צילום: עופר אשטוקר - אשדוד נטהרבה מאוד ביקורת הוטחה ומוטחת על ראש העיר יחיאל לסרי, שבחר להכנס לפרויקט כל כך גדול שהפך את השדרות של העיר, הכניס אלפים בכל יום לפקקים בלתי נגמרים והרבה בעלי עסקים שנפגעו.

הבטיחו לנו שהעבודות יימשכו שנה ותשעה חודשים ובסופן יהיה פה פרויקט שיקפיץ את העיר קדימה מבחינת התשתיות. העבודות התקדמו תחילה בקצב, אחר כך החלו החריקות. בעוד בשדרות מנחם בגין העבודות כמעט והסתיימו, בשדרות הרצל - שם היה צורך להפוך את הכבישים, להחליף תשתיות מים וביוב שנרקבו במקום, הורדת קווי מתח אל מתחת לאדמה. 

העבודות המורכבות בשדרות הרצל הובילו לעיכוב בעבודות, ולפתע התגלו וצצו תקלות נוספות. הקבלן נדרש לבצע עבודות נוספות, נדרש תקציב נוסף לפרויקט ולפתע הכל החל להעצר.

הכבישים, שבילי האופניים, שבילי הולכי הרגל והתשתיות חשמל - בשני השדרות כבר מוכנים. אך הפרויקט לא מופעל. 

אחת הסיבות לעצירת הפרויקט, מלבד עניינים תקציביים שנובעים מאישורי משרד התחבורה ומשרד האוצר - ראש העיר יחיאל לסרי, נתן הבטחה לתושבים שהפרויקט יופעל רק עם אוטובוסים ירוקים שפועלים על חשמל. מדובר בתוספת תקציבית של כמה מיליוני שקלים, ובינתיים לאף אחד לא ברור מתי אוטובוסים כאלה יגיעו.

שדרות הרצל הפך לכביש דמים - 43 תאונות מאז פתיחתו לפני שנה!!

צילום: דוברות המשטרה

בינתיים, השינויים בפניות בשדרות הרצל, הסברה לקויה וטעויות אנוש מצערות של נהגים, הובילו לכך ששדרות הרצל הפך לכביש אדום. מאז פתיחתו של הרצל לתנועה ביוני 2018 ועד מארס 2019 אירעו במקום 43 תאונות דרכים!

לפני שבועיים נהרגה במקום הולכת רגל שחצתה את הכביש במעבר שנפתח להולכי רגל בין הצמתים. המעבר לא היה מסומן, לא היו תמרורים ורמזורים והתאונה הסתיימה בטרגדיה.

ב-15.7.19 האוטובוסים יתחילו לנוע בנת"צ בהרצל

בעקבות האולטימטום של ראש העיר למנהלי הפרויקט - לחברת אפיקים ניתנה הנחיה להתכונן להפעיל את קו 10 בתחבורה הציבורית באשדוד, בנתיב התחבורה הציבורית במרכז שדרות הרצל.

חשוב לציין שזה לא מה שהבטיחו לתושבים, אבל בעיריית אשדוד סבורים שהפעלת הנת"צ יביא להפעלת לחץ על משרד התחבורה לפעול להבאת האוטובוסים החשמליים של ה-Reway.

אלמוג אפטבי, מנהל הפרויקט מטעם עיריית אשדוד: "אנחנו בעירייה עושים הכל, בהנחיה של ראש העיר, כדי לפתוח את ציר הרצל לתנועה באופן מלא. חשוב לציין שאין מדובר בהעדפה לתחבורה ציבורית ברמזורים, כפי שמתוכנן להיות עם האוטובוסים של הריווי".

צילום: עופר אשטוקר - אשדוד נט

מה המשמעות של הפעלת ציר הרצל באופן מלא?

אפטבי: "כל הצמתים עובדים באופן מלא, מעברי החציה בין הצמתים שתוכננו כדי להקל את המעבר הבטוח של הולכי הרגל - כרגע המעברים האלה לא מסומנים בעקבות אי הפעלת הנת"צ. למעשה ההחלטה להפעיל את הנת"צ תביא לסיום כל העבודות בצמתים אלה, כולל רמזורים, תמרורים וסימונים על הכביש".

ממה שאנו מבינים, קו 10 של אפיקים אמור לחצות את העיר בנתיב זה - זאת לא הבשורה הגדולה של הפרויקט. נכון?

