שופטי תחרות הבישול

טוק שף ישראל 2018 היא תחרות הבישול הכשרה הגדולה ביותר שאורגנה לדוברי צרפתית בישראל. התחרות פתוחה לכל יוצאי צרפת בישראל, אך בסופו של דבר יבחרו שנים עשר מתמודדים. שלושה מתמודדים מכל אזור מרכזי בישראל: צפון / מרכז / דרום / ירושלים. בכל אזור יתמודדו שלושת המתמודדים על המקום הראשון באזורם. כך אחרי 4 פלייאוף, הזוכה מכל אזור ישלח לחצי הגמר. שני המועמדים הטובים ביותר של חצי הגמר יוצגו בגמר הגדול מול חבר מושבעים יוצא דופן.

התכנית תשודר בשישה פרקים ובכל פרק מוזמנן שף קולנרי מאוד מכובד. כל פרק ישודר באורך של כשעה וחצי. 

בתכנית זו ישתתפו שני שופטים בכירים שישפטו את התכנית. שף פרנק שופן ושף שרה עווט. השף שופן מומחה העוסק באפייה כבר 26 שנים. כבר בשנת 1997 פתח את המאפייה הכשרה שלו בולוואר וולטייר, בפריז. בשביל פראנק שופן, אפייה היא אומנות, מדע מדויק, אלכימיה, תשוקה שהוא הביא איתו מצרפת וממשיך להעביר כאן בארץ, שף פראנק שופן ימצא בין המועמדים את האחד שיהלום את המשימות לחם, והקינוחים שיוטלו במהלך התחרות.

מנגד יש את השף שרה שסיימה את לימודיה בבית הספר לבישול (פרנדי), יש בה תשוקה אינסופית לבישול. היא עובדת עם שפים גדולים בפריז, במוסדות יוקרתיים כמוLenotre   או Dalloyeau  וכן משתתפת באירועים גדולים כגון שירות הקייטרינג של Roland Garros   או מסיבת הגן של ה-14 ביולי ב-Elysee  . היא שוהה בישראל משנת 2010, פתחה קרפיה משל עצמה, והצטרפה לבית Fonchon אבל היא בעיקר נחשפה לקהל הרחב על ידי שרטוני הבישול הנפלאים שלה בעמוד הפייסבוק שלה "שף שרה" שף שרה תביא לתכנית את ההומור שלה ואת המומחיות הקולינרית שלה. אבל זהירות, היא גם תהיה שופטת ניטרלית ללא ויתורים.

שאלנו את השפים והשופטים בתוכנית האם לדעתם טוב שתכנית זו היא לצרפתים בלבד:

שף פרנק שופן: "לדעתי תכנית זו יכולה לעזור לעולי צרפת להתאקלם יותר טוב בארץ בגלל שסוף כל סוף בתכנית זו יש לעולי צרפת דרך לבטא את עצמם ואת המסורת שלהם. לעומת זאת, אני מקווה ואפילו אשמח שיתקימו תכניות בה ישתתפו גם עולים חדשים וגם ילדי הארץ בה יוכלו לשלב את התרבויות, להכיר אחד את התרבות של השני לעומק ואף לפתח הרמוניה בין העולים לצברים".

שף שרה אווט: "מכיוון שיש המון צרפתים בישראל, ולבישול יש מקום מאוד חשוב  בתרבות הצרפתית, אני חושבת שטוב להתחיל את המופע הזה עם העונה הראשונה שהיא רק לעולים. אני חושבת ומקווה שאם תהיה עונה שנייה היא תהיה ישראלית!"

(הכותב, ראובן שופן, גר באשדוד ולומד בישיבת תיכונית אמית אשדוד במגמת תקשורת, בן 16.5 והוא עלה מצרפת לפני כ-3 שנים)