בני הזוג המבוגרים, צילום: שמואל סרדינס

לפני 25 שנה נפגע בעלה בראשו כתוצאה מתאונה ונאלץ לעבור ניתוחים רבים, מאז הפך במילותיה: "שבר כלי". הוא מרותק לכיסא גלגלים, סיעודי לחלוטין: "אינו יכול אפילו לקום מהמיטה".

בעלה בן ה-73, איש מלומד, בעל דוקטורנט בתחום האדריכלות והבניין, יוצא צבא אשר השתתף כמעט בכל מלחמות ישראל, על כן, ואמנם לאחר האסון הכבד, הוא קיבל תעודת הצטיינות מצה"ל על שירותו המסור למדינה.

היא בעצמה חולת אסטמה ומתמודדת גם עם מחלת הסוכרת, מה שמשפיע לעתים גם על יכולתה לסייע לבעלה.

בדירת שני חדרים קטנטנה של עמיגור, שגם לה לא יזיק ריענון, היא סועדת את בעלה כלביאה לוחמת. בעבר אף נאלצה להרים אותו בכוחות עצמה מעל גדר הגינה, עד שהגיעו מהעירייה ודאגו לנגישות לבית.

תקרת ביתם הצנוע של בני הזוג, צילום: שמואל סרדינס

בקרוב היא תהיה בת 63. היא מספרת שמקבלת סיוע ראוי מביטוח לאומי, לדבריה: "כל הגורמים שמו איתי יד בהכל, המדינה עזרה לי המון".

את הרכב לנכים הקיים, באמצעותו מסיעה את בעלה לטיפולים, היא קיבלה בסבסוד ביטוח לאומי עם השתתפות עצמית שעל אף הקושי הרב, הצליחה לעמוד בה בזמנו.

כיום וכבר במשך שלוש השנים האחרונות, הרכב אינו כשיר להסיע את בעלה הנכה. את רמפת ההרמה לרכב ניתקו, מחשש שהדבר מסוכן עבורו. על כן, היא אומרת בצער: "איני יכולה אפילו לצאת איתו מהבית לנשום אוויר או לראות נוף אחר".

בעל כורחה היא נאלצת להשתמש ולהסיע את בעלה הנכה לטיפולים ברכב זה, על אף שאינו עונה לצרכים ומכיוון שרמפת ההרמה הוסרה ואין ביכולתה הפיזית להרימו לרכב, היא מסתייעת בנכדה הצעיר.

פנים הרכב בו נעזרת האישה

מביטוח לאומי לדבריה, מעוניינים לספק לה רכב חדש, גדול יותר, התואם את צרכיה, אך גם כיום כמו אז, נדרשת השתתפות עצמית של 50 אלף ₪, מה שאין באפשרותה לשלם. בנסיבות כאלה ואחרות, לפני כ-3 שנים היא פשטה את הרגל וכתוצאה מכך אין באפשרותה לקבל גם הלוואה מהבנק או מכל גורם שהוא.

בעקבות כך ובלית ברירה היא פונה ללב האנשים במטרה לסיוע ברכישת הרכב אשר עלול להקל באופן ברור על חייהם של בני הזוג המבוגרים. גם הלוואה מאדם פרטי, כזו שתוכל לעמוד בה, באה בחשבון מבחינתה.

מדובר על 50 אלף ₪ באמצעותם תקבל את הרכב שיאפשר לה לנוע יותר בחופשיות, להסיע את בעלה לטיפולים בביטחון וגם לטייל איתו, היא אומרת בכאב: "הוא אדם מבוגר, הוא לא יחיה לנצח. אחרי כל מה שהוא עשה למען המדינה ולאנשים בסביבתו, לא מגיע לו להירקב בבית."

לסיוע חייגו: 052-3028611