כיפת ברזל (צילום: דובר צה"ל)

השיטה החדשה של ארגוני הטרור להתגברות על כיפת ברזל היא - להתמקד באזור מסויים ופחות להתפזר על אזורים רבים כפי שעשו בעבר.
במידה ובחמאס יחליטו אסטרטגית לתקוף את אשדוד (כפי שהם מצהירים), אנו צפויים למטח בלתי פוסק של עשרות רקטות בזו אחר זו וללא הפסקה שיהיו ממוקדות לאשדוד. כך שגם אם כיפת ברזל תיירט את רוב הרקטות, עדין ניתן לצפות שרקטה אחת ויותר יחדרו את המרחב האווירי ויגרמו לפגיעות ישירות כפי שהיה למשל באשקלון.

אם וכאשר תתחיל מתקפה על אשדוד, יש להיות צמודים למשך זמן ממושך ליד אזורים מוגנים ולא להתרחק לאחר רגיעה של מספר דקות. ההנחה של כל תושב צריכה להיות שהירי ימשך וברצף.

ב24 שעות האחרונות – אשקלון הייתה היעד המועדף על ארגוני הטרור ועתה הם מאיימים שהיעדים הבאים הם  אשדוד ובאר שבע.

בהישמע אזעקה:
יש להיכנס למרחב המוגן במסגרת פרק הזמן העומד לאזור הרלוונטי, לפי ההנחיות הבאות - 
השוהים במבנה ייכנסו לממ"ד, מקלט, חדר מדרגות או חדר פנימי ויסגרו דלתות וחלונות. השוהים בחוץ בשטח בנוי ייכנסו למבנה או למחסה קרוב. על השוהים בחוץ בשטח פתוח יש לשכב על הקרקע ולהגן על הראש באמצעות הידיים. 
חשוב: יש להישאר במרחב המוגן 10 דקות.

אזעקה בשעת נסיעה:
על נוסעים ברכב לעצור בצד הדרך, לצאת מהרכב ולהיכנס למבנה או למחסה קרוב. אם לא ניתן להגיע למבנה או למחסה יש לצאת מהרכב, לשכב על הקרקע ולהגן על הראש באמצעות הידיים.

על נהג אוטובוס בכביש בין עירוני לעצור בהישמע אזעקה ולפתוח את הדלתות. על הנוסעים להתכופף מתחת לקו החלונות ולהגן על הראש באמצעות הידיים. לאחר 10 דקות ניתן להמשיך בנסיעה. בצירים עירוניים על הנהג לעצור בצד הדרך ולפתוח את הדלתות, ועל הנוסעים לרדת ולהגיע למבנה קרוב במידה שיש כזה. במידה שלא, ניתן לרדת מהאוטובוס, להתכופף מתחת לקו חלונות ולהגן על הראש באמצעות הידיים.

זיהיתם טיל/רקטה?
לאחר נפילת רקטה או טיל יש להתרחק מחפצים בלתי מזוהים. במידה שראית רקטה או טיל על הארץ, יש להרחיק סקרנים ולהודיע לגורמי הביטחון. אין להתקהל באזור האירוע, התקהלות מסוכנת, מחשש לירי נוסף.

 איך בוחרים מרחב מוגן?

את המרחב המוגן יש לבחור בהתאם לזמן העומד לרשותנו מרגע הישמע אזעקה לפי סדר העדיפויות הבא:

  1. ממ"ד (מרחב מוגן דירתי) או ממ"ק (מרחב מוגן קומתי) הם הבחירה המועדפת.
  2. מקלט:

א. מקלט בבניין משותף – בתנאי שהמקלט פנימי ונמצא בתוך הבניין ובתנאי שניתן להגיע אליו דרך חדר מדרגות פנימי ללא תלות בזמן ההתרעה.

ב. מקלט ציבורי – בתנאי שניתן להגיע אליו תוך פרק הזמן הנדרש מרגע הישמע אזעקה.

  1. חדר מדרגות פנימי:

א. דיירי הקומה העליונה המתגוררים בבניין בן יותר משלוש קומות במבנה ללא ממ"ד, ממ"ק או מקלט פנימי - ירדו שתי קומות ויישארו בחדר המדרגות. בבניין בין יותר משלוש קומות, כל קומות חדר המדרגות מוגנות פרט לקומת הקרקע ושתי הקומות העליונות.

ב. דיירי הקומה העליונה המתגוררים בבניין בן שלוש קומות במבנה ללא ממ"ד, ממ"ק או מקלט פנימי, ירדו קומה אחת ויישארו בחדר המדרגות. בבניין בן שלוש קומות קומת חדר המדרגות המוגנת ביותר היא הקומה האמצעית (קומה שנייה).

  1. באין ממ"ד, ממ"ק, מקלט או חדר מדרגות פנימי, יש לבחור חדר פנימי שבו מינימום קירות חיצוניים, חלונות ופתחים.

אין לבחור מקלחת או שירותים, יש להתרחק מקרמיקה, חרסינה וזכוכיות שעלולות להתנפץ. אזרחים נדרשים לא להימצא ברחבת הכניסה לבניינים, כיוון שקיים סיכון לרסיסים והדף כתוצאה מנפילות טילים בסמוך לבניינים.
בחירום, השאירו את דלת הכניסה פתוחה לטובה הציבור השוהה בחוץ.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]