שמוליק דואק

"בוקר טוב מר לסרי.
תושבי אשדוד מבקשים להבין מה קורה איתך. 
מה עובר עליך? מה אתה רוצה מאיתנו? מה אתה מנסה לעשות כאן?
למה אתה תוקף את התושבים שהכי אכפת להם מהעיר שלהם, ומכנה אותם בשמות?
יש כאן תושבים מודאגים מכך שהמרחב הציבורי שלהם הולך ומצטמצם. שמנסים לכפות עליהם אמונות לא להם. שמבקשים לסגור אותם בבית ביום החופשי שלהם. שרוצים לשנות להם את צביון העיר, את חופש התנועה, את תרבות הפנאי והבילוי שלהם.
האנשים האלה שיוצאים למחות ולהביע את אכזבתם ואת חששם, הם התושבים הכי טובים, הכי פטריוטים והכי אכפתיים שיש בעיר. אותם אתה מאשים בהסתה? קורא להם "אופוזיציה"?
"על אפכם וחמתכם לא תהיה כאן מלחמת אחים"? איזו מלחמת אחים? מהיכן אתה מביא את המושגים המיליטנטיים האלה? אנחנו והחרדים חיים כאן בשלום מאז ומתמיד. נוסעים באותם אוטובוסים, קונים באותם מקומות, עוזרים אחד לשני, חיים בשכנות טובה.
אנחנו רוצים להמשיך לחיות כאן בשקט. אל תיצור מלחמות בינינו ותאשים אותנו בכך.
אל תסית ותאשים בהסתה (כשיומיים קודם הצהרת שאתה לא נגרר להשמצות).
אל תיצור לנו בעיות ותכריז שאתה מחפש פתרון.
אנחנו אופוזיציה? אני מכיר את כל מובילי המחאה. אף אחד מהם לא פוליטיקאי ולא שואף להיות! אנחנו מרחיקים מאיתנו כל מי ומה שמריח פוליטי. זאת מחאה עממית חברתית של תושבים מודאגים ולא יותר מכך. חבל שאתה לא משכיל לראות את הדברים כמו שהם. הדבר האחרון שמעניין אותי זה פוליטיקה. האמן לי שכבר קיבלתי הצעות כמעט מכל המפלגות, ואת כולן דחיתי בנימוס. זה אפילו כלל הצעה להריץ אותי לראשות העיר.
בחודש אוגוסט הזמנת אותי ללשכתך כדי לפרגן לי. כינית אותי "פעיל חברתי מאוד מוערך". אמרת לי "מגיעה לך תודה על האחריות האזרחית, האכפתיות, והפעילות שלך למען שיפור החיים באשדוד".
תודה לך שוב על המילים הללו. אז זהו, זאת כל האמת! אכפתיות מהעיר שלי! אחריות אזרחית! אחריות לכך שתושבי העיר יוכלו להמשיך להרגיש שייכים לכאן, רצויים כאן. שתיפסק ההגירה השלילית ושיופסקו הצעדים שננקטים אשר גורמים לתושבים לרצות לעזוב את העיר ולחשוב על עתיד במקום אחר. אנחנו כבר מסוגלים להתחיל לראות מה הולך להיות כאן שנתיים קדימה, וזה נראה מפחיד מתמיד. האנשים האכפתיים האלה מבקשים להגן על הבית שלהם. הם מחפשים מי שיבין את חששם וירגיע אותם, ולא מי שיכנה אותם בשמות וילחם בהם!
אם הייתי ראש עיר, הייתי גאה בתושבים כאלה! על הפטריוטיות שלהם. על הרצון לשמור על העיר שלהם פתוחה ומכילה את כולם. אלה התושבים הכי טובים שיש בעיר! אנשים שחיים ועובדים כאן, שמשלמים את המסים שלהם לעיר, אנשים שמתנדבים בקהילה. קצת כבוד מצדך! את התושבים האלה אתה צריך לחבק!
בגלל שיש מיעוט בעיר שבוחר "לשמור שבת" זה צריך לחייב גם אותי? למה? אני לא בחרתי להיות דתי וזה לא אורח החיים שלי. למה אתה רוצה שאני אחיה עפ"י אמונות של אחרים?
אנחנו מכבדים את האחר ומאפשרים לו לחיות עפ"י אמונותיו. אנחנו לא מחפשים להפריע לאף חרדי להיות כזה. אז למה להפריע לנו ולהתערב בחיינו? ככה מייצרים "עיר פלורליסטית"? ככה רק מייצרים מלחמות בין התושבים (ואח"כ גם מאשימים אותם בזה).
