הדיונה הגדולה וחולות אשדוד. צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע

לאחר אינספור דיונים בנושא, עיריית אשדוד והמשרד להגנת הסביבה הגיעו לפשרה בנושא הבנייה דיונה. אתמול (ג') בכנס סקרי טבע עירוני, הציג ראש העיר בפני בכירי המשרד להגנת הסביבה ובראשם גיא סמט, מנכ"ל המשרד, תכנית שנועדה לשמור ולצמצם את הפגיעה בשטחי הדיונה.

"ביטלנו את כל התשתיות שחדרו לדיונה, צמצמנו את הבנייה לכדי רבע מהתכנית המקורית ואת מספר יחידות הדיור כמעט ב50 אחוזים" – הצהיר ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי בפתיחת הכנס שנערך לציון עשור של ביצוע סקרי טבע עירוניים ברחבי הארץ, "אני חושב שזה פתרון שמאזן בין משאב הטבע לבין הצרכים העירוניים".

לדבריו של ראש העיר, התוכנית זוכה לתמיכה של כל הגורמים, כולל ארגוני הסביבה.

עוד ניצל ראש העיר את ההזדמנות ובדבריו התייחס למאבק הציבורי שהתנהל מול רשויות מקומיות שהזרימו מי קולחים וזיהמו את נחל לכיש בעקבות בעיית תחזוקה במאגרים שלהם. "עלינו ועליכם מוטלת האחריות הכבדה לפקח ולבצע מעקב אחר מצב המאגרים ואיכות הקולחים המופקת במכוני הטיהור באופן שיגרתי ולדאוג למימוש תכניות פיתוח, שדרוג ותחזוקה שוטפת ברמה כזו, שלא תביא עימה פגיעה סביבתית חמורה."

השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין: "עד כה 44 רשויות מקומיות ביצעו או החלו בהכנת סקר טבע עירוני מכל קצוות הארץ. הממצאים מפתיעים ומרגשים! אני מקווה שבתוך עשור, כל הרשויות העירוניות יבצעו סקר טבע עירוני וכך נוכל לייצר מפת אתרי טבע כלל ארצית ולגלות את קסמה הייחודי של כל רשות מקומית בישראל."

"בנוסף" – הוסיף השר, "נמשיך לקדם את מדיניות המשרד בתחום ולייצר הזדמנויות לטיפוח אתרי הטבע העירוני למען הסביבה ולרווחת התושבים. שימור אתרי הטבע ושימוש הפתרונות מבוססי טבע הם הכרחיים גם להיערכות הרשויות לשינויי אקלים ולצמצום ההשפעות הצפויות משינויי אקלים בסביבה העירונית".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]