"איכה יועם זהב" (איכה ד')
בדרך העולם אנו רגילים לחשוב שמי ששותף לדבר עבירה ובודאי מי שביצע את העוון הוא נענש. אך פה אנו לומדים דבר נוסף, שאף מי שהוכיח ורדף אחרי עוברי העבירה, אם לא השתדל מספיק, גם הוא יענש על העוון שעשו בעלי העבירה.
ודברי רבנו החתם סופר מפחידים וכך מביא החתם סופר על יאשיהו המלך, אשר נענש בעונש קשה ביותר, במוות אכזרי ביותר ומדוע נענש כך יאשיהו, הרי התורה מעידה עליו שהלך בדרך ה'?.
אלא מסופר שבדורו של יאשיהו המלך היו עובדים עבודה זרה והמלך שלח שליחים בכל בתי ישראל לחפש את העבודה זרה אשר היו חוטאים בה. ואמרו חז"ל, מה היו עושים באותו הדור, היו מחביאים את העבודה זרה מאחרי הדלתות וכאשר היו פותחים את הדלתות שליחי המלך לא היו מוצאים ורואים את העבודה זרה. ועל זה נענש המלך, מדוע שליחיו התרשלו בחיפוש העבודה זרה, מדוע לא חיפשו טוב, היה עליהם לחפש ולדאוג למצוא ולא לעשות את מלאכתם בקלות. והנה על זה המלך נענש מות אכזרי, מדוע, הרי הוא את שלו עשה. שלח שליחים לדרוש ולחקור היכן נמצאת העבודה זרה ואם ישנה במקום מיסויים ודאי שרצה להעניש את עובדי העבודה זרה, במה הייתה אשמתו?.

פה לומדים, המנהיג נענש גם על טעויות ששליחיו עושים גם על רפיונם המנהיג נענש במידת הדין הקשה ביותר.  
הנה בדור הזה התרגלנו שכל אחד דואג לעצמו, להציל עצמו מכל טענה ותביעה וברגע שהציל את עצמו וביטח את עצמו שאין עליו דרישה, מרגיש ביטחון להמשיך את חייו בשקט ובלי טרדה ודאגה, אך זאת טעות גדולה ביותר.
וזה היום, יום צום ט' באב, לעשות חשבון נפש גדול על האחריות של הכלל ואין מציאות שבעם ישראל אחד יפתור את עצמו יש כלל עם ישראל וכל ישראל ערבים זה לזה.
וככל שאדם גדול מחברו המחויבות גדולה אצלו.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]