אפטבי: "אנחנו מחלקים לשניים את התשובה. כל מה שבידי הרשות לקדם אנחנו מקדמים. זה אומר סיום העבודות והפעלת הנת"צ בשדרות הרצל. הבאת האוטובוסים של הפרויקט, האוטובוסים החשמליים, זה כבר תלוי במשרד. חברת אפיקים כבר הזמינה את האוטובוסים, צריך להכין את התשתיות לכך זה מצריך עמדות טעינה לאוטובוסים.

איפה עומד התהליך הזה? איך העירייה, שאחראית בדין וחשבון לתושבים, דואגת לקדם את הפרויקט?

"יש לנו כל הזמן ישיבות היגוי עם משרד התחבורה. בשבוע שעבר היה פה ראש תחום תחבורה ציבורית. יש פרוגרמה שתיקפנו אותה, פרוגרמה להקמה של החניון לאוטובוסים. הרכש של האוטובוסים אינו בידיים של עירייה. זה לא סוד שראש העיר התעקש שאוטובוסים חשמליים בלבד יפעלו בפרויקט".

האם ההתעקשות הזאת של לסרי הביאה לתקיעת הפרויקט?

"ההתעקשות של ראש העיר היא לטובת העיר והתושבים. 60 יום מההצהרה של ראש העיר כי נתיבי התחבורה יחלו לפעול, שזה אומר 27.7.19, הנתיבים יהיו מוכנים ויפעלו כבר. (מהמידע שבאשדוד נט, 15.7 הוא היעד הלא רשמי להפעלת קו 10 בנתיבי התחבורה הציבורית בהרצל - ע.א.)

צילום: עופר אשטוקר - אשדוד נט

מה יהיה מוכן ב-27.7.19?

"הכל יהיה מוכן. הציר יהיה מוכן מלא, מעברי חציה, רמזורים, מצלמות אבטחה, תשתיות חשמל, תחנות חכמות, גינון. הציר המרכזי יהיה צבוע ומסומן. כל אביזרי הבטיחות הזמניים יצאו משם. זה היעד ועל זה אנו שוקדים יום ולילה. עושים הכל כדי לעמוד ביעד".

הציר רווי בתאונות מאז פתיחתו הזמנית. איך זה קרה?

"העירייה הציבה אמצעי בטיחות ומניעת מעבר הולכי רגל. תושבים תלשו את האמצעים, ויש לנו תיעוד של כך. מציבים אמצעים כדי למנוע מעבר ושעה אחרי כבר נעקרים האמצעים. לגבי ביטול הפניה שהובילה לתאונות - הוצב במקום שילוט מאיר עיניים, אך טעויות אנוש הובילו לתאונות בצומת".

הרבה מאוד תלונות על נתיבי תנועה צרים ולא בטיחותיים. למה זה נבנה כך?

"הנתיבים עומדים בכל הסטנדרטים והתקנים. זה נכון שהנתיבים נהיו צרים, אך זה חלק מהורדת מהירות הנסיעה בשדרה ל-50 קמ"ש. לא רק זאת, מי שירצה לקבל גל ירוק ברמזורים, יצטרך לנסוע במהירות עד 50 קמ"ש, אחרת הוא ייתקע ברמזורים. שילוט מתאים יהיה עד פתיחת הנת"צ".

צילום: עופר אשטוקר - אשדוד נט

יש טענות שציר הרצל הוא העתקה של ציר המוות מפתח תקווה. אילו שינויים בוצעו כדי למנוע את התאונות שקרו בפתח תקווה?

"המסקנות מציר הנת"צ בפתח תקווה הוסקו ויושמו בפרויקט באשדוד. בפתח תקווה התחנות היו אחרי הרמזור, האוטובוס היה מאיץ כדי להגיע לתחנה וכאן היו מתחילות התאונות. באשדוד התחנות הן לפני הצומת - האוטובוס מגיע למעבר החציה במהירות אפס".

בעירייה שבים ומציינים כי לא היה מנוס מביצוע הפרויקט, שהביא להתחדשות התשתיות הרקובות. קצב גידול האוכלוסיה הצפוי חייב ביצוע מהפך זה בתשתיות וגם דרכי תחבורה. "בעוד מספר שנים מספר הרכבים בעיר יוכפל, חייב להביא פיתרון תחבורתי בדמות תחבורה ציבורית.

בעוד חודש וחצי יופעל הנתיב באופן מלא - בעיריית אשדוד מציינים כי יצאו בקמפיין פרסום אגרסיבי של הסברה לטובת הנהגים והולכי הרגל.

אין עדיין אופק להגעת האוטובוסים של פרויקט ה-Reway - בעירייה מקווים שהפעלת נתיב התחבורה הציבורית בהרצל תפעיל לחץ על משרד התחבורה. 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]