יוגה היא החיבור לחיים, דרך המאפשרת ליצור מצב של אחדות עם עצמי ועם העולם, זה נשמע אולי מאוד דרמטי אבל זה בדיוק ההיפך מדרמה, כי בדרמה של החיים אנחנו כשחקנים משחקים את המשחק של החיים כשבעצם אנחנו לא ממש חווים את מי שאנחנו באמת ושם במפגש ה'עצמי' לא מתקיימת דרמה אלא פשטות.

לכל אחד יש מסכה שאיתה הוא צועד בחיים והמסכות משתנות בהתאם לתפקיד שאותו אנו צריכים למלא. אנחנו יוצרים הזדהות עם המקצוע שלנו- עורך דין, רופא, גננת, טייס, איש עסקים, אבא טוב, אמא טובה...  ובכך מתרחקים מהדמות שנמצאת מאחורי אותה מסיכה.

היוגה נותנת אפשרות להסיר את המסכות ולפגוש את מי שאנחנו באמת. להתבונן פנימה למה שמתרחש מעבר להצגה או מעבר למראה המשקפת דמות חיצונית  אשלייתית ולבדוק מי אנחנו באמת ומה אנחנו עושים כאן.

בתרגול על מזרון היוגה שמשקף את החיים עצמם אנו פוגשים את עצמנו, את הרגשות שלנו, את המחשבות שלנו את הנשימה שלנו. בחיי היום יום העמוסים שלנו, מתי מתאפשר לעצור לרגע ולנשום, להתבונן פנימה, להקשיב, לשחרר לחץ, ליצור תנועה,להתארך, לחזק ,לאזן ועוד...???

למי שתרגול היוגה הוא פעם ראשונה, אציג בהדרגה כך שכולם יוכלו לתרגל.

לכל תנוחה (אסנה) ביוגה יש ואריציות, היוגה היא גמישה ואין צורך להיות גמיש כדי לתרגל, היוגה מתאימה את עצמה לכל אחד ואחת ובכל שלב בחיים.

 1. השלב הראשון הוא הנשימה, מומלץ לנשום דרך האף, גם שאיפה וגם נשיפה (תסתכלו על תינוק איך הוא נושם, הפה סגור, והנשימה רק דרך האף, אנחנו מאבדים זאת עם השנים). 

 

 

 

 

 


 

 

 

נסו לנשום רך וליצור אורך בנשימה, אפשר להוסיף ספירה כדי לבדוק את קצב ההתקדמות והיכולת מתרגול לתרגול זאת אומרת בהכנסת אויר תספרו 4 ובהוצאת אויר ספרו 8. היחס בין שאיפה לנשיפה הוא כפול ועל כך אסביר במאמרים הבאים.

2. לאחר שתירגלתם את הנשימה עימדו בפיסוק כשכפות הרגליים מקבילות ושלבו את הנשימה עם תנועה, בשאיפה הרימו ידיים מעלה ותרחיבו את בית החזה בנשיפה התארכו מטה עם הידיים נפתחות לצדדים, עד לאן שמגיעים עם הידיים, אל הרצפה או אל השוקיים בשאיפה חיזרו חזרה מעלה ובנשיפה שחררו ידיים לצדדים, חיזרו על כך 5 פעמים.

3. תנועתיות בעמוד השדרה- עימדו בעמידת שש עם מרפקים ישרים בשאיפה תקערו את הגב כמו קערה הסנטר והאגן נעים כלפי חוץ מעלה ובנשיפה קמרו את הגב כשהסנטר והאגן נעים פנימה מטה. חיזרו על המחזוריות בין 5 ל 10 פעמים.


 
4. בסיום התרגיל הקודם תסיעו את האגן לאחור ותאריכו את הידיים לפנים, תניחו את המצח למזרון ותאריכו את עמוד השדרה.

5.תרגיל אחרון – כלב מביט מטה, חיזרו לעמידת שש, תדחפו עם הבהונות את הרצפה , נתקו את הברכיים , תסיעו את החזה פנימה לכוון הירכיים ונסו להוריד את העקבים ולהרים את האגן מעלה, זה בסדר אם הרגליים לא מתיישרות, מה שחשוב שהגב יהיה ישר והחזה פתוח לנשימה.6. בסיום עיברו לשכב על הגב ותרפו את כל הגוף.

***תרגול יום יומי של התנוחות ישפר את התנועתיות של עמוד השדרה, יאריך ויגמיש  את השרירים בחלק האחורי של הגוף לאורך הרגליים ולאורך הגב.

 

נמסטה ליזה

כתובת האתר שלי: lizayoga.co.il

 

 

 

 

 

 

 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]