כחלון באשדוד

כל נושא הבחירות של 2019 היו סביב שאלה אחת בלבד – האם נתניהו ימשיך או ילך הביתה – כל מפלגה שלא עסקה בשאלה הרת גורל זו – הפכה ללא רלוונטית.

בוחרים יכלו להעריך, להעריץ ואפילו לאהוב מאוד מפלגה מסויימת, אבל ברגע האמת - הצביעו בשאלה העוצמתית והמאוד אמוציונלית  שעמדה על סדר היום הציבורי. כל כך אמוציונלית היא הייתה עד שדחקה כל נושא אחר מסדר היום הציבורי.

35 מנדטים קראו לביבי ללכת הביתה ולכן הצביעו כחול לבן.

36 מנדטים הכי רצו שביבי ימשיך והצביעו ליכוד.

20 מנדטים הצביעו לפי הוראת הרבנים של ש"ס, יהדות התורה והציונות הדתית - כמעט בלי שיקול דעת, אבל תחת הבטחה ברורה ובלתי משתמשעת לשני פנים - הם עם ביבי באש ובמים ובכתב אישום!.

5 מנדטים הם יוצאי חבר העמים המבוגרים שמצביעים מסורתית לליברמן שמביא אותם באוטובוסים לקלפי.

6 מנדטים הם ותיקי מפלגת העבודה - שזהו רק המיץ של הביסיק שנותר וגם הם זעקו שבחירה בהם משמעותה להחליף את ביבי .

5 מנדטים של מרץ - הם הקבועים והמסורתיים שלהם ו.....כמובן הכי לא ביבי.

היוצא מן הכלל הוא - כחלון שהצליח לשרוד עם 4 מנדטים.

משה כחלון למעשה הוא היחיד מכל הרשימות שאין לו מצביעים מסורתיים, לא רבנים וכו ואפילו הוא לא עסק בשאלה כן או לא ביבי - והנה רק באורח פלא הצליח לשרוד – הוא קיבל קולות רק על בסיס העשייה שלו והחברים בשטח ומכאן הוא יכול להיות מאוד אופטימי לבאות כשהלב של הציבור יהיה פנוי להכיל אפשרויות אחרות.

באשדוד למשל, קיבל כחלון כפול ממפלגת העבודה, פי 2.5 מהימין המאוחד ופי כמה וכמה ממרץ עם הנציג האשדודי הבכיר  שלה לכנסת. כלומר יש מקרים נדירים בבחירות שגם עבודה של חברים מצילה מהכחדה.

מה יהיה בבחירות הבאות:

בזמן שכולם ינסו לנתח את הבחירות שהיו כדי ללמוד מהם לבחירות הקרובות, הם יעשו טעות כי בעוד כשנה עד שנתיים כל הקלפים יטרפו ככל הנראה מחדש והשאלה לא תהיה כן או לא ביבי אלא לראשונה - האיכויות של המפלגות ומה הן מציעות.

אם ב2019 לא הייתה עולה שאלת ביבי, הרי מפלגות כמו כחלון, העבודה, הימין החדש וכו' שבנויות על איכות המעומדים שלהם – היו זוכות לפי 3 קולות כש"כחול לבן" ו"הליכוד" היו נחתכים בעשרות אחוזים כל אחת (כלומר סביב ה 20-30 מנדטים כל אחת).

השנה מסתבר שכל מה שהמפלגות האחרות היו עושות ללא יוצא מן הכלל, סביר שזה לא היה עוזר - מקסימום הן היו מגבירות את אהדת הקהל אבל בקלפי היו מצביעים תחת השאלה הגורלית -  כן או לא ביבי.

אבל שימו לב, אל תסיקו מסקנות -  הכול ישתנה שוב בבחירות הבאות.

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected]