שוב זמן איכות עם כל אחד מילדינו
כשאח קטן מצטרף למשפחה ילדים רבים חשים גם כי מקומם במשפחה נתפס ונעלם ועלולים להאמין שהם כבר לא רצויים, שלא אוהבים אותם ולא קשובים אליהם.
זה עלול להתבטא בהתנהגויות מפריעות כגון צעקות ,אלימות, רצון להתבלט, חוסר רצון בשיתוף פעולה והתחושה של ההורה קשה.
הורים רבים מגדירים את זה כך: "קשה לי איתו, הילד השתנה לנו, הוא היה ילד טוב"
חשוב לזכור שגם לנו כבוגרים שינויים הם קשים לעיתים אני פוגשת אמהות שמספרות על קושי במקום העבודה "כשרק" הבוס הוחלף. אחד הדברים שהכי חשוב לעשות ומבטיחה שאפשרי הוא להקדיש זמן איכות לכל ילד בנפרד, עד כמה שזה קשה. 
בדרך כלל, התינוק זוכה לזמן משלו כשאחיו הבוגרים במסגרות. 
אך אם הם עדיין קטנים ונמצאים איתו בבית, או אם הם גדולים ופנויים אחר הצהריים, צריך לעשות מאמץ על-מנת שכל ילד יקבל זמן עם כל הורה בנפרד ואף עם שניהם יחד.
אלו לא חייבים להיות דברים גדולים – טיול לגינה, הליכה בשדרה, משחק משותף, צפייה משותפת בתוכנית אהובה או אפילו שיחה על קורות היום, יכולים לתת לילד הרגשה טובה ולהעביר את המסר כי הוא נחשב ורצוי, שיש מקום לצרכיו ולקשייו ושהוא לא הנעלם במשוואת התא המשפחתי.
ילד שמקבל את תשומת הלב המגיעה לו גם כשיש אח חדש, ישמח יותר לעזור ולשתף פעולה, יהיה בעל רגשות חיוביים יותר כלפי אחיו והוריו ובכלל, יהיה חלק מאושר במשפחה מתפקדת.
כדאי לזכור שהתינוק הרך זקוק לאוכל ויד חמה ומנחמת ואפשר ורצוי להיעזר בבני משפחה בכדי לטפל בו ולאפשר לנו לתת תשומת לב לאחיו הבוגרים יותר.

קרול ברנשטיין- רכזת מכון אדלר באשדוד

מנחת הורים ויועצת משפחתית 052-6798337