תושבי אשדוד מתרוצצים בפקקים כל השבוע בדרך לעבודה מחוץ לעיר ובדרך חזרה הביתה. גם ביום הפנאי היחיד שיש לנו אנחנו צריכים לנסוע לראשל"צ לראות סרט, או לנסוע לתל אביב לראות מופע או הצגה, כי כל מוסדות התרבות בעיר סגורים דווקא בסופ"ש.
אז אם נשארו לנו קצת מסעדות ובתי קפה שפועלים בשבת, גם אותם אתה רוצה למנוע מאיתנו? זה ברור שקנסות כל שבוע יגרמו להם בסוף להישבר ולסגור. 
מה אתה מנסה לעשות כאן? מדוע אתה נלחם בנו? אנחנו תושבים שלך. לא אויבים. 
תתעורר מר לסרי ויפה שעה אחת קודם. אנחנו ב-2018! 
בכל העולם כבר קיימות זכויות אדם וזכויות אזרח. נשים כבר יכולות להצביע. השחורים השתחררו מעבדות. להט"בים מקבלים שיוויון זכויות. אפילו נשות איראן התחילו כבר להסיר את החיג'אב ונשות סעודיה התחילו לנהוג ברכב. בשום דת אחרת לא כופים את האמונה אחד על השני. אפילו באיסלם אפשר להיות דתי ואפשר להיות חילוני. היחידים שמנסים לכפות את הדת על אחרים הם דאע"ש ועסקני המגזר החרדי, שאת שניהם הדת מעניינת בערך כמו שהפוליטיקה מעניינת אותי!
האנשים האלה שלוחצים אותך לקבל החלטות בניגוד לרצונם של רוב תושבי העיר, הם מחללי היהדות ולא שומריה. אלה משניאי הדת, אויבי הציויליזציה והאנושות.
כשאתה בוחר לשתף עם האנשים האלה פעולה, אל תתפלא שקמה כזאת התנגדות והתקוממות. 
כשאתה מספר על חזון של עיר תיירות מתקדמת ומודרנית בזמן שאתה משתף פעולה עם שונאי המודרניזציה, אל תתפלא שהציבור מאבד אמון בך.
כשהציבור מאבד אמון בך וקורא לך להתפטר, אל תכנה אותו בשמות גנאי. תראה בזה קריאת תיגר של ציבור שסמך עליך אבל התאכזב ובגדול!
אני לא קורא לך להתפטר. אני קורא לך להתחיל להיות ראש עיר של כולם.
תהיה ראש עיר טוב לכולנו, ומצדי תישאר בתפקידך עוד 50 שנה.
עד שנראה שזה קורה. ההפגנות והמחאות ימשכו ויתעצמו, כי כאלה הם האשדודים – פטריוטים. אוהבי העיר ונאמניה, לוחמי חופש, מכבדים את המסורת, מכבדים את האחר והשונה ובזים לכל מי שמבקש לשנות לנו את זה.
תחשוב בבקשה על הדברים שנכתבו כאן בשם כולנו. 
אולי חלק מהם יצליח לחלחל בך במהלך הסופ"ש. 
אני מרשה לעצמי לדמיין לרגע... בדמיוני אני רואה אותך מגיע להפגנה במוצ"ש. עולה לבמה ומכריז על חזרה לסטטוס שהיה עד לפני חודש וחצי. כן, זה אפשרי.
תגיד "טעיתי. לא חזיתי כזאת התנגדות. אני רואה לאן זה מוביל ובאחריותי לדאוג לשלום העיר ותושביה. אני צריך להיות ראש עיר של כולם. כל התושבים חשובים לי וכולם בעלי זכויות באותה המידה. אני רוצה לשמור על מרקם החיים הטוב והמיוחד שהיה לנו תמיד. לא יהיו יותר קנסות לעסקים במקומות שהוגדרו מראש ככאלה. הקנסות שניתנו מבוטלים. חוזרים להיות עיר מלוכדת ומאוחדת" אני מבטיח לך שזה יתקבל במחיאות כפיים ובאהדה כזאת שהרבה זמן לא חווית.
לא תהיינה עוד הפגנות. העיר תחזור לשקט שלה. אתה תזכה להערכה רבה מכולם, ואפילו תשמש דוגמא לראשי ערים אחרות שיבינו בזכות אשדוד, שלא שווה להם להעדיף שום ציבור על פני ציבור אחר, ומה שקרה באשדוד ימנע מראש ממקומות אחרים. 
אני באופן אישי מאוד אשמח לראות שוב ראש עיר מוביל ולא מובל. בבת אחת ימחקו מזכרוני כל הכעס, התסכול והאכזבה.
אני מאמין שעוד יכול לחזור להיות כאן טוב, אם רק נרצה בכך.
קח אחריות!
שבת שלום."

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]