מערכת החינוך בפינלנד מדורגת ראשונה בעולם ברמת תלמידיה וההשקעה בחינוך. בראיון שהעניקה בעבר נשיאת פינלנד, טרייה הלונן, היא הסבירה כיצד ארצה מצליחה כל כך בתחום. "התשובה היא חינוך, חינוך ושוב חינוך", אמרה הנשיאה, "חינוך שווה לכולם ובכל מקום". פינלנד מספקת לתלמידיה חינוך חינם, שווה וזהה בכל מקום במדינה, מהגן ועד לאוניברסיטה. 

המפתח לחינוך המוצלח בפינלנד הוא ההשקעה האישית בתלמידים. בית הספר מכיל 100 תלמידים, כשבכיתה הכי גדולה לומדים 15 תלמידים. ישנה השקעה רבה ויחס אישי, חלוקה לקבוצות ועבודה אינטנסיבית. בנוסף הילדים לומדים מגיל צעיר שתי שפות נוספות - שבדית ואנגלית. לילד בגיל צעיר שיודע ארבע שפות - יש יתרון גדול על האחרים, ובפינלנד מבינים את זה טוב מאוד.

ראש העיר, ד"ר יחיאל לסרי, שקידום החינוך בעיר עומד בראש סדר העדיפויות שלו, משתמש בסיסמה זו - "מהגן ועד האוניברסיטה", כבר מתחילת הקדנציה שלו.

עכשיו הוא החליט לשלוח את כל מנהלי המקיפים ואנשי החינוך העל יסודי בעיר, ללמוד אצל הפינלנדים איך עושים את זה טוב יותר.

חברי המשלחת מאשדוד כוללת את הממונה על החינוך יהודה פרנקל, ראש המינהל אריה מימון, מנהל חטיבה עליונה דני קליין, מנהל מרכז השירות הפסיכולוגי חביב גלילי, מנהלת מרכז המחוננים (מרו"ם)  וכן את כל מנהלי המקיפים בעיר. תכלית הביקור להכיר מקרוב את מערכת החינוך העל-יסודית.

"מאוד מסקרן לדעת כיצד הצליחה מערכת החינוך בפינלנד לרשום הישגים מדהימים שבאים ללמוד עליהם מכל העולם", אמר אחד מחברי המשלחת, "וכל זאת בפחות השקעה כספית ביחס למדינות אחרות בעולם, פחות שעות לימוד, ללא שיעורים וללא מבחנים. אנו ננסה ללמוד ולהבין את סוד ההצלחה".   

צילום: אינטרנט


 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]