הבוקר תחזרי לעבודה מחופשה לא קצרה. לא, עיני לא צרה. היא הגיעה לך. אחרי שנה עמוסה עם 40 ילד בכיתה ועוד כפול מזה הורים, מורים, משרד החינוך ושלא נדבר על שלל המטלות. עבודה שמעטים מאיתנו היו מסוגלים לעשות.

הבוקר תגיעי לכיתה, אין לי ספק שתתרגשי בדיוק כמוהו. כמו הילד שלא נרדם כל הלילה והכין את התיק והקלמר עם שלושת העפרונות, גם את תגהצי חולצה לבנה ותיקחי נשימה עמוקה בשער. היום היא תתחיל. השנה החדשה במערכת החינוך. לך ולו. לילד הזה שיישב בכיתה עם עוד 40 ילדים שקצת דומים ומאוד שונים.

ואת, את אחת. אחת כזו שעיניהם יהיו נשואות למוצא פיה, אחת כזו שהיא גבוהה יותר, יודעת יותר, חשובה יותר, שתקבע את החוויה שהם יחוו במערכת. כן, כמה אחריות יש לך על הכתפיים.

איור: shutterstock

ואני לא מבקשת ממך הרבה, רק קצת. כשתגיעי בבוקר לכיתה עם חיוך, גם אם יעבור עלייך לילה קשה או בוקר הפוך, תעשי מאמץ להשאיר אותו מחוץ לשער. תיכנסי עם חיוך של בוקר טוב השמש זורחת, עם קול צוהל ורינה בלב, שייתנו לו את האנרגיה הנכונה. תחייכי. אולי זה לא טוב לקמטים, אבל חיוך ממוסס את הקמטים שבלב, בנשמה.

אני רוצה שתשאלי אותו מה שלומו, ואיך עבר עליו הלילה, ככה סתם, במסדרון, בהפסקה, באמצע השיעור, תשאלי כי אכפת לך ותקשיבי לתשובה. אני מבקשת שתניחי מדי פעם יד של חיבה על הכתף, רק כדי להראות לו שראית אותו היום.

תחמיאי על תספורת, חולצה או נעליים חדשות, תסתכלי לו בעיניים במבט שאומר 'אני כאן ובשבילך ואני מאמינה בך'. אני מייחלת שלא תדברי על מה שאין לו ויותר על מה שיש לו, שתקשיבי עד הסוף למה שהוא יגיד גם אם הוא יתבלבל ויתרגש, שתזכרי שלפעמים הוא יגיע עצוב או כועס כי חלם חלום רע, כי רב בבוקר עם אחיו, כי משהו יציק לו והוא לא יידע להסביר, אני מקווה שתעשירי אותו בידע נרחב מחוץ לספר הלימוד, ואם את לא יודעת, אל תתביישי, תגידי 'אני לא יודעת - בוא נבדוק יחד'.

אל תצפי שהם יזכרו להביא את כל הציוד. האם את זוכרת תמיד? תשתפי אותו אם קשה לך ואולי אפילו גם למה, תחשבו ביחד על פתרון יצירתי, תזכרי שאמא שלו תשמח לפעמים לקבל טלפון שיגיד כמה הוא היה נפלא היום ולא רק כמה נזיפות הוא קיבל. תדעי שהוא לפעמים יחלום, לפעמים לא יתחשק לו ולפעמים יהיה לו צפוף לו בכיתה או בנשמה. תדעי שהצבת גבולות לא באה במקום הכלה, תצחקי בקול רם ולפעמים תספרי בדיחות. אל תעליבי אותו ליד כל הילדים, שתזכרי שמילה שתגידי כלאחר יד או בלי להתכוון, תוכל ליפול על אוזן שתכניס אותה עמוק ללב ולכל החיים.

תזכרי ששפה יוצרת מציאות. תגרמי לכך ששלו תהיה שפה של הצלחות. לא בציונים, במעשים. וכן, הוא אמנם אחד מתוך 40, אבל הוא אחד והכי מיוחד.
שנה טובה!

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]