סטלה ויינשטיין

מועצת העיר אשדוד העבירה אמש החלטה תקדימית לפיקוח וקידום בגנים הפרטיים באשדוד ( 0-3). מי שיזמה את המהלך היא חברת המועצה סטלה ויינשטיין שמובילה את האג'נדה מיום כניסתה לעולם הציבורי.

ההחלטה עברה בפה אחד.

כל מי שירצה לפתוח גן פרטי חדש, יצטרך מעתה לעמוד בתנאים הבאים:

על הגן החדש שיקום לעמוד בתנאים הקבועים עבור גני הילדים העירוניים כאמור בחוק התכנון והבנייה, תוך מתן דגש על:
ממ"ד, בטיחות אש, אזורי הורדת ילדים מוסדרים.
לא זאת בלבד, הדרישה הנוספת היא התקנת מצלמות בגנים, התקנת כפתור מצוקה, עמידה בתנאי הבטיחות של משרד התמ''ת , אישור עמידה בתנאי ה'גן הבטוח' של מכון התקנים הישראלי.

בנוסף לכך, קבלת האישור מעיריית אשדוד יהיה מותנה בתנאים הבאים:

הצגת תעודות יושר לכלל העובדים במעונות, הצגת תעודת הסמכה רלוונטית מהתמ''ת בתחום הטיפול בילדים למטפלת אחת בכל קבוצת גיל, יחס מספר הילדים למטפלת ע"פ התקנים של משרד התמ''ת, כל הצוות מחויב לעבור פעם בשנה קורס עזרה ראשונה.

''טף אשדוד'' מטעם עיריית אשדוד

על מנת לוודא שהגנים הפרטיים ממשיכים לשמור על בטיחות ילדינו גם לאחר קבלת האישור, תשיק עיריית אשדוד תו איכות לגנים הפרטיים בגילאים 0-3 שיקרא טף אשדוד.

המיזם יכלול אתר אינטרנטי ייעודי  להורי הילדים, ובו יופיעו כלל הגנים הפרטיים החברים במיזם. בהקלקה על הגן הנבחר יוכלו ההורים לצפות בתעודה שיוצרה במיוחד עבורו ובו מידע חיוני על הגן: מספר הילדים, כמות אנשי הצוות, שטח במ"ר, חנייה בקרבת מקום, היבטי בטיחות ועוד.

לכל גן יינתן ליווי מקצועי וחוות דעת בלתי תלויה ופירוט של כלל הפעילות שקיבל במסגרת תו האיכות.

עד כאן המטלות ומה הערך שיקבלו הגנים?

גני הילדים שיצטרפו לתוכנית יקבלו מחד ייעוץ וליווי מקצועי בבטיחות, פדגוגיה חינוכית והנחייה מקצועית של הצוות המטפל כמקובל בגנים עירוניים/מפוקחים.

על פי החזון של סטלה ויינשטיין, ילדי ועובדי הגנים הפרטיים ייהנו גם מהעשרה, יוזמות, תוך ניצול משאבי העירייה הרלוונטיים.

כמו כן, תוקם ועדה מיוחדת אשר חב' המועצה סטלה ויינשטיין תעמוד בראשה. ועדה זו תכלול גורמים מקצועיים, חינוכיים ומשפטיים אשר יחד יבחנו את אופן הביצוע והגורמים האחראיים על התוכנית מטעם עיריית אשדוד.

סטלה ויינשטיין בתגובה:

"אני שמחה שהנושא עבר, הוא היה אחד הגורמים שהניעו אותי להיכנס לעולם הציבורי/פוליטי. מדובר בנושא מאוד כאוב, המדינה התייחסה לילדים הקטנים שלנו בגילאי 0-3 כאל חפצים, ובפועל הפקירה את החינוך ואפילו את החיים שלהם בידי גורמים לא מפוקחים כאילו המדינה בכלל לא צד לעניינם.

נוצר מצב אבסורדי שאפילו פדופיל מורשע או גננת מתעללת מורשעת יכולים ללא קושי לפתוח מעון פרטי, וההורים לא יוכלו לדעת.

היו מקרי מוות מזעזעים של פעוטות שיכלו להימנע אם היינו עושים מה שהתחלנו עכשיו באשדוד. אני מקווה שמה שהתחלנו כאן באשדוד יהווה מגדל-אור ודוגמה לכל הערים האחרות במדינת ישראל".