צילום: דוברות עיריית אשדוד

"לא רק לחשוב, אלא בעיקר לעשות" – זה המסר שיצא ממפגש מיוחד שנערך בשבוע החולף במרכז קהילתי דקל, כחלק מתוכנית הפרימיום הייחודית לתושבי ט"ו, ט"ז וי"ז בדגש על קהילה וקיימות. 

במפגש הרצו יועץ ראש העיר נאור ביטון, מוביל חברתי שגדל ברובעים י"א וט"ו, ויונתן ווינברג פעיל חברתי ומנהל מרכז "מכאן" אשר תומך בארגוני החברה האזרחית ומקיים הכשרות בתחום ההשפעה האזרחית על המערכת המוניציפלית והארצית.

"זהו המפגש השני כחלק מתוכנית הפרימיום הירוקה אשר מטרתה לשלב יותר תושבים בעשייה הסביבתית והקהילתית באשדוד" אומרת ימית הוניקמן מנהלת המחלקה לאיכות הסביבה.  

התוכנית שיזמה מנהלת מחלקת איכות הסביבה של העירייה ימית הוניקמן יחד עם מרב יגר רכזת חינוך סביבתי מאיגוד ערים לאיכות הסביבה אשדוד, ועמי סביון מהחברה העירונית לתרבות - בהדרכתה של הפעילה הסביבתית ואשת המחקר שרון מרק, מבקשת לקדם אקטיביזם מקומי בתחום הירוק.

כחלק מסדנת הפרימיום, ניתנים לתושבים מגוון כלים והרצאות מומחים שיקלו עליהם לקדם יוזמות ורעיונות שהם מאמינים בהם. 

ביטון שקידם בעבר פרויקטים קהילתיים, שיתף עם משתתפי הסדנה המיוחדת את הדרכים להתגבר על האתגרים בקידום יוזמות קהילתיות מניסיונו ומנקודת מבטו כיום כיועץ לראש העיר.

"לרוב נדמה שהאתגר המשמעותי ביותר הוא מחסור במשאבים, כסף, אך מניסיון – ישנם הרבה דברים שניתן לעשות בתקציב קטן או ניתן לשתף פעולה כדי להשיג תקציב משמעותי.

האתגר המשמעותי – הוא לפעול. לא רק לתכנן, אלא גם להוציא לפועל". ביטון הוסיף כי "עיר משגשגת היא עיר בה התושבים יוזמים ולוקחים חלק בפרויקטים קהילתיים לטובת שיפור החיים העירוניים", וציין: "ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי מעודד ומאמין בקידום יוזמות קהילתיות שצומחות מהתושבים, כך שניתן לקדם יוזמות כאלו באמצעות שיתוף פעולה עם העירייה ואני מאמין כי יש מקום ליוזמות מקומיות שמקודמות באופן עצמאי ע"י קבוצות תושבים וגורמים פרטיים נוספים".

יונתן ווינברג שיתף עם התושבים את הרעיון התיאורטי מאחורי שינוי חברתי וההשפעה האפשרית של תושבים על מדיניות הרשות המקומית וקבלת ההחלטות. ״למילה אקטיביזם יש שתי תנועות: בואו, ו-לשם. להביא את האנשים זה אפשרי אבל לתת את הכיוון זה האתגר״. 

במחלקה לאיכות הסביבה קוראים לתושבי רובעים ט״ו, ט״ז, י״ז ומזמינים אותם לקחת חלק בתכנית ולהציע מיזמים לקידום איכות החיים והקהילה בשכונה. לפרטים ניתן לפנות לימית 08-8545011 או  בדוא"ל- [email protected]

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]