דיירי רחוב המעפילים 40 באשדוד נותרו בחוסר אונים. אם לא די בפיצוץ העז שטלטל את חייהם השבוע והעלה באש את הבניין בו הם מתגוררים, התבשר להם כי החשמל לא יוחזר עד שתותקן בו הארקה ועל חשבונם, מה שעל פי רוב בהחלט נחוץ למניעת אסון בעתיד וכיוצא בזה - לשמירה על ביטחונם.

אלא, שבדומה לבניינים וותיקים אחרים באשדוד, מאז ומעולם לא הותקנה הארקה בבניין שברובע ב' וברבות השנים אף התחלפו בו בעלי הדירות ולא אחת גם הדיירים המתגוררים בו. מה גם, בשל אירוע ההתפוצצות שהסב נזק כביר לבניין, נותק גם החיבור לגז עד שזה יותקן מחדש.

צילום: אשדוד נט

מי שנותר כאמור לשלם את המחיר אלו הם הדיירים הנוכחיים – 16 משפחות בסה"כ, שאם לא די בנזק ובטלטלה הנפשית שנגרמו להם כתוצאה מהפיצוץ, ייאלצו להעביר את הימים הבאים בלי האמצעים הנחוצים להכנת ארוחה חמה, מקרר לשימור המזון או אפילו מים חמים למקלחת.

"הם דורשים מבעלי הדירות להתקין הארקה, אחרת הבניין לא יחובר לחשמל" – מסביר אחד הדיירים, עולה חדש המתגורר בבניין כבר קרוב ל-6 שנים. "בבניין מספר דירות של עמיגור וממה שהבנתי הם ידאגו לעצמם, אך מה לגבי השאר?"

"מה שיוצא הוא שהדייר הפשוט הוא זה שסובל את הימים האלו בחוסר וודאות" -  הוא מוסיף. "איך נוכל לחיות בבית ללא גז וחשמל? אפילו אוכל אי אפשר להכין, שלא נדבר על מים חמים למקלחת...אלו דברים בסיסיים!".

הוא מספר כי כבר החל בחיפושים אחר דירה חדשה לעבור לגור בה, ועד שזה יקרה - כמו יתר הדיירים – הוא רק מקווה לטוב. "זה פשוט מחדל שאף אחד לא מוכן לקחת עליו את האחריות" – הוא אומר. "עד היום לא הייתה הארקה בבניין...מדוע לא עשו זאת לפני שנים? מדוע האנשים הפשוטים הם אלו שצריכים לשלם בסוף את המחיר?"

מחברת החשמל נמסר בתגובה: "עם קבלת ההודעה על השריפה בשל פיצוץ בלון גז ובהתאם להוראות כיבוי אש הופסק החשמל לבניין. בבדיקה שנעשתה לאחר השריפה התגלה כי בבניין אין הארקה. בניין/בית/מתקן ללא הארקה מהווה סכנה בטיחותית ומידית לשלום הדיירים, ולכן חלה עליהם חובת התקנת הארקה ע"י חשמלאי מוסמך.

מיד עם סיום התקנת ההארקה בבניין וכאשר החשמלאי יפנה לחברת החשמל בבקשה לחבר את בבניין או חלק ממנו חברת החשמל תפעל במהירות על מנת להשיב את אספקת החשמל".

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected]