תעודת הבגרות אותה מקבלים התלמידים בסיום כיתה י"ב, מהווה את השער לעתיד מוצלח.

ללא תעודת בגרות, לא ניתן להתקבל ללימודים גבוהים ובלא לימודים גבוהים, במרבית המקרים ישנה תקרת זכוכית ממנה לא ניתן להתקדם. לכן, אחת הבעיות הקשות בחברה בישראל היא ההבדל בין אחוז התלמידים הזכאים לבגרות במקומות שונים ברחבי הארץ.

כך למשל, על פי נתוני קרן שח"ף המבוססים על נתוני משרד החינוך, נכון לשנת 2013, אחוז התלמידים באשדוד הזכאים לתעודת בגרות הוא 65% בלבד.

לעומת זאת, אחוז התלמידים הזכאים לתעודת בגרות בתל אביב הוא 76%, בגבעתיים וברעננה 85% זכאים ובקרית אונו 82% מתלמידי י"ב היו זכאים לתעודת בגרות בשנת 2012.

המשמעות היא, כי לתלמיד שמתגורר בערים מושקעות יותר באזור המרכז, יש יותר סיכוי לקבל תעודת בגרות מלאה, לעומת תלמיד שמתגורר באשדוד.

המשמעות היא, כי נקודת הזינוק של תלמידים המתגוררים בפריפריה היא קשה יותר, ותלמידי המרכז צפויים להרוויח סכומי כסף גבוהים יותר. התוצאה לטווח הארוך היא כי הפערים בין תושבי המרכז והפריפריה יישמרו ואף יגדלו.  

 במחקר שנערך על ידי מכון סאלד עבור קרן שח"ף, התומכת בפעילות צעירים בפריפריה למען התושבים, נמצא כי פעילות קהילות צעירים משימתיות בתחום החינוך הפורמאלי תרמה לחינוך ביישוב בו הם מתגוררים.  על פי המחקר, דיווחו גורמים ברשויות המקומיות ובמסגרות החינוכיות כי פעילות הקהילות תרמה לחינוך ברמה יישובית ומערכתית. כך למשל נמצא, כי כאשר חלק מהקהילות אימצו בית ספר מקומי, הם חיזקו אותו ואף החיו אותו. קהילות אחרות, הקימו מוסדות חינוך איכותיים עבור התלמידים המתגוררים ביישוב.

עוד נמצא במחקר, כי הקהילות ופעילותן בתחום החינוך תרמו לירידה בשיעור הנושרים מהמסגרות החינוכיות, לשיפור בהישגים ולהעלאת אחוז הזכאים לבגרות.

 

ד"ר חיה ג'משי, מנכ"לית קרן שח"ף:

"לא ייתכן שעתידו של ילד בישראל ייקבע לפי עיר הולדתו ומגוריו. המדינה חייבת לאפשר לילדי הפריפריה לקבל את אותה כמות ואיכות שיעורים שמקבלים ילדי המרכז. קהילות הצעירים המשימתיות בהן תומכת קרן שח"ף, פועלות למען שינוי מצב זה באמצעות סיוע לרשות המקומית לשפר את המערכת החינוכית הפורמאלית וגם עזרה פרטנית לילדי הפריפריה בלימודיהם ללא כל תשלום".

 על קרן שחף:

קרן שח"ף היא קרן של פילנתרופים ששמה לעצמה למטרה לקדם את הקהילות המשימתיות לכדי תופעה לאומית חדשה, אשר תשנה את פני החברה הישראלית. הקרן מגייסת תרומות מגופים פרטיים בארץ ובחו"ל וכן רותמת את המגזר הציבורי בארץ (משרדי מממשלה, רשויות) לתמוך ולסייע לפעילות של הקהילות.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]