הסיור במסגרת פרויקט של האגף המדיני חברתי במשרד הביטחון, הנערים נפגשו עם אביגדור קהלני, יו"ר האגודה למען החייל, וזכו לעדות ממקור ראשון על הקרב ההירואי שבלם את הצבא הסורי במלחמת יום הכיפורים. הנערים ביקרו גם בתערוכה וצפו באימון של צה"ל. הסיור כלל נערים מכמעט כל מוסדות החינוך בעיר, תלמידי התיכונים מקיף ד', מקיף דתי י', מקיף א', מקיף ג', מפתן חרמון, מקיף ו' וחניכי היחידה לקידום נוער השתתפו במסע השבוע פרויקט "בעקבות לוחמים" הוקם על ידי אביגדור קהלני בעת שכיהן כראש האגף הביטחוני חברתי במשרד הביטחון, לפני 8 שנים, ומופעל על ידי האגף הבטחוני חברתי במשרד הביטחון עד עצם היום הזה (כיום מכהן חיים בן עמי כמנהל האגף). את הטיול ליוותה חיילת מחיל החינוך ומדריכה מטעם משרד הביטחון אשר יצאה עם הנערים מאשדוד.

 

מטרת הפרויקט הינה להפגיש את בני הנוער עם גיבורי תש"ח, ששת הימים ומלחמת יום הכיפורים מתוך כוונה להעמיק את היכרות הנוער עם מורשתו ועם דמויות המופת של עמו. אביגדור קהלני, יו"ר האגודה למען החייל: "הסיור בעקבות לוחמים הינו חשוב ביותר לבני הנוער, שהם הדור הבא שיגן על המדינה. בפעילות זו אנו חושפים את בני הנוער לחלק חשוב במורשת המדינה, וכתוצאה מכך הם חשים מחויבות לשמור על המדינה ולהתגייס לצה"ל". הנערים צפו שם במיצג אור קולי בעיר קצרין בנושא מורשת קרב "תל-סאקי".בהמשך הייתה תצוגת חילות יפה ומדהימה, נשקים ואמצעי לחימה נוספים ובסוף היום מופע אש מרהיב.

הסיורים הינם לאתרי הקרבות המפורסמים כגון, עמק הבכא, גבעת התחמושת, איזור לטרון ועוד. מקומות שעד היום היו מוכרים להם מספרי ההיסטוריה בלבד. במהלך היום מסיירים בני הנוער באתרי הקרבות השונים, נפגשים עם דמויות מפתח אשר נטלו חלק בקרבות אלו ומשוחחים עימם. אביגדור קהלני, המכהן כיום כיו"ר האגודה למען החייל, הגה את הרעיון, ואף מדריך באופן אישי מדי שנה את הנערים הבאים לסיור ברמת הגולן, ומספר להם על חלקו בקרבות הבלימה בעמק הבכא במלחמת יום הכיפורים. ממשובי הנערים בשנים עברו עולה כי המפגש הבלתי אמצעי עם גיבור ישראל והסיפור האישי משפיעים על התלמידים , ומחזקים את ערך הגיוס לצה"ל ושירות משמעותי בו. כמו שכבר נכתב הסיור הפך במרוצת השנים למסורת מבורכת שכוללת חלק מפעילות שנתית של נושא הכנה לצה"ל, גיוס משמעותי וערכי, במהלך השנה, מלבד הסיור נוטלים הנערים חלק בסדנאות הכנה לצה"ל וצו ראשון וכן בגדנ"ע.