"תמיד שומעים על גיבורים ועל סיפורי המלחמה של הווטרנים, וזה מרגש מאוד לראות באמת פה במוזיאון את קצה הקצה של מה שהם עברו במלחמת העולם השנייה. אני משוכנע שכל מי שנכנס למוזיאון הזה מבין כמה כבוד וגאווה הם מביאים לעיר", אמר יו"ר ועדת העלייה הקליטה והתפוצות, ח"כ יואל רזבוזוב (יש עתיד). "במסגרת הוועדה דאגתי להטיב עם הווטרנים שבאמת מגיע להם על הלחימה החשובה והקשה כל כך שהם הנהיגו כנגד הנאצים. אשדוד היא עיר קולטת עלייה, ויש לה את המשאבים המתאימים לקליטת עלייה, ואני משוכנע שהם עושים את כל מה שביכולתכם עבורם, אבל אין ספק שיש למצוא את הדרכים לשפר את מצבם".

"כאיש חינוך אני רואה את המסר שהמוזיאון מעביר" אמר ח"כ דב ליפמן (יש עתיד). "הילדים בעיר אשדוד יכולים לראות כאן את השכנים שלהם, שהם גיבורים של ממש. מגיע כל הכבוד למקימי המועדון הזה, שגורמים לדור הצעיר להבין שיש עליהם לתרום גם כמו הווטרנים שראיתי. אמשיך לפעול על מנת לוודא שההיסטוריה היקרה הזו, והאנשים האציליים האלו ייזכרו לעד"

ח"כ אברהם מיכאלי (ש"ס) הוסיף ואמר: "קשה להסביר לאזרחי המדינה כמה מלחמת העולם השנייה השפיעה על יהודי ברית המועצות. כמעט כל משפחה שחייה שם, שכלה קורבן במלחמה הזו, ואת זה אתם משמרים פה בעיר. בישראל יש להנחיל לדור הצעיר גם את החוזקה והגבורה של היהודים שנלחמו שם".

מנתוני משרד העלייה והקליטה, עולה כי באשדוד חיים כ- 75 אלף עולים, אשר שיעורם באוכלוסיית העיר מהווה 31%. מתוך עולים אלו אשר עלו החל משנת 89' לישראל, עלו מברית המועצות לשעבר כ-60 אלף, קרוב ל-6000 מאתיופיה, וכ-5200 מצרפת. נתון נוסף שהוצג בפני הוועדה, הראה על עלייתם של 251 עולים, שעלו לישראל מתחילת השנה וחיים באשדוד. רבים מתוכם, עלו מצרפת. בנוסף לכך, במרכז קליטה היחיד שיש באשדוד, ישנם עולים ממספר מדינות העולם, וכרגע נמצאים בהם כ-250 עולים, שברובם מפרויקטים של קליטת רופאים ואחיות – אשר הגיעו ברובם ממדינות ברית המועצות לשעבר.

סגן ראש העיר, ולדימיר גרשוב: "באשדוד אנחנו קלטנו עליה גדולה מאוד מברית המועצות לשעבר וכמובן שגם מצרפת. יש לנו בעיר 12 מועדוני קשישים לעלולים שבהם ישנם לא מעט ניצולי שואה ולוחמים וטרנים, אבל ההתייחסות שלנו כעיר לעולייה לא מסתפקת רק שם. יש נו אנדרטאות וופעילויות שונות ואני לא חושב שבחמש עשרה השנים האחרונות, בכל שנה היתה ערכנו מצעד של תשיעי במאי"

עומר אונגר, מנהל אגף לשירותים מיוחדים במחלקת הרווחה של העירייה, הוסיף: "בעירייה עובדים המון עולים, במחלקת הרווחה, ישנם עולים רבים שעובדים בעירייה וכעובדים סוציאליים, ומהמסך המחקרי שהוצג בוועדה הזו לפני מספר שבועות, ניתן לראות שיש לנו עובדים סוציאליים שדוברים את כל השפות.

 

באשדוד, לאחרונה אנחנו קולטים בעיקר את יהודי צרפת, אבל בניגוד למה שכולם חושבים אלו שעולים, ומגיעים לאשדוד, אני משער שזה לא אותם עולים שמגיעים לרעננה, גם לעלייה מצרפת יש קשיי קליטה שאנחנו מכירים מכל העליות כולם".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]