צילום: pexels

מדוע רוב האנשים טוענים שלא ניתן להכיר האחד את השני אלא רק ע"י נישואין, האם זה שאני נמצאת בקשר ממושך לא גורם לי להכיר את האדם שאיתו אני נמצאת באופן יסודי?

גם אני סובר כמו "אותם האנשים", אבל אני אנסה לפתוח מעט את ההבנה בזה. ניתן להמחיש רעיון זה דרך משל. לפני ההחלטה להתחתן, הזוגיות מתקיימת במובן מסויים באופן של 'חיים על מזוודות'. בהיעדר הידיעה והביטחון של בני הזוג שהם מסורים זה לזה תמיד, אין להם ברירה אלא להתייחס לקשר שלהם בחזקת "זמני", משהו לא ברור שכל רגע עלול להיגמר.

כך גם אנחנו, כאשר אנו מתארחים באופן זמני במקום מסויים, אנו מגיעים לחדרנו... מתארגנים מעט.. אולם לא מפרקים את המזוודות. הידיעה שאנו כאן באופן זמני בלבד מונעת מאיתנו לחוש בנוח לפרוק את המזוודות.. מה יהיה אם עכשיו יאמרו לנו לעזוב?

פריקת המזוודה מראה על כך שאנו נשארים כאן זמן מרובה, ללא חשש סילוק, אנו מרשים לעצמנו לחשוף את חפצינו האישיים, להוציא אותם מהמזוודה ולהניחם גלויים לכל.

בנמשל המזוודות שלנו הם מזוודות רגשיות. פעמים רבות אנו אכן פותחים אותם, אולם אנו מוצאים מהם רק את שכבותיהן העליונות (קומות הרגש החיצוניות, הקלילות יותר והפגיעות פחות). החשש שמא נצטרך לעזוב בהתראה קצרה, מגלה לנו דחף הישרדותי שבולם אותנו מלהוציא לאור את החפצים יקרי הערך השמורים בעומק המזוודה (סודותינו, חולשותינו ותחושותינו הכמוסות ביותר). 'חפצי-לב' אלו יצאו לאור רק כאשר נהיה סמוכים ובטוחים שאין אנו עוד באכסניה זמנית אלא בדירת-קבע, בה אפשר להתרווח ולהתגלות כפי שאנו באמת.

דבר זה מסביר את הטלטלה שכמעט כל בני זוג עוברים בתקופה הראשונה שלאחר נישואיהם, כאשר הם מגלים לפתע שהאדם לו הם נשואים אינו בדיוק מי שהם חשבו שהם מתחתנים איתו (טלטלה שבמקרים קיצוניים יכולה להפוך למשבר של ממש). חלק מהזוגות נוטים לתלות את הדבר בכך שזמן ההיכרות שקדם לנישואין היה כנראה קצר מדאי, אך האמת היא, שלא משנה כמה שנים נכיר את בן זוגנו לפני שנתחתן אתו, תכונת 'החיים על מזוודות' הינה מאפיין כה מהותי של מערכת יחסים ללא נישואין, שהיא מונעת מאתנו להכיר לעומק.

ראָיה לכך היא, שהטלטלה הבאה ביום שלאחר החתונה פוקדת גם זוגות רבים שניהלו קשר ארוך שנים לפני שנישאו. אנו תמיד נישאים לזרים. זו אחת הסיבות לכך ששלב ההתקשרות נמצא אחר הנישואין, רק אז אנו יכולים לדעת מי הוא בן זוגנו באמת, וממילא רק אז להתחיל לאהוב אותו באמת (לכן אדרבה, לנישואין אחרי היכרות קצרה יש אפילו יתרון על פני נישואין לאחר היכרות ארוכה: כאשר אנו נישאים לאחר זמן קצר אנו לפחות יודעים שאיננו יודעים עם מי אנו מתחתנים...).

מאת:  איתי בן יוסף מחבר הספר "לבדו" זוגיות ונפש באור פנימי, ומנהל מכון הייעוץ "בחדרי הנפש"

רוצים לשאול שאלה? כתבו למייל [email protected]

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]