הפגנת יוצאים העדה האתיופית מול תחנת משטרת אשדוד | צילום: אשדוד נט

בעקבות טענות על אלימות משטרתית שהופעלה כלפי נער בשטח בבית ספר "מפתן" החשוד שפיזר גז מדמיע במזכירות, התקיימה היום (ראשון) אחה"צ הפגנת מחאה של נציגי הקהילה האתיופית. כ-100 מפגינים סה"כ נשאו קולם למול תחנה המשטרה באשדוד. בשלב מסוים הם צעדו לעבר הכביש הראשי הסמוך בשדרות אלטלנה, שם חסמו את המעבר לרכבים, אך מיד נקראו לחזור ולשוב לעבר תחנת המשטרה.   

צפו בהפגנה >> 

בהפגנה נכחו נשים וילדים, בני נוער גברים וזקנים, הזועקים את כאב הקהילה:"אם הייתם חיים כמו שאנחנו חיים עם הכלים שאיתם אנחנו נאלצים להתמודד, גם אתם הייתם יוצאים החוצה! אתם צריכים להבין שמשטרת ישראל היא רק אוכפת את החוק, אך המדיניות של האפליה נמצאת בכל חלקה טובה במדינה הזאת." 

"למה הם מביאים את תורת הגזע מארצות אירופה לארץ ישראל?! מדוע אם אני שחור אני לא מקבל מעמד שווה?
לילד בן 15 יש אפוטרופוס, אי אפשר לנהוג כלפיו באלימות כזו בשטח בית הספר. המסגרת החינוכית הייתה צריכה להזמין את המשטרה בנוכחותה של אמא שלו! 
מה הוא מחבל עם מטען חבלה?! הילד לא יכול לצאת מהבית הוא לא מאמין באף אחד."

"די לאלימות המשטרתית" | צילום: אשדוד נט

אחד הצעירים שנשא דברים, זעק ואמר: "תקבלו אותנו באהבה! למה אתיופי צריך תמיד להוכיח שהוא לא עשה?! 
אנחנו הדור הצעיר לא נשתוק יותר! נולדנו פה, שירתנו בצבא, היינו לוחמים וברוך ה' יצאנו מהמלחמות בחיים, אבל פה בתוך הבית שלנו אנחנו מתים.
די לגזענות, די לאפליה!"

הוא הוסיף: "אני מבקש מכם, עם ישראל, בבקשה בואו תהיו איתנו. לא יכול להיות שסיפור כזה יסגר ככה. היום אנחנו פה ולא נלך לשום מקום, זו המדינה שלנו!

אימו של הנער שנעצר בכוחניות | צילום: אשדוד נט

עורך דין אייצ'לותם מסלה שהתמודד למועצת העיר בבחירות האחרונות, יזם ומוביל המחאה: "אנחנו יוצאים להפגנה כי מאוד חשוב לכבד כל אדם באשר הוא! לפי חוק יסוד כבוד האדם וחירותו, צריך לשמור על צלם אנוש וכן גם מבחינת חוק המעצרים. בסרטון שהופץ, השוטרים עברו כל קנה מידה אפשרי!"

עו"ד אייצ'לותם מסלה ואימו של הנער בהפגנה | צילום: אשדוד נט

"עולם טוב לא נהרס ע"י אנשים רעים, אלא ע"י אנשים טובים ששותקים למעשים הרעים! לכן היום יצאנו להפגנה מפני ששתיקה שווה הסכמה!" מוסיף עו"ד מסלה ומסביר: "אנחנו כחברה מתוקנת, אסור לנו לשתוק במקרים כאלה. אנו למדי ניסיון, גם מהעולם, לא חסרים מקרים בהם שוטרים השתמשו בכח מופרז!"

על הוא אומר: "אנחנו לא נשתוק, נמשיך להילחם באלימות המשטרה נגד יוצאי הקהילה האתיופית ובכלל".

עו"ד מסלה מלווה את המשפחה, ובכוונתם לפעול יחד ולהגיש גםתביעה אזרחית וגם תלונה במח"ש.  על הנער הוא מספר: "הוא ילד טוב עם מורכבות שהובילו אותו החיים אליה, אבל צריך לעזור לו, לעודד אותו ולהעצים אותו! ודאי לא בדרך הזו של הפגנת כח מופרז."

הפגנת יוצאי העדה האתיופית מול תחנת משטרת אשדוד | צילום: אשדוד נט

כאמור, סרטון ממצלמות האבטחה בבית הספר תיעד את המעצר, ופורסם בשבוע שעבר בהרחבה בחדשות כאן 11. הסרטון יצר תגובות נזעמות בקרב בני הקהילה האתיופית ברחבי הארץ, שדרשו לפתוח בחקירה בגין "אלימות משטרתית", כך לטענתם. בנוסף, היחידה למאבק בגזענות פנתה אף היא למח"ש בדרישה לפתוח בחקירה נגד השוטרים שתועדו בסרטון.

בקריאה להשתתפות במחאה שהתפרסמה אתמול בפייסבוק כתב עורך דין מסלה:
"שתיקה = הסכמה. אשדודים עושים סוף לאלימות משטרתית!!!!!
אסור לנו לעבור לסדר היום כי לא ייתכן מצב שבו ילדים, אחים וחברים שלנו יחוו אלימות משטרתית ויסבלו מיחס מפלה בכל המסגרות ולאף אחד לא איכפת!!! אני קורא לכל הציבור, בני העדה, תושבי השכונות ואזרחים בכלל להגיע ולהפגין כנגד אלימות מכל סוג ונגד אלימות משטרתית בפרט".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]