עולים מצרפת

יהודי צרפת עולים פחות: בשנת 2018 שהסתיימה זה עתה עלו ארצה מצרפת כ־2,600 עולים בלבד. מדובר במספר עגום שממשיך את הירידה הדרסטית שחלה בשנים האחרונות בעליית יהודי צרפת ישראל.

נראה שהפיגועים והאנטישמיות הם הזרז הגדול ביותר לעלייה ארצה. כך, למשל, שנת 2015, השנה שבה בוצע הפיגוע בהיפר כשר, נחשבה לשנת שיא - אז עלו ארצה 8,000 עולים מצרפת. לאחר מכן חלה ירידה במספרים: בשנת 2016 הגיעו מצרפת כ־4,800 עולים ובשנת 2017 הגיעו כ־3,500 עולים.

יהדות צרפת היא השנייה בגודלה בעולם, ולפי ההערכות מונה בין 470 אלף לחצי מיליון יהודים. אלו שבחרו לעלות ארצה מתמודדים עם לא מעט קשיים, בעיקר בני הנוער והילדים: פערים בשעות הלימוד בין צרפת (יום לימודים ארוך) לישראל והיעדר מסגרות הביאו ל"נשירה סמויה" גבוהה בקרב נוער עולה מצרפת בבתי ספר בישראל.

נוסף על כך, בחלק מהמשפחות לפחות אחד ההורים עדיין עובד בצרפת - מה שיוצר מורכבות משפחתית. על פי הנתונים, כ־10 אחוזים מהעולים מצרפת לישראל רשומים בשירותי הרווחה ונזקקים לסיוע.

אריאל קנדל, מנכ"ל עמותת "קעליטה" (ארגון הגג של עולי צרפת בישראל), אומר: "יש עלייה באנטישמיות בצרפת והנתונים של ממשלת צרפת מראים ש־200 אלף יהודים שם רוצים לעלות ארצה. המדינה לא עושה מספיק בשביל שיהודי צרפת יעלו. אנחנו מפספסים את זה בענק".

לאחרונה גיבש שר החינוך והתפוצות נפתלי בנט תוכנית ייעודית להעלאת יהודי צרפת, בשיתוף המועצה הלאומית לכלכלה, אך זו הוקפאה וסביר להניח שלא תצא לפועל עד לאחר הבחירות.

תוכנית חדשה לבני נוער עולי צרפת, שכוללת יום לימודים ארוך, שיעורי עזר, חוגים ותנועות נוער החלה לפעול לאחרונה באשדוד כמו בירושלים ובנתניה  - שם אוכלוסיית העולים הצרפתים היא הגדולה ביותר.

על פי נתוני הארגון, בשנים האחרונות נרצחו בצרפת 11 יהודים בשל היותם יהודים. ממשלת צרפת אף הצביעה על עלייה מטרידה של 69 אחוזים בתקריות האנטישמיות שדווחו בתשעת החודשים הראשונים של 2018 במדינה, בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. כמו כן, משרד החינוך הצרפתי הפיץ במוסדות החינוך במדינה מסמך שלמעשה אוסר כל סממן דתי, לרבות חבישת כיפה, במוסדות החינוך הצרפתיים הממלכתיים.