לראשונה מאז תולדותSCE  המכללה האקדמית להנדסה אשדוד, התקיים ביום חמישי האחרון כנס פרויקטים ענק שכלל מעל מאה ועשרים פרויקטים מכלל מחלקות ההנדסה במכללה – תוכנה, בניין, חשמל ואלקטרוניקה, כימית, מכונות, ותעשייה וניהול. במכללה החליטו כי הכנס יהיה בנושא "אנרגיה, סביבה וערים חכמות", כחלק מפרויקט מעבר העיר אשדוד לעיר חכמה. 

הכנס נפתח בהרצאה על רכבים אוטונומיים מפי רועי בשן מחברת here, שלאחריו סיירו השופטים בין אבי-הטיפוס והסטודנטים לשמוע על הפיתוחים השונים. לסיום התכנסו חזרה באי הכנס לפאנל סיום בנושא אנרגיה וסביבה. 

הפרויקטים נגעו בכל תחום חיים והציגו מגוון פתרונות ופיתוחים הנדסיים בתחומי בריאות, היי-טק, ביטחון, בנייה ועוד. כך לדוגמא, שי עזרא, סטודנט במחלקה להנדסה כימית, פיתח מערכת לגידול זקיקי שחלה של נשים ובכך לסייע לפיתוח כלים לשימור הפוריות של נשים.

עזרא הסביר כי בגוף האישה רק אחוז מזערי של הזקיקים בשחלות מגיעים לידי בשלות (כלומר מכילים ביצית שניתן להפרותה), וכיום הרפואה עדיין לא יודעת להגדיר את מכלול הגירויים הביולוגיים המובילים להבשלתו של הזקיק הצעיר ביותר, הנמצא בגוף האישה בהגעתה לבשלות המינית. 

לטענתו, מחקר בנושא יכול לעזור להבנה עמוקה יותר של פוריות האישה ואף לפיתוח כלי להבגרה של זקיקים ובכך הגדלת מספר הביציות הניתנות להפרייה, אף לקראת גיל הבלות או לנשים בעלות בעיות פוריות. 

פרופ' שלמה מארק, דיקן קמפוס אשדוד, סיפר בדבריו על מקצוע המהנדס ועל הסטודנטים של המכללה: "מקצוע המהנדס הוא תחום ייחודי בו לבוגר יש יכולת מוכחת לבנות מערכת הנדסית אמינה, יעילה וכלכלית.

פרויקט הגמר בהנדסה הוא הזדמנות ליישם הלכה למעשה את ההיבטים התאורטיים ואת ההיבטים היישומיים הנלמדים במשך ארבע שנים. השנה לראשונה אנו מקיימים כנס פרויקטים משותף לשש מחלקות ההנדסה במכללה. האורחים הרבים שהגיעו יוכלו להתרשם ממגוון הפרויקטים, מהרעיונות המוצגים ובמיוחד מהאנשים העומדים מאחוריהם".

לדברי ד"ר מיכל גולדנברג, ראש המחלקה להנדסה כימית ויו"ר הכנס: "המכללה האקדמית להנדסה SCE, חרתה על דגלה את הכשרתו של מהנדס לעולם טוב יותר. הכרה זו, נוצרה מתוך ההבנה כי מהנדס המסתכל בצורה רחבה על הכלל, מבין ומתרגם את הצרכים הרבים והמשתנים, יפעל לעולם טוב יותר. זוהי משנתנו ועל פיה אנו פועלים ומכשירים את המהנדסים שלנו". 

חברת הכנסת יעל כהן-פארן, המכהנת כיו"ר משותפת של מפלגת התנועה הירוקה, השתתפה בכנס וסיפרה על חשיבות ההנדסה לתחומי האנרגיה הירוקה ולאיכות הסביבה: "אני מברכת על החלטת המכללה להכתיר את הכנס תחת נושא 'סביבה, אנרגיה וערים ירוקות'.

נושא זה הוא האתגר הגדול ביותר של האנושות בשנים האחרונות. רק לאחרונה שמענו על יציאת הנשיא האמריקאי טראמפ מהסכמי פאריס וכולנו צריכים להיות מודאגים מכך.

אתם, שיוצאים עוד מעט לעולם ההנדסה, יכולים לחבר בין החומר התיאורטי שלמדתם בתקופת הלימודים לבין המצאת פתרונות ישימים בתחומי האנרגיה הירוקה והעיר החכמה המנצלת משאבים בצורה נכונה, אפקטיבית וחסכונית".

צילום: יח"צ

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]