לראידה ואלכסנדר זכרוב, זוג עולים ותיקים מאשדוד הזקוק לדיור ציבורי ההולם נכים. ועדה, לא זוכים לדירת נכים מאחר וועדה של משרד הקליטה קבעה כי, השניים אינם מנהלים משק בית עצמאי ולכן אינם זכאים לדירה כזו, והמליצה להעבירם למוסד טיפולי.

זכרוב, בן 65, מהנדס רכב, בעל 100% נכות, סובל מעודף משקל חריג במיוחד של למעלה  מ-200 קילו - ומתקשה בניידות. הוא מרותק לכיסא גלגלים וסובל מבעיות רגליים המצריכות טיפול יום-יומי.
 הזוג עלו לישראל לפני שמונה שנים, ולכן הם כפופים למשרד הקליטה בכל הנוגע לדיור ציבורי.
לו היה באחריות משרד השיכון ולא משרד הקליטה, היה מצבו טוב בהרבה.

הדירה השכורה בה הם חיים שנים, קטנה והפתחים קטנים מדי למעבר עם הכיסא גלגלים, כך שאין לו גישה למטבח, לשירותים או למקלחת. בקיץ רעייתו שוטפת אותו בחוץ, עם צינור. לכל מקום שהוא רוצה ללכת, אשתו צריכה לעזור לו עם מנוף מיוחד.

זכרוב מתקיים מקצבת נכות וקצבת שירותים מיוחדים של המוסד לביטוח לאומי, אך עדיין נאלץ להמתין שנים רבות לדיור ציבורי. במאי 2010 אישרה ועדת חריגים ארצית במשרד הקליטה, את זכאותו לעדיפות לדיור ציבורי כ מספר 9 ברשימת ההמתנה לדירה רגילה, שלא מתאימה לצרכיו, אולם הדירה דורשת שיפוץ והרחבת כל הפתחים בבית, מה שמוביל להמתנה ארוכה יותר. ביוני 2010 הוא פנה למשרד בבקשה לדירה מיוחדת המותאמת לנכים קשים - דירות שאותן רוכש המשרד לאדם ספציפי. בינתיים מתגורר הזוג בדירה שכורה באשדוד, שעליה הוא משלם 2,550 שקלים ומקבל סיוע בשכר דירה של 1,000 שקל ממשרד השיכון.

הזוג נשאר בתור ההמתנה לדירות שאינן מתאימות לו. כך, באחרונה, הוצע לו דירה בדימונה. אך אלו נאלצו לדחות את ההצעה, לנוכח חוות דעת רפואית שלפיה מחלת ריאות שממנה סובל זכרוב תחמיר באזור יבש, והן מאחר שהדבר ימנע מבתו לסייע לו וכן ימנע ביקורי רופא ואחות שבאים לביתו.

בינתיים השנים עוברות ונדמה שבמשרד הקליטה רק מחכים שאלכס יגיע לגיל הפנסיה ואז תתבטל זכאותו לדיור ציבורי והוא יופנה לדיור מוגן.

בימים אלו הגיש הזוג, באמצעות עו"ד יעל קסטן-רבסקי מידיד, בקשה לארכה על המועד שבו ניתן להגיש עתירה מנהלית נגד החלטת הוועדה כדי שיוכלו לקבל ייצוג של סיוע משפטי. טרם ניתנה החלטה בעניין.

במשרד הקליטה רואים בהגשת הבקשה הליך משפטי ולכן לא יכולים להתייחס לפרטי המקרה.