונות ונפגעים.
 • 28% טענו שצריכים להסביר וליידע על העונשים הקבועים בחוק לעבירות.
 • 9% טענו כי צריך להראות לנהגים צעירים נתונים מספריים וסטטיסטיקות.

ארז קיטה מנכ"ל עמותת אור ירוק: "נהגים צעירים, הם חסרי ניסיון ובמקרים רבים פזיזים מנהגים ותיקים ומנוסים ובשל כך הם אוכלוסייה הנמצאת בסיכון גבוה למעורבות בתאונות דרכים. תוצאות המחקר מצביעות על כך שרבים מהצעירים לא מבינים את ההשלכות המסוכנות של מעשים כמו נהיגה בשכרות, או נהיגה על כלי רכב ללא רישיון. המדינה מחויבת להגן על החיים של הנהגים הצעירים ונדרשת להשקיע בהסברה ייעודית לבני הנוער ובאכיפה מניעתית בסביבת מרכזי בילוי בהם נמצאים נהגים צעירים רבים. הממשלה חייבת להגביר המאמצים כדי למנוע את הצעיר ההרוג הבא".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]