רובנו עברנו מצב של הצפה רגשית, לפחות פעם אחת בחיים. זה מגיע במצבים שקורה לנו דבר מה מפתיע, לא נתפש על ידי המוח והמחשבות - אז הרגשות עוברים לקדמת הבמה ומעוררים בנו בבת אחת הרבה מהם יחד, עד למצב שאנחנו נותרים חסרי מילים לבטא את כולם, נוכח הסיטואציה שהתרחשה.

לרוב, זה קורה במצבים אותם אנו מתייגים כ'שליליים' והמילה 'הצפה' באה לתאר את עצמנו בתוך מערבולת של רגשות מכל מיני סוגים ועוצמות. כשדבר כזה מתרחש, אין לנו יכולת לעבד את כל מה שקורה כיוון שאנו פשוט - מוצפים רגשית. טור זה בא לתת מענה לכל אלו אשר מוצאים עצמם במצב זה ואיך להתמודד עבור עצמם ועבור יקיריהם.

צילום: pexels

את השאלה מהי הצפה רגשית ואיך מתמודדים עימה שאלתי בתקשור, כיוון שבדומה למצב של הצפה, לעיתים הרבה יותר קל להיעזר במישהו מן החוץ על מנת לרומם את עצמנו ממצב זה לכדי עיבוד של אותה החוויה הרגשית. להלן התשובה:

"הצפה רגשית פירושה שאתם מרוחקים מעצמכם, ולא קרובים לעצמכם כפי שמרומז מצמד המילים 'הצפה רגשית'.

"הצפה רגשית פירושה מצב שבו אתם כה מלאים ברגשות, לעיתים רגשות מנוגדים אחד לשני, עד כי אתם לא יודעים אך להתמודד עם כולן. הדבר הראשון בלהתמודד עם מצב כזה הוא להכיר בכך שהדבר היחיד שקיים באמת היא ההצפה עצמה. מעצם כך שמכירים בזה שהרגש היחיד שמתקיים כרגע מאופיין בהצפה - זה באופן אוטומטי מוציא אתכם ממצב ההצפה. כיוון שכעת אתם הצופה במגדלור - מסתכל על כל הגלים השוצפים מטה - אך הוא אינו נמצא בתוכם, בתוך המים, ומנסה להיאבק ולשרוד בתוכם.

"הידיעה של רגע ההצפה הזה, שבו אתם מזהים בכך שאתם בהצפה, זוהי חגורת ההצלה שלכם. לאחר שזיהיתם את המצב ואתם כעת כבר לא בתוכו - אתם מסוגלים לזהות מה כן מתקיים בתוך כל בליל הרגשות הללו.

"לכן, נכון יהיה לומר שאתם עומדים על המגדלור ומזהים כל גל וגל אשר נע למטה. אל תנסו לחשוב בתוך כל ההצפה הרגשית על מנת להבין ולדעת מה אתם מרגישים.

"לאחר שתוכלו לזהות כמה מן הרגשות המתחוללים בתוככם תנו להם שם, אחד אחד. כבדו כל רגש ורגש אותם אתם מזהים. ההצפה הזו קרתה מלכתחילה כיוון שרגשות אלו תבעו את מקומם בנפש שלכם, וההכרה שלכם אותם נותנת להם מקום להיות בתוככם.

"ועדיין, אין זה מספיק להכיר בהם כנמצאים בתוככם באותו הרגע. דבר נוסף הוא להכיל אותם, באופן שהוא לא מנסה לנער את הרגש הזה מלבכם, להדחיק אותו הצידה או להתכחש לקיומו. דעו ואמרו לעצמכם כי יש בתוככם ברגע זה עצב, כעס פחד תסכול ועוד - אל תברחו מהם. היו איתם, כמו להיות עם ילד מפוחד, ואז ראו מה מתרחש -

"הגלים מתחילים להאט את תנועתם, הם עדיין קיימים- אך הרבה פחות שוצפים ממקודם.

"אז, כאשר אתם מסוגלים לומר אילו רגשות מתקיימים ברגע זה בתוככם - אזי אינכם עוד בהצפה של רגשות. ההצפה משמעה שאינכם יודעים מה מתחולל, ואילו לדעת אילו רגשות מתקיימים - גם אם זה רבים מהם בו זמנית - אין זה הצפה עוד כיוון שאתם אלו השולטים במצב.

"שליטה במצב פירושה שאתם אלו האדונים לרגשותיכם, כמ אמא שבביתה חוסים כמה וכמה ילדים שהיא האחראית להם.

"ככל שיעבור הזמן, אתם תמצאו את עצמכם פחות ופחות במצבים כאלו של הצפה רגשית, כיוון שבכל פעם ופעם אתם מצליחים להכיל את הרגשות שלכם, ממרחק.

"זוהי לא רק בגרות נפשית ורגשית, זו מסוג הבגרויות אשר יכולה להוציא אחרים ממצבים של הרס עצמי ולרפא אותם. וזאת כיוון שרגשות, ברגע שהם אינם "מבוקרים", יוצאים מכלל שליטה של זה החווה אותם, הם זורעים הרס בחייו - ובחיי אחרים שאין הם יודעים להפגין שליטה בגוף הרגשי שלהם עצמם.

"לכן, היו אתם הדוגמא החיה לכך. ברגע שתעשו זאת לעצמם, תוכלו לרפא אחרים ולהחזיר להם את השליטה על חייהם שלהם".

גם אני השבוע חוויתי הצפה רגשית. לאחר שהכלתי אותה בתוכי, נותרתי רק עם הרגשות על "אש קטנה" - במצב בו אני מסוגלת לעבוד איתם על מנת להמשיך הלאה ממקום של ידיעה עצמית, ומה נכון לי להמשך. מבחינתי, טור זה בא להעביר הלאה את הידע הזה, לרפא עוד אנשים אשר חווים הצפה מסוג זה.

זוהי תרומתי לשבוע, היו המגדלור של רגשותיכם.

יפעת סנטו היא מתקשרת ומנטור רוחני.

מוזמנים להגיב, לשלוח שאלות ולהתייעץ 054-3339791- , באתר הבית להתפתחות אישית ורוחנית או  במייל

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]