המרכז למשפחה מהווה שירות משלים למשפחות מיוחדות, מתוך רצף מענים של מחלקת שיקום, הנותן מענה למעטפת המשפחתית לשיפור וחיזוק רווחת המשפחה.

במסגרת התוכנית השנתית ובהמשך לתפיסה של המרכז למשפחה ומחלקת שיקום לתת במה לנושא האחאות המיוחדת, נבחרה תכנית הווידאו-תרפיה לאחים. 

סדנת וידאו-תרפיה הינה כלי טיפולי דרכו אחים לילדים מיוחדים מביאים עצמם לידי ביטוי דרך למידת יסודות הקולנוע; איך לאחוז מצלמה, להשתמש בסאונד, לבחור נושא, לכתוב תסריט, לביים ועוד.

את הסדנה הנחו יחדיו; עו"ס דבורי צור - מנהלת המרכז למשפחה, ו- דניאל רזיצקי - מדריך לוידאו-תרפיה מטעם מרכז שרון לקולנוע מסייע.

קולאז' פוטו תרפיה, להקשיב ללב

החיבור הנפלא עם מרכז שרון נוצר דרך מישל אלחרר - רכז תחום אוכלוסיות מיוחדות בחברה העירונית לתרבות ופנאי. 

הסדנה שארכה כשלושה חודשים, התקיימה אחת לשבוע במתנ"ס תקוותנו ובמהלכה נפגשו הילדים ונוצרה קבוצה מגובשת.

זו סדנה ראשונה לילדים בטווח הגילים של 8-12 (בעבר הייתה סדנת וידאו תרפיה לאחים בגיל ההתבגרות).

הרציונל העומד אחרי קיום הסדנה נובע מכך שבמשפחות מיוחדות, רוב תשומת הלב מופנית לילד המיוחד ואילו האחים "הרגילים" נשכחים לעיתים מאחור ומרגישים שקופים. המרכז אומר לאחים ולאחיות הללו: "אנחנו רואים אתכם ואנחנו כאן בשבילכם". 

השלב הראשון בעבודה עם קבוצת האחים, היה ליצור אמון בין הילדים ובינם לבין המנחים. לאחר מכן, הילדים כתבו אמנה בה יצרו חוקים וכללי התנהגות וכל אחד הביא מעולמו שלו.

נקודת המפנה המרגשת התרחשה כשהילדים דיברו על המכנה המשותף והיותם אחים לילדים עם צרכים מיוחדים.

פוטו תרפיה- להקשיב ללב

הם גילו סקרנות ופתיחות מדהימה ולמנחים לא נותר אלא לקחת צעד לאחור ולאפשר את הדינמיקה המיוחדת שנוצרה בקבוצה.

הילדים שאלו אחד את השני מה יש לאחים שלהם והתגובות היו "לי אין אח כזה זה בטח מאוד קשה", או "אני מעולם לא ידעתי שלאח שלי יש בעיה עד שגיליתי" וגם "מעניין למה ההורים שלי לא סיפרו לי מזמן". "כנראה שהם לא רצו להדאיג אותך" אמר אחד הילדים. 

לסדנה יש ערך טיפולי ממשי משום שמעבר לכך שנושא האחאות המיוחדת טופל בה, עלו גם תכנים נוספים כדוגמת: האם להקשיב למה שאני חושב או למה שאחרים חושבים עלי?

האם לוותר במקומות שאני לא רוצה לוותר? מה עושים במצבים בהם פוגעים בי? ועוד... הילדים גילו בגרות מדהימה לצד השובבות הילדותית הטבעית, ולבסוף היו הם אלה שהגו את הרעיון, כתבו את התסריט, צילמו וביימו ועיבדו את הכל דרך המצלמה. 

לסרט הגמר הם בחרו שלושה סיפורים קצרים, אותם הפיקו וביימו בכוחות עצמם, כשהרעיון המרכזי העובר כחוט השני בין שלושת הסיפורים היה להציג עצמם כילדים עם צרכים המתמודדים עם רצונות, פחדים וחלומות.

לבקשתם, הקרנת סרט הגמר הייתה משפחתית ואינטימית. האורחים היו המשפחות ואנשי הצוות המקצועי.

בכניסה לאולם ההקרנה נפרש שטיח אדום כיאה למעמד, משום שכל אחד מהילדים הוא בהחלט כוכב בפני עצמו. 

במהלך הערב המשפחות שותפו בתהליך העבודה ואז הוקרן סרט הגמר בשם "להקשיב ללב" (גם את השם בחרו הילדים בעצמם).

לאחר ההקרנה חולקו תעודות השתתפות בסדנה וכל משפחה קיבלה שי למזכרת - קולאז' תמונות, כשהמסר המרכזי היה: "תקשיבו ללב שלכם ותהיו נאמנים לעצמכם".

הילדים בסדנה: אורי לוי, נתן חזן, נועם נבוסה, הדר מלכה, הדרי פסח, אוריה בן דוד, היא לי נעים.