הומואים ולסביות לא יכולים להתחתן בארץ כדין, ובטח שלא כדת, אבל מה קורה אם התחתנתם בחו"ל? ומה בעניין אימוץ? זכויות בעבודה? ירושה? עו"ד גיל שחף
עו"ד גיל שחף, המתמחה בדיני משפחה, עושה סדר בארון הזכויות של הומואים ולסביות בישראל במאמר ברור ומפורט באתר MAKO.  "נישואים חד-מיניים הם נישואין בין בני זוג המשתייכים לאותו מין", מסביר עו"ד שחף, "החל מסוף המאה העשרים ניכרת מגמה בקרב מספר מדינות להתייחס לנישואים אזרחיים כאל זכות שהמדינה מחויבת להעניק לכל אזרחיה נישואים חד-מיניים הם נישואין בין בני זוג המשתייכים לאותו מין. החל מסוף המאה העשרים ניכרת מגמה בקרב מספר מדינות להתייחס לנישואים אזרחיים כאל זכות שהמדינה מחויבת להעניק לכל אזרחיה ללא הבדל נטייה מינית. בישראל נישואים חד-מיניים אינם אפשריים, משום שסמכויות החיתון נתונות בידי בתי הדין הדתיים הפועלים על פי זרמים שמרניים יחסית, שאינם מכירים בנישואים מסוג זה".

יחד עם זאת, מסביר שחף, כי לזוגות חד מיניים הרואים עצמם כתא משפחתי, זכויות רבות לרבות הסכם חיים משותפים: בית משפט לענייני משפחה יאשר הסכם חיים משותפים אשר בני זוג חד מיניים יביא בפניו, ובכך למעשה יוצקים בני הזוג תכנים משפטיים והסכמות ברות תוקף לחייהם הזוגיים.
הכרה בנישואין שבוצעו בחו"ל: משרד הפנים, המוצגת בפניו תעודה של מדינה זרה המעידה על כך שבני זוג חד מיניים נישאו באותה מדינה באופן חוקי, חייב לרשום את בני הזוג, כנשואים בישראל.
גירושין: בני זוג חד מיניים, אשר נישאו בחו"ל בנישואין אזרחיים, והרשומים בישראל כנשואים, רשאים להתיר את נישואיהם בבית משפט לענייני משפחה בישראל.
אימוץ:  זוגות חד מיניים, המקיימים מערכת זוגית משותפת, זכאים לאמץ, הדדית, האחד את צאצאי השני, ובלבד שהדבר עולה בקנה אחד עם טובת הקטין. זוגות חד מיניים, אשר אימצו במדינה זרה ילד על פי חוקי אותה מדינה, זכאים להירשם כהוריו במשרד הפנים במדינת ישראל. בני זוג חד מיניים, אשר אחד מהם מביא ילד לעולם באמצעות אם פונדקאית, רשאי כי בן הזוג השני (אשר לא נתן את זרעו במקרה של גברים או לא נתנה את הביצית שלה במקרים של נשים) להירשם כהורו של הוולד גם מבלי לנקוט בהליך של אימוץ.נישואים חד-מיניים
ירושה: זכותו של בן זוג הומוסקסואל החי במערכת זוגית חד מינית, לרשת את בן זוגו בהתאם להוראות חוק הירושה.
הטבות בעבודה: כפי שבני זוג הטרוסקסואלים נהנים מהטבות של בני זוגם העובדים (הטבות לבני זוג, זכויות פנסיה, הסכמים קיבוציים וכו') כך גם זכאים בני זוג המנהלים חיים חד מיניים.

לסיכום, מדגיש עו''ד שחף, כי צריך לזכור שמדינת ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית, כאשר עוגן היהדות הוא חזק ומוטבע עמוק בתרבות בחקיקה ובמשפט הישראלי. "שעה שאנו מביאים בחשבון כי טרם חוקקה בישראל האפשרות לנישואין אזרחיים, כמו גם מבינים כי דיני הנישואין נשלטים על ידי אג'נדה דתית, הרי שמצבם המשפטי של זוגות חד מיניים הוא לא רע בכלל".

תודה לדיאל תקשורת על התוכן. 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]