סעיף 1 לחוק הירושה, תשכ"ה 1965 (להלן: "החוק") קבע:
 "במות אדם עובר עזבונו ליורשיו"

סעיף 2 לחוק קובע :מי הם היורשים, החלוקה היא כללית , יורשים על פי דין, או זוכים על פי צוואה.

קיימת הבחנה בין קרובי דם  של המוריש שהינם היורשים על פי דין, לבין קרובי משפחתו 

של המוריש, (קרובי חיתון), כמו למשל הכלה, החתן, הבעל השני של  הסבתא, הדוד אשתו  

של הדוד וכן על זה הדרך.

לקבוצה זו קרובי חיתון , אין להם זכות לרשת  (אלה אם מדובר בצוואה שמתייחסת אליהם).

אלה לעיתים מצבים שקשה מאוד להשלים ו/או להבין אותם, אך זה לשון החוק . (ומכאן חשיבות  המרובה לעריכת צוואה  ,פרט לעוד יתרונות  מרובים שזה לא המקום לפרטם)

הינה למשל דוגמא:

מוריש שאשתו נפטרה לפניו, ולמוריש בן יחיד אשר נפטר גם לפני המוריש, הבן היה  נשוי ללא ילדים, נשאלת השאלה מי הם היורשים?

(במקרה שלא הושארה צוואה) בדוגמא  זו למשל הכלה של המוריש   לא זכאית לרשת, אין ספק שמצב זה הוא בלתי נסבל, ולא בכדי ועדה ברשות השופט יעקב טירקל מבית המשפט העליון (בדימוס) המליצה במסגרת הצעת חוק דיני ממונות  (חלק ירושה), שיש מקום להוסיף קרובי חיתון במקרה של  כלה או חתן  של המוריש.

במקרה של הדוגמא אשר הצגתי  בחיבור זה, היורשים בעיזבון של המוריש הינם אביו ואמו בחלקים שווים (1/2- 1/2 ), והיה והוריו של המוריש חלילה נפטרו ,כי זה עולה מדרגה לסבים ולסבתות, בהנחה של  כל הסבים והסבתות בחיים, אזי כל אחד מהם מקבל 1/4 מהעיזבון.

מקרה חריג

אומנם אשתו של המוריש הינה קרובת חיתון על פי ההגדרה, אך מקרה זה הינו חריג, ואכן היא יורשת זאת בהתאם לסעיף 10 (1) לחוק הירושה. "מי שהיה במות המוריש בן-זוגו".

הגדרת עיזבון:

החוק לא מתייחס להגדרת המונח "עיזבון", כולנו יודעים שזה סך כל הנכסים המוחשיים והלא מוחשיים לרבות גם חובות שהשאיר המוריש ,  לרבות גופו של הנפטר .

צריך לזכור שהעיזבון אינו ישות משפטית, ויש לזה השלכות בניסוח כתבי תביעה (טענות).

ניהול עיזבון מתנהל על פי חוק בשני אופנים סעיף 121 לחוק הירושה, או על ידי היורשים או על ידי מנהל עיזבון, במקרה זה  של מינוי  מנהל עיזבון אין היורשים רשאים לעשות בעיזבון, אלא ברשות מנהל העיזבון או בית משפט.


הערת הכותב: אין הכתוב מהווה תחליף ליעוץ משפטי ובמיוחד לא בתחום המשפטי סבוך ומורכב כמו דיני ירושה.

ההתייחסות למוריש מורישה  זהה  רק מטעמי  נחות לקורא  מצוין בלשון זכר .

 

מאת: אבי פרץ, עו"ד ונוטריון

טל':052-5428989

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]