צווי ההריסה המנהליים שהוצאו בשבוע שעבר על ידי יו"ר הועדה המקומית לתכנון ובניה, הופנו כנגד שני מקרים של חריגות בנייה. הראשון, כנגד תוספת בניה בקומת עמודים באחד הרבעים בעיר, אשר נבנתה ללא היתר בניה תוך הפרת צו הפסקת עבודת מנהלי. המקרה השני,  כנגד חומת בלוקים ועמודי בטון באורך של כ-50 מ"ר, שנבנתה באזור התעשייה תוך פלישה לשטח פרטי.

הצווים שהוצאו ע"י הועדה המקומית לתכנון ובניה, מכוח סמכותה על פי סעיף 238א' לחוק התכנון והבנייה, התשכ"ה – 1965, מעבירים מסר ברור לכל מי שמעלה על דעתו כי אפשר לעבור על החוק ולהתחמק מעונש.

בעירייה מסבירים כי צווי הריסה מנהליים נועדו לסלק על-אתר בנייה בלתי חוקית, בעודה בחיתוליה, כדי למנוע קביעת עובדות מוגמרות בשטח ומניעת אפשרות של השהיית הריסה בדרך של גרירת הליכים משפטיים באופן מלאכותי. "צווי ההריסה המנהליים מהווים למעשה כלי חשוב ואפקטיבי ביותר באכיפה יעילה ומיידית ובהתמודדות עם עבירות בנייה והפרות של חוקי התכנון והבנייה" אומרים בלשכה המשפטית ומדגישים כי יעילותם של צווים אלה מותנים בגילוי העבודות בזמן אמת, ומכאן החשיבות בעבודתם היעילה של מפקחי הבנייה.

ואכן, אלמלא הפעילות הנחושה של מפקחי אגף הפיקוח על הבנייה ושיתופי הפעולה האינטנסיביים עם השיטור המשולב והמחלקה המשפטית, לא ניתן היה לבצע אכיפה יעילה ומניעת העבריינים מליצור "עובדות" בשטח. "עבודה משולבת ומתואמת בין גורמים שונים, היא המפתח לאכיפה יעילה וניצול אפקטיבי של אחד הכלים המשמעותיים שחוק התכנון והבנייה העניק לרשויות" מסבירים במינהל ההנדסה ומציינים את העובדה שבאזור התעשייה בוצעה הריסה לחריגות הבנייה ע"י הבונה בעצמו, לאחר שזיהה כי קבלן ההריסה מטעם העירייה כבר היה ערוך לביצוע מלאכתו. ברובע המגורים בוצעה ההריסה ביום שלישי האחרון וכל תוספת הבנייה הוסרה מקומת העמודים.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]