לא טוב היות האדם לבדו

שלום רב.
שאלה מעשית מאוד שלצערי דורשת אימון רב וכן רגישות גדולה.

ננסה לתת מספר עצות:
טעות נפוצה במתן ביקורת היא הכללת אישיות המבוקר בביקורת, ולא הערה פרטנית על התנהגות פרטנית. כאשר המבקר מעיר על התנהגות ממוקדת, וההערה מושלכת על המעשה, ולא כהערה כללית (או רמיסה כללית) של המבוקר, ממילא יש יותר סיכוי שהביקורת תתקבל. כאשר הערה היא פרטנית יש למבוקר תחושה שיש לו יכולת להתמודד איתה, אולם אם מראש המבקר שולל את כל אישיות המבוקר כגון שאומר לו "אתה חסר מידות!" "למה אתה אף פעם לא חושב!", הערות מסוג אלו נותנים למבוקר תחושת חוסר אונים, דבר שמייאש אותו מלרצות לשנות את התנהגותו.


הגישה הנכונה למצות את היתרון שבביקורת ותוך כדי גם לנטרל את המוקשים הזרועים בביקורת, היא להימנע מהצגת המבוקר כחסר ידע או חכמה, ולומר משפטים כגון: 'זה לא היה יותר חכם אם היית עושה כך..?' שכן אופן העברת הביקורת וקבלתה על ידי הצד המבוקר היא נקודת בעייתית ורגישה אצל הרבה זוגות. הגבר במבנה השכלי שלו, אכן רואה זו בצורה חדה, שכלתנית, ולא אישית, וסובר הוא לתומו שזו באמת היה יותר חכם ומועיל לעשות זאת באופן אחר, אחר כך בטוח הוא שכל מה שעשה הוא לתת עצת ייעול (אם תשאלוהו הוא אפילו חושב שמגיע לו פרס על עצה כה נבונה), לעומתו האשה תופסת משפט זה בצורה רגשית, "זה לא היה יותר חכם..", פירושו שאני טיפשה, והוא לא מרוצה ממני.


לברר האם עתה הוא העיתוי הנכון. ביקורת טובה ואפקטיבית מצריכה שיהיה כלי מקבל, ואם הכלי עמוס (מסיבה כזאת או אחרת, כגון עומס גופני, או רגשי) אין לו אפשרות לקבל תכולה נוספת.
יש להימנע מלבקר את בן הזוג לפני אנשים אחרים. הביקורת בפני אנשים אחרים קשה כפליים, שכן בנוסף למימד הפגיעה האישית שנוצרת מכך שהמבוקר מרגיש שלא מעריכים אותו, בפגיעה מול אחרים נוספת הפגיעה הכללית אל מול האחרים.
עוד כלל חשוב הוא שלא מועילה ביקורת ללא מתן עצה בצידה. כאשר אדם מבקר מישהו ולמבוקר יש תחושה שאין לו יכולת לשנות את הדבר, זה יוצר אצלו תסכול גדול. אסיים בכלל החשוב מכולם: למבוקר יש גלאי שמזהה את מקור הביקורת. אם "הגלאי" יגלה שהביקורת נובעת מאהבה אמיתית ואכפתיות סביר להניח שיהיה לו הרבה יותר קל לקבל אותה.

הכותב:  איתי בן יוסף מחבר הספר "לבדו" זוגיות ונפש באור פנימי, ומנהל מכון הייעוץ "בחדרי הנפש"

רוצים לשאול שאלה? כתבו למייל [email protected]

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]