מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה שכיום 20% מאזרחי המדינה הם אנשים עם מוגבלות (כל אדם חמישי הוא אדם עם מוגבלות). 

בבית החולים, נחשף הצוות הרפואי למשפחות ולאנשים עם מגבלה אחת או יותר בשיעור גבוה יחסית לאוכלוסייה.

לאחרונה התקיים יום עיון ייחודי בבית חולים אסותא, פרי שיתוף פעולה של בית החולים עם מחלקת שיקום במנהל לשירותים חברתיים באשדוד.

יום העיון שעמד בסימן "אני לא שקוף – אני ילד עם מגבלה", התמקד בנושא של מתן שירות רפואי לילדים עם מוגבלות. 

כל השותפים בוועד ההיגוי

כשבית חולים אסותא אשדוד תוכנן, היה ברור שהוא ייבנה בסטנדרטים הגבוהים ביותר של נגישות מתו"ס (מבנים, תשתיות וסביבה), ועכשיו שוקד הצוות שם על הנחלת נושא נגישות השירות.

לשם כך חברו באסותא למחלקת שיקום במנהל לשירותים חברתיים בעיר, על מנת לפתח יחד את נושא מתן שירות רפואי נגיש ורגיש לאנשים עם מוגבלות, וכצעד ראשון נבחר מערך הילדים להוביל את הפיילוט.  

חזון מנהל מוגבלויות במשרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, משקף את תפיסת העולם כי האדם במרכז.

במחלקת שיקום מפתחים כל הזמן מגוון שירותים ומענים לצורכי האדם עם מוגבלות ברצף הגילאי בהתייחס לרצונותיו ויכולתו, תוך שמירה על ערכים אוניברסליים.

המעטפת לאדם ולמשפחתו במסגרות הדיור והקהילה, מטרתן לאפשר לכל אדם עם מוגבלות חיים בעלי משמעות כפי שהיא נתפסת בעיניו, לממש את עצמו ולנסות להביאו לתפקוד עצמאי מרבי על מנת לאפשר השתלבות מיטבית ותורמת בהתאם ליכולותיו בפיתוח אישי, תעסוקה, פנאי ודיור בקהילה, על אף המוגבלות ובהתאמה לאמנה הבינלאומית לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, שמדינת ישראל חתמה עליה ואישרה אותה.  

החצי השני שלו

שתי מטרות היו ליום העיון:  

חשיפה צוות העובדים לאוכלוסיית הילדים עם מוגבלות.

מתן כלים להתמודדות בטיפול בילדים עם מוגבלות. 

ביום העיון השתתפו נציגים מכל הסקטורים בצוות בית החולים: רופאים, אחיות, מקצועות הבריאות, טכנאים, מזכירות, כוח עזר, סניטרים ואנשי ביטחון.

יום העיון שילב ידע מקצועי ותאורטי וכלל בתוכו נושאים ממוקדים ורלוונטיים לעולם התוכן של ילדים עם מוגבלות.

התקיים מפגש עם אב ובנו "חצי שלי חצי שלו", אשר שיתפו אותנו במסע היום יומי שלהם מרגע הלידה ועד היום.

אחריו נערך פאנל פתוח- אשר ענו לשאלות הקהל: למי פונים אם יש בעיה במהלך האשפוז או בשחרור? איך שומרים על רצף הטיפול? כיצד מתבצעת העברת המידע במשפחות עם ילד עם מוגבלות? איך מודדים את חוסר הענות לטיפול של הצוות המטפל? האם יש מסגרות הנותנות הדרכה/תמיכה לצוותים המטפלים ולמטפלים העיקריים?  

לקינוח הופיע הרכב מוסיקלי של צעירים ואחיהם עם וללא מגבלה, "לגעת בלב", אשר נגעו בלב וריגשו עד דמעות.