פי גלילות באשדוד

פליטות החומר המסרטן בנזן באזור התעשיה הצפוני וסיכון בריאות אלפי עובדים במקום - באופן תמוהה, למרות הערכים הגבוהים שמתקבלים במדידות, המשרד להגנת הסביבה מפסיק מהיום את הניטור (בדיקה רציפה של כמות המזהמים באויר) בניידת 2, שפעלה עד היום במקום.  

"אתמול נתבשרתי כי המתקן אשר מודד את איכות האויר באיזור התעשייה הצפוני בעיר (ניידת מספר 2 של המשרד להגנת הסביבה), אשר לאחרונה נמדדו בו ריכוזים גבוהים של בנזן, חומר אורגאניי נדיף ומסרטן, - יפורק היום (!) ולא ימדוד מעתה את איכות האויר של כולנו", כך אומרת לאשדוד נט סגנית ראש העיר שרון מרק.

לדברי מרקמתקן זה אשר נמצא בצומת המפעלים פי גלילות, נובל אנרג׳י ובית הזיקוק, מדד מתחילת השנה וביתר שאת מתחילת החודש ריכוזים גבוהיים מאוד של בנזן, בעיקר בשעות הבוקר, בין 5:00-10:00.

שרון מרק: "בחלק מהימים נמדדו גם חריגות מהתקן היומי. עד כה נמדדו 4 חריגות מתוך 7 שמותרות בשנה על פי חוק - ולא ברור למה ואיך מותרים לחרוג בכלל בזיהום אויר ולפגוע בבריאות הציבור. אבל החריגות הללו לא התחילו השנה. לצורך העניין, בשנת 2019 נמדדו 27 חריגות מהתקן". 

לא ברור מדוע מפסיק המשרד להגנת הסביבה את הניטור הסביבתי שחשף חריגות עצומות בערכי חומרים מסרטנים - מדוע המשרד לא מודיע על כך לציבור ואיפה השקיפות והדיווח על הנתונים שמתקבלים בניטור האוויר?

בעקבות פנייתה של שרון מרק למשרד להגנת הסביבה והלחץ הציבורי, המשרד זימן לשימוע את שלושת המפעלים החשודים באי עמידה ביעדי הפליטות שקבע להם המשרד להגנת הסביבה. במכתב שנשלח למפעלים ע"י המשרד להגנת הסביבה, נכתב בין השאר: "משרדנו שוקל הפעלת הסמכויות המשפטיות שבידו, לרבות לאור האמור לעיל, משרדנו שוקל נקיטה באמצעים משפטים העומדים לרשותו לרבות, הוצאת צו מנהלי למניעה או לצמצום של זיהום אוויר מכוח סעיף 45 לחוק אוויר נקי, הוצאת צו מנהלי להפסקת שימוש מכוח סעיף 46 לחוק אוויר נקי, הטלת עיצום כספי מכוח סעיף 50 לחוק אוור נקי ולרבות הגשת המלצה לפתיחה בחקירה פלילית".

בשבועות האחרונים פועלת מרק, שבריאות הציבור חשובה לה עד מאוד, במספר מישורים על מנת להביא לצמצום פליטות הבנזן לאוויר. מרק 

כינסה ועדת אד-הוק בנושא איכות האוויר, בהשתתפות נציגים מהמשרד להגנת הסביבה ומאיגוד ערים לאיכות הסביבה, נציגי ציבור, הפורום לאיכות הסביבה, מומחים, חברי מועצה ונציגי מחלקת איכות הסביבה בעיריית אשדוד. כמו כן מונתה ועדה מקצועית בלתי תלויה לבחינת הנושא והגשת המלצות להנהלת העיריועצת מומחית לתחום איכות האוויר, תכין דו"ח תמונת מצב ותלווה את הועדה המקצועית בשנים הקרובות, עד להשלמת תכנית מלאה לטיפול באיכות האויר באשדוד.

בנוסף, בעקבות דרישתה של מרק, יתווספו למערך הניטור בעיר שתי ניידות שינטרו את איכות האוויר והמצאות החומר בנזן בשכונות העיר. גם את היועץ המשפטי לעירייה עירבה מרק, זאת על מנת לבחון אפשרות שלילת רישון עסק או אמצעים משפטיים אחרים כנגד המפעלים המזהמים.

מהמשרד להגנת הסביבה טרם התקבלה תגובה.